چهارشنبه سوری و چشم نگران خانواده ها/ جشنی به سودای بقای زندگی

بیرجند- مراسم سنتی چهارشنبه سوری طی سال های اخیر از قالب اصلی خود خارج و به سمت ترقه بازی و دیگر مواد آتش افزا تحریف شده که موجبات نگرانی خانواده ها را فراهم کرده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: همزمان با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، زمزمه های چهارشنبه سوری در میان مردم به خصوص جوانان موج می زند. برخی نگران و برخی  خوشحالند. برخی هم به واسطه ناآگاهی به دنبال رفتارهایی بی منطق بوده که گاها خسارات و پشیمانی زیادی را به دنبال دارد.

یادمان نمی رود، آخرین چهارشنبه سال گذشته بود که خودسری های برخی از جوانان، ۱۴ مصدوم بر جای گذاشت که هنوز طعم تلخ چهارشنبه سوزی را بر زخم های خود احساس می کنند. افراد بی گناهی که به واسطه غفلت عده ای جوان، آخرین روزهای سال ۹۵ را بر تخت بیمارستان سپری کردند. کاش به واسطه چند جرقه، سینِ سلامت سفره هفت سین زندگی را از دست ندهیم.

کاش بدانیم که اگر چه این مراسم به ظاهر آتش و ترقه است اما آن روی سکه دل نگرانی ها، آرامش چندین خانواده را می سوزاند. هرچند نیروهای نظامی و انتظامی تا واپسین لحظه های چهارشنبه آخر سال، مراقب ناهنجاریهای احتمالی هستند اما کاش اینبار را خودمان مراقبت کنیم.

اگرچه پویش های مردمی مانند « نه به چهارشنبه سوری» « از چهارشنبه سوری تا چهارشنبه سوزی» برای کاهش آسیب های ناشی از چهارشنبه سوری نقش مهمی ایفا می کند اما باید مردم خودشان در میدان بوده تا شاهد کاهش حداکثری حوادث باشیم.

آمادگی ۶ ایستگاه ثابت آتشنشانی

مدیرعامل سازمان آتشنشانی بیرجند در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: آتش نشانی و خدمات ایمنی در سه حوزه آتش نشانی، امداد و پیشگیری اقدامات لازم را انجام داده است.

حسینی از ارائه آموزش های پیشگیری در مدارس خبر داد و گفت: همچنین نقاط حادثه خیز در بیرجند شناسایی و هشدارهای لازم نیز به شهروندان داده شده است.

از شهروندان خواستاریم برای برپایی مراسم چهارشنبه سوری از رفتن به مکان هایی که شناخت کافی از محل ندارند، خودداری کنند. وی با اشاره به مراسم چهارشنبه سوری بیان کرد: طی این شب، شش ایستگاه ثابت و مجهز به خودروهای آتش نشانی در داخل شهر آماده خدمت رسانی هستند.

حسینی با بیان اینکه آمادگی داریم در کوتاه ترین زمان ممکن، خدمات رسانی کنیم، گفت: برای کاهش خظرات ناشی از چهارشنبه سوری نیز نیازمند همکاری مردم هستیم.

وی بیان کرد:  طی سال های گذشته سقوط به چاه های محدوده بیرجند را داشته ایم که از شهروندان خواستاریم  درمکان هایی که شناخت کافی ندارند، ورود نکنند.

آمادگی ۶۴ پایگاه اورژانس شهری و جاده ای

معاون اورژانس ۱۱۵ خراسان جنوبی هم در کفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: چهارشنبه سوری یکی از مراسم های سنتی بوده که در سال های اخیر از حد و حدود خود خارج شده و چهارشنبه سوزی را ایجاد کرده است.

علیرضا عباسی با بیان اینکه هر سال مواد محترقه جیدید وارد بازار می شود،گفت: سازنده این مواد در ساخت آن از خورده شیشه استفاده می کنند  تا قدرت بیشتری داشته باشد.

وی با بیان اینکه هر ساله طی مراسم چهارشنبه سوری عده ای مصدوم می شوند، گفت: این مراسم در سال گذشته ۱۴ مصدوم شامل ۱۳ آقا و یک خانم به دنبال داشته است.

عباسی ادامه داد: متاسفانه هفت نفر از آقایان، بین سنین ۱۰ تا ۲۰ سال داشته اند که این امر نشان دهنده ضرورت توجه هر چه بیشتر خانواده ها به فرزندان است.

معاون اورژانس ۱۱۵ خراسان جنوبی از آمادگی ۶۴ پایگاه اورژانس شهری و جاده ای در چهارشنبه آخر سال خبر داد و گفت: همچنین ۶۹ دستگاه آمبولانس با ۴۰۰ نیروی پزشکی آماده امداد رسانی هستند.

خاطیان مهمان ۱۳ روزه پلیس

رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: شهروندان به خصوص قشر جوان باید رعایت قانون را داشته باشند.

غلامرضا زاهدی پور ادامه داد: قوانین در نظام جمهوری اسلامی بر اساس عدالت و منظق نوشته شده و مردم باید ما را به عنوان مجراین قانون همکاری کنند.

۶۰ هزار انواع مواد محترقه غیر مجاز در استان کشف شده که نسبت به سال گذشته ۱۶۰ درصد افزایش داشته است وی با اشاره به مراسم چهارشنبه سوری بیان کرد: افرادی که با خودرو و یا با استفاده از مواد محترقه هنجار شکنی می کنند تا پایان نوروز مهمان پلیس خواهند بود.

زاهدی پور با بیان اینکه همچنین پروانه بهره برداری صنوفی که مواد محترقه می فروشند، ابطال می شود، گفت: تاکنون ۱۸ مغازه در راستای توزیع و فروش انواع مواد محترقه غیر مجاز پلمپ شده است.

به گفته وی بالغ بر ۶۰ هزار انواع مواد محترقه غیر مجاز در استان کشف شده که نسبت به سال گذشته ۱۶۰ درصد افزایش داشته است.

وی عنوان کرد: سال گذشته تعداد مجروحین چهارشنبه سوری کاهش اما دستگیری ها افزایش قابل توجهی داشته است و امسال نیز در برابر هنجار شکنان به هیچ عنوان کوتاه نخواهیم آمد.

وی خواستار همکاری خانواده ها در آخرین چهارشنبه سال شد و بیان کرد: از شهروندان خواستاریم از نزدیک شدن به آتش خود داری کنند.

دستگاه قضایی در برابر خاطیان کوتاه نمی آید

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: چهارشنبه سوری در سال های اخیر درگیر رسومات غلطی شده که در میان جوانان ونوجوانان جایگاه بالایی پیدا کرده است.

حجت الاسلام یدالله وحدانی نیا با بیان اینکه باید خانواده ها در این شب، به شدت مراقب فرزندان خود باشند، گفت: همچنین جوانان قبل از ورود به این وادی، به سرنوشت گذشتگان بیاندیشند.

وی اظهار کرد: دستگاه قضایی در برابر آن دسته از افرادی که اخلال عمومی ایجاد می کنند، کوتاه نمی آید.

حجت الاسلام وحدانی نیا با بیان اینکه همچنین با فروشندگان مواد محترقه به شدت برخورد می شود، گفت: کاهش آسیب های ناشی از چهارشنبه سوری نیازمند همکاری همه مردم است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه رسانه ها نسبت به عواقب این مراسمات خوش درخشیده اند، گفت: فضای مجازی بستری مناسب برای آگاه سازی است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی بیان کرد: کمپین ها و پویش های مردمی باید به سمت و سوی هشدار دادن بروند.

مکان های توزیع مواد منفجره را به پلیس اطلاع دهید

دادستان مرکز خراسان جنوبی هم همچنین در گفتگویی با خبرنگاران از شهروندان خواست اخبار و اطلاعات مربوط به محل های تولید و توزیع مواد منفجره و محترقه غیرمجاز و غیراستاندارد را به نیروی انتظامی اطلاع دهند.

حسین مقدس گفت: دستگاه قضایی استان نیز درصورت وصول شکایات شهروندانی که از ناحیه استفاده کنندگان از اقلام منفجره و محترقه غیراستاندارد و غیرمجاز دچار آسیب شده اند، به قید فوریت و قاطعیت و مطابق موازین قانونی رسیدگی خواهد کرد.

هنوز هم فرصت باقی است تا از حوادث مصون بمانیم. هنوز فرصت داریم تا برای مهار حریق، آتش نشانان را روانه خیابان ها نکنیم. بیاییم با اتحادی از جنس مهربانی، چهارشنبه سوری را چهارشنبه سوزی نکنیم و با جدی گرفتن هشدارها، خود را عبرتِ به جامانده از این مراسم نکنیم.

کد خبر 4250424

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =