سفر به نخستین روستای خاورمیانه تا کوه افسانه‌ها

کرمانشاه- تاریخ را می توان در سرزمین سنگ نگاره ها با شواهد و اسناد زنده تاریخی در بناهای به یادگار مانده از دوران های مختلف ورق زد و به اعماق آن سفر کرد.

خبرگزاری مهر– گروه استانها: از قدیمی ترین سکونتگاه های بشری پیش از تاریخ با تمدنی ۲۰۰ هزار ساله است، کرمانشاهی که گهواره تمدن می خوانندش و زمانی دومین پایتخت ساسانیان بوده است.

مجموعه ای از آثار ارزشمند دوره های مختلف تاریخ در دل کرمانشاه باستانی جمع شده و در گوشه گوشه این خاک پرگهر اسناد زنده و شواهدی از وجود تمدن و تاریخ گسترده شده است، شواهدی از تمدن که در هیچ کجای جهان نمی توان نمونه های آنها را یافت همه یکجا در این پهنه گرد هم آمده اند.

آثار مختلفی از زمانی که بشر غارنشینی را ترک کرد و به روستاها پناه آورد در تپه ۱۲ هزار ساله "شیخ آوا" در دینور تا بزرگترین سند ملیت ایران بعد از استوانه کوروش در کتیبه جهانی بیستون، از نخستین انیمیشن سنگی دنیا و یادگار دوران ساسانی در طاقبستان تا دومین بنای سنگی ایران بعد از تخت جمشید در معبد آناهیتا ایزد بانوی آب و... را می توان در سرزمین سنگ و آب دید.

از جمله مهمترین و شاخص ترین آثار تاریخی این استان می توان به محوطه تاریخی جهانی بیستون، طاقبستان، معبد آناهیتا، گنج دره، گودین تپه، طاق گرا، ابنیه و مساجد تاریخی فراوان و گوردخمه های معروف اشاره کرد که همواره مورد بازدید گردشگران داخلی و خاری بسیاری بوده است.

بیستون، بزرگترین سند ملیت ایران بعد از استوانه کوروش

بزرگترین کتیبه سنگی دنیا که به عنوان تنها اثر تاریخی استان کرمانشاه و هفتمین اثر ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده در دامنه کوه افسانه ای بیستون قرار گرفته، بیستونی که شهره شده به شهر عشق شیرین و فرهاد و نماد اقتدار شاهان ایرانی است.

این کتیبه که یکی از معتبرترین و مشهورترین سندهای تاریخی جهان است که گزارش فتوحات داریوش اول از پادشاهان هخامنشی بر دل این کوه افسانه ای حک شده و به چند زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی به رشته تحریر درآمده است.

همچنین بالغ بر ۳۰ اثر تاریخی دیگر از دوره های مختلف هم در محوطه میراث جهانی بیستون قرار گرفته اند که از مهمترین آنها می توان غار شکارچیان، غار مر آفتاب، غار مر تاریک، تپه نادری، کاروانسرای صفوی، مجسمه هرکول، فرهادتراش، بقایای شهر پارتی، پل بیستون و... را نام برد.

اما نام بیستون از بغ به معنای خدا به ستان (ادات مکان) گرفته شده که در گذشته عناوینی همچون بغستان یا بهیستون به معنی جایگاه خدا به این شهر اطلاق می شد و حالا این شهر که در اشعار شعرای نامی پارسی زبان هم بارها از آن به عنوان شهر عشق یاد شده نام و آوازه جهانی دارد و میزبان گردشگران و توریست های بسیاری در تمام ایام سال به ویژه ایام نوروز است.

نخستین انیمیشن سنگی دنیا در محوطه تاریخی طاقبستان

طاق های هزاران ساله ای که در دل کوه فرخشاد بنا شده اند هم یکی دیگر از ماندگارترین و بی نظیرترین آثار تاریخی ایران و جهان است که در شمال شرق شهر کرمانشاه قرار گرفته است و مجد و عظمت ایرانیان باستان را تصویرگری می کند.

طاقبستان، این اثر فاخر دوره ساسانی مجموعه از سنگ نوشته و سنگ نگاره است که در دو ایوان کوچک و بزرگ روایتگر صحنه های تاریخی تاجگذاری خسرو پرویز، تاجگذاری اردشیر دوم، تاج گذاری شاهپور دوم و سوم است.

در مورد کارکرد این بنای باشکوه و جادویی تاریخی گمانه هایی وجود دارد از جمله اینکه برخی آنرا معبدی برای الهه آبها می دانند و برخی دیگر آنرا کاخی ناتمام برای خسرو پرویز معرفی کرده اند.

پادشاهان ساسانی معمولا اطراف تخت جمشید را برای حجاری تندیس های حکومت خود انتخاب می کردند، اما قرار گرفتن طاقبستان بر سر شاه راه ابریشم و بکر بودن طبیعت آن شاید یکی از مهمترین دلایل انتخاب این منطقه از بین دیگر مناطق ایران برای ایجاد سنگ نوشته ها سلطنت به دستور اردشیر دوم بود.

دومین بنای سنگی ایران بعد از تخت جمشید در معبد الهه آبها

آتشکده ای برای پاسداشت الهه آبها که اغلب قدمت آنرا به دوره اشکانی منسوب می دانند چرا که پرستش آناهیتا در دوران پارتی ها بیشتر رواج داشته، هرچند آثاری از دوره های مختلف از جمله هخامنشیان و ساسانیان در این معبد دیده شده است.

این قصر بزرگ و پرستشگاه ایزدبانوی آب۶.۴ هکتار وسعت داشته و با ستون های قطور و بلندی به ارتفاع ۵۴.۲ متر بر روی تپه ای به ارتفاع ۳۲ متر نسبت به سطح زمینبر سر راه قدیمی هگمتانه - تیسفون بنا شده است.

آناهیتا یا ناهید خدای اصلی ایران قبل از اسلام و حافظ آب و الهه زیبایی و باروری بوده که از این رو مابد و پرستشگاه هایی در برخی جاهای ایران ساخته شده، اما معبد آناهیتا در کنگاور از مشهورترین معابد منسوب به آناهیتا در ایران است.

در کنار این معبد باشکوه که دومین بنای سنگی ایران پس از تخت جمشید شناخته شده یکی از قطب های گردشگری استان کرمانشاه است، حدود ۱۲۰ اثر تاریخی ثبت شده ملی در شهرستان کنگاور از دوران های مادها، هخامنشیان، ساسانیان، صفویه، اشکانی و قاجار به جا مانده است.

راسته بازار هزارتوی کرمانشاه گنجینه ای از معماری و هنر

بازار سنتی کرمانشاه که در قلب شهر جای گرفته و از ۲۰۰ سال پیش تاکنون نبض اقتصاد شهر به فعالیت این بازار گره خورده در زمره بزرگترین راسته بازارهای کشور و گنجینه از فرهنگ و هنر و معماری این منطقه است.

ترکیبی از فعالیت های مختلف بازرگانی، تولیدی، فرهنگی، مذهبی و... در دل ۱۸ راسته این بازار از جمله راسته زرگرها، بزارخانه، توپخانه، بازار اسلامی، تاریکه بازار و مسگرها جای گرفته که زمانی بزرگترین بازار سرپوشیده خاورمیانه بوده است.

در بخش های مختلف این بازار که بخشی از میراث کهن استان کرمانشاه و از یادگارهای دوران قاجار هم محسوب می شود سراهای تاریخی، مساجد و تکایای متعددی بنا شده که حالا هرکدام به نمادی برای نمایش فرهنگ اصیل کرمانشاه تبدیل شده اند.

در کنار این جاذبه های مشهور که کرمانشاه را اغلب با آنها می شناسند، هستند شواهد تاریخی دیگری از تمدن هزاران ساله این سرزمین که کمتر شناسانده شده اند، گودین تپه، غار دو اشکفت، تپه سراب، تپه موسی روانسر و... از جمله این مناطق باستانی و تاریخی هستند.

تپه "شیخ آوا" نخستین زیستگاه بشر در خاورمیانه

چند سال قبل در کاوش های انجام شده توسط یک تیم انگلیسی ایرانی و بر اساس آثار کشف شده تپه شیخ آوا در بخش دینور از توابع شهرستان صحنه به عنوان نخستین مکان استقرار انسان ها در دشت در منطقه خاورمیانه شناخته شد.

این آثار نشان می دهد که گسترش تمدن خاورمیانه از این منطقه آغاز شده است و قدمت نخستین زیستگاه بشر در کل خاورمیانه به ۱۱ هزار و ۸۰۰ سال پیشمی رسد زمانی بشر غارنشینی را ترک کرد و به یکجانشینی روی آورد.

کد خبر 4259952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =