سازمان‌های مردم‌نهاد آلوده به مسائل سیاسی نشوند

خرم‌آباد- استاندار لرستان گفت: سازمان‌های مردم‌نهاد استان آلوده به مسائل اقتصادی، سیاسی و دولتی نشوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید موسی خادمی در جلسه مدیران انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد اظهار داشت: برای ایجاد ارتباط با تشکل‌ها باید مکانیزم درستی تعریف کرد و در این راستا ضروری است مدیران و بدنه دستگاه‌ها برای ایجاد این ارتباط در سطوح مختلف تلاش کنند.

 وی افزود: حضور نمایندگان سمن‌ها و نوع فعالیت آنان بخصوص در شهرستان‌ها نشان می‌دهد که این نوع کار در استان پویا و زنده است.

خادمی یادآور شد: وجود سازمان های مردم نهاد در ایران طی چند سال گذشته رشد چشمگیری داشته و می توانند در حوزه‌های مختلف از جمله حقوق شهروندی، محیط زیست، کمک‌های اجتماعی، تحت عنوان خیرین به معنی خاص در راستای توسعه ایران نقش ایفا کرده و کارهای بزرگی انجام دهند.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه باید مواظب بود که این تشکل‌ها آلوده مسائل اقتصادی، سیاسی و دولتی نشوند، بیان داشت: گرایش و تمایل سیاسی صرفا به معنای گرایش به یک حزب و جریان اعم از اصلاح طلبی و اصول گرایی نبوده بلکه در برگیرنده بسیاری از رفتارهاست که با تمایل به تعریف و یا تخریب گرایشی صورت می گیرد.

وی افزود: رفتارهایی که ریشه در کسب قدرت دارند در واقع رفتارهای سیاسی هستند که انجمن‌های مردم نهاد باید از آنها خودداری کنند.

خادمی با بیان اینکه در حوزه اجتماعی مسائل و مشکلات فراوانی وجود دارد، افزود: بسیاری از مردم در نیازهای اولیه زندگی خود مشکلات جدی دارند و انجمن‌های مردم نهاد و سمن‌ها می‌توانند برای رفع این نیازها اقدام کنند.

وی با تاکید بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت انجمن‌های مردم نهاد در حوزه اشتغال اظهار داشت: در حوزه فناوری اطلاعات و گردشگری می‌توان با استفاده از تسهیلات اشتغالزایی روستایی کارآفرینی کرد.

استاندار لرستان بر لزوم ارتباط اقتصاد و محیط زیست تاکید کرد و افزود: همراهی نکردن مردم در حفاظت محیط زیست ناشی از تعریف نشدن نفع فردی محیط زیست برای آنها است حال آنکه با پیوند اقتصاد مردم با محیط زیست می‌توان در آنان انگیزه ایجاد کرد تا خودشان در حفاظت از محیط زیست پیش قدم شوند.

خادمی با اشاره به اینکه در فصل بهار تا شهریور موضوع آتش سوزی جنگل‌ها و منابع طبیعی مطرح می‌شود، گفت: باید این آمادگی در انجمن‌های مردم نهاد وجود داشته باشد تا برای مقابله با این مشکلات به دولت کمک کنند چراکه دولت با توجه به کمبود امکانات به تنهایی نمی‌تواند با این مشکلات مقابله کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار لرستان نیز در این نشست اظهار کرد: در سال ۱۳۹۲ تعداد ۳۰۵ سمن در لرستان مجوز فعالیت داشت که طی شهریور امسال این تعداد به ۳۴۰ سمن رسید.

حبیب الله خجسته پور با بیان اینکه تعداد سمن‌ها در فرمانداری‌ها نیز از ۱۰۸ سمن به ۱۳۴ سمن رسیده است، گفت: در مجموع اکنون ۴۰۰ سمن در لرستان در حوزه های مختلف فعال هستند و علاوه بر کمیت در بخش کیفیت نیز رشد خوبی حاصل شده است.

وی یادآور شد: با تصویب لایحه جدید، وزارت کشور مرجع صدور مجوز برای انجمن‌های مردم نهاد است و با توجه به زمینه فعالیت هر انجمن دستگاه‌های مرتبط اعم از بهزیستی، محیط زیست، نیروی انتظامی و... بر اساس تخصص فعالیت، مرجع صدور استعلام تخصصی هستند.

کد خبر 4254811

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =