الگوهای نما منطبق با بوم و فرهنگ معماری در قزوین ارائه کنیم

قزوین- مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: با ممنوع شدن نمای رومی و حذف سنگ از نما و جایگزینی تدریجی آجر به دنبال ارائه الگوی معماری بومی در استان قزوین هستیم.

محسن اسماعیلی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری سومین جلسه کمیته ارتقای کیفی سیما و منظر شهری استان قزوین گفت: الگوی نمای ساختمانی مطلوب برای بناهای مسکونی بعنوان جایگزین نماهای رومی و همچنین نمونه هایی که قبلا در جلسات تخصصی کمیته جمع بندی شده و یا در جشنواره ساختمان های برتر برگزیده شده بود به عنوان نمونه، ارائه و چک لیست دستورالعمل اجرایی نما و منظر شهری به عنوان ملاک عمل طراحی نما معرفی شد.

 وی در ادامه افزود: هدف نهایی حذف سنگ از نما و جایگزینی تدریجی آجر بعنوان نمادی از بوم و فرهنگ معماری بومی می باشد که مراتب در دستور کار جدی است.

اسماعیلی با بیان اینکه گزارشات لازم در خصوص انواع قوس های مورد استفاده در معماری ایرانی اسلامی و دلیل ممنوعیت قوس های رومی و مغایرت آن با معماری ساده و زیبای ایرانی تهیه و ارایه شد، خاطرنشان کرد: مقرر گردید الگوی قوس های ایرانی اسلامی به سازمان نظام مهندسی و نظارت عالیه جهت کنترل نما توسط ناظرین ارسال شود.

مدیر شهرسازی و معماری اداره کل  در ادامه یادآور شد: در خصوص لزوم شفافیت پوشش موقت نما و حصارهای موقت کارگاه های ساختمانی جهت جلوگیری از انجام تخلفات ساختمانی و عدم اجرای نمای نقشه های مصوب نیز بحث و مقرر شد در جلسه آتی با بررسی طرح تهیه شده در شهرداری قزوین و نیز دعوت از مشاور تهیه کننده طرح و ارائه نمونه های مناسب، موضوع به بحث و بررسی گذاشته شود تا اگر لازم باشد جهت ایجاد ضوابط مشخص موضوع به کمیسیون ماده ۵ ارجاع داده شود.

کد خبر 4250436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =