مرز باریک میان مرکزترک اعتیاد ومتادون فروشی/درمانی که پایان ندارد

اراک- مرز باریکی میان نام «مرکز ترک اعتیاد» و «متادون فروشی» وجود دارد، تجویز برخی از این مراکزبرای معتادان عادت دیگری رقم می زند واگر نام آن درمان باشد،مداوایی است که تمامی‌ ندارد.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها، ثمین مامقانی نژاد: این روزها در هر کوچه و خیابانی که قدم می گذاری تابلوی مرکز درمانی ترک اعتیاد به چشم می خورد و در برخی مناطق به وفور یافت می شود.

اینکه اعتیاد امروز به یک معضل در جوامع شهری و حتی روستایی مبدل شده بر هیچکسی پوشیده نیست و طبیعی است که پیشگیری و درمان آن به عنوان یک معضل اجتماعی که مادر سایر آسیب ها نیز هست اهمیت بسیار دارد، اما باید دید عملکرد و خروجی مراکز مختلف درمان اعتیاد چیست و فعالیت آنها به چه میزان آثار مثبت یا منفی به دنبال دارد؟

در حال حاضر روش های فراوانی برای ترک اعتیاد وجود دارد که به تعداد این متدها، مراکز و مجموعه های مختلف تشکیل شده و طیف متنوعی از درمان های روحی و فکری تا دارویی و جسمی و یا تلفیقی از این دو را در برمی گیرد.

اما آنچه که موضوع این بحث است، اینکه مراکز درمان دارویی ترک اعتیاد که عمدتا از داروی «متادون» استفاده می کنند چقدر می توانند با این تجویز، فرد مصرف کننده مواد مخدر را درمان کنند و اساسا آیا این درمان، حکایت از چاهی درآمدن و به چاهی دیگر درغلتیدن نیست؟

در شرایط جولان اعتیاد در جامعه که عمدتا هم قشر جوان را درگیر خود می کند و به موازات آن هر روز شمار کلینیک های ترک اعتیاد بالاتر می رود، این مساله را به ذهن متبادر می سازد که آیا فکر سود و درآمد، این مجموعه ها را درگیر خود نکرده است؟

هر شیشه متوسط شربت متادون در این مراکز در حال حاضر با قیمتی بیش از یکصد هزار تومان به فروش می رسد و در همین جامعه افرادی هستند که سال ها است به این مراکز مراجعه کرده و جیره هفتگی و ماهانه خود را دریافت می کنند و اساسا این به اصطلاح درمان، آنقدر طولانی شده که بیماری از یاد رفته، چرا که یک ماده جایگزین ماده دیگر شده است.

«مراکز ترک اعتیاد» یا «متادون فروشی»؟ مساله این است؛ و قطعا باید باشد نظارتی بر کار این مجموعه ها و یا افزایش قارچ گونه آنها که فکر اهداف سودجویانه را در ذهن جامعه وارد می کند و ممکن است سوداگران بسیار را به سمت و سوی این فعالیت بکشاند.

درمان دارویی اعتیاد، به تنهایی نتیجه نمی دهد

احمد رفعتی که در این حوزه درمانگر و کارشناس است و سال ها در رابطه با اعتیاد به تحقیق و پژوهش پرداخته، در گفت و گو با مهر اظهار داشت: در حال حاضر مراکز مختلف ترک اعتیاد خدماتی را ارائه می کند که در تقسیم بندی کلی به دو حوزه درمان روحی و مداوای جسمی یا سم زدایی خلاصه می شود.

وی افزود: با توجه به تحقیقاتی که در این حوزه صورت گرفته، درمان دارویی صرف و مداوای روحی هیچکدام به تنهایی تاثیرگذار نیست، چراکه در حال حاضر متاسفانه مصرف مواد مخدر صنعتی در حال افزایش است و ترک این مخدرها دامنه گسترده ای از درمان های جسمی و روحی را می طلبد.

این درمانگر و کارشناس حوزه اعتیاد بیان کرد: اگر بتوان نام استفاده از متادون برای اعتیاد را درمان گذاشت، این درمان مشکلات بسیار به همراه دارد، گاها برخی افراد ماه ها و یا حتی سال ها به استفاده از آن ادامه می دهند و قادر به کنار گذاشتن آن نیستند، در نتیجه باز هم در زندگی افراد به علل مختلف همچون گیجی و خواب آلودگی و سایر عوارض این دارو، اختلال ایجاد می شود.

رفعتی خاطرنشان ساخت: از سوی دیگر برخی از معتادانی که به متادون درمانی پرداخته اند اذعان دارند که ترک این دارو برای آنها به اندازه ترک مواد مخدر سخت بوده و مدت زمان زیادی به طول می انجامد تا عوارض کنار گذاشتن آن کاهش یابد.

وی تصریح کرد: با توجه به مباحث عنوان شده گاها مصرف کنندگان مواد مخدر که قصد ترک مصرف را دارند، با افتادن در دام برخی از افرادی که به منظور سودجویی در این حوزه وارد شده اند، دچار شرایط بدتری شوند و یا اگر هم قصد سودجویی در میان نباشد، با مصرف متادون فقط نوع مصرف آنها تغییر می کند و درمان به معنای واقعی روی فرد پیاده سازی نمی شود.

کمبود پزشک متخصص برای مراکز متادون درمانی

کارشناس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر در این زمینه اظهار داشت: دو نوع درمان در ترک اعتیاد وجود دارد که اولین درمان پرهیز مدار و دومین نوع درمان دارویی است که هدف بهبود عملکردهای رفتاری خود فرد و زندگی اوست.

ابراهیم عباسی افزود: متادون ضمن جدا کردن فرد از چرخه خرید و معاشرت با موادفروشان، آرامش خاطر را برای آنان دارد و همچنین برای فرد عارضه های کمتری نسبت به مواد مخدر به همراه می آورد، قیمت پایین تری نیز دارد و هزینه های اقتصادی که کشور در روند استفاده از آن دارد کمتر است.

کارشناس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی بیان کرد: اگرچه ممکن است برخی این مسئله را مطرح کنند که اعتیاد به این شکل قانونی می شود، اما نتایج این نوع درمان معمولا مطلوب است، چرا که باعث بهبود عملکردهای فرد تحت درمان و روند مثبت وی در زندگی می شود.

وی خاطرنشان ساخت: قطع مصرف یکباره مواد مخدر یک نگاه کاملا سنتی می باشد که اشتباه است، زیرا افراد در چرخه درمان قرار نمی گیرند، البته متادون درمانی نیز اگر خارج از ضوابط پزشکی صورت گیرد قطعا مضر است.

کارشناس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی ادامه داد: مشکل دیگر اینکه با وجود ۱۲۲مرکز متادون درمانی در سطح استان، تنها هفت پزشک متخصص در این حوزه به صورت تخصصی در مراکز ترک اعتیاد فعالیت دارند و عمدتا بقیه پزشکان فعال در این زمینه پزشکان عمومی هستند.

تعداد مراکز متادون درمانی استان مرکزی فراتر از حد لازم است

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر در این رابطه اظهار داشت: براساس شاخص های موجود، هر منطقه ای که ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر جمعیت دارد، باید یک مرکز متادون درمانی داشته باشد، در حال حاضر در استان مرکزی ۱۲۲ مرکز متادون درمانی فعال هستند که مضاف بر این شاخص جمعیتی تعیین شده است.

نبی الله شاه محمدی افزود: در حال حاضر شهر اراک ۳۲ مرکز متادون درمانی بیشتر از شاخص جمعیتی خود دارد، اما به علت دسترسی بهتر مردم این مراکز را تعطیل نکردیم چرا که علاوه بر مقابله باید کارهای درمانی را نیز در این حوزه انجام دهیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی بیان کرد: طی یک سال و نیم گذشته صدور مجوز درمانی در بحث معتادان برای پزشکان در شهرستان های اراک و ساوه ممنوع شده است.

وی خاطرنشان ساخت: برای جلوگیری از سودجویی برخی مراکز متادون درمانی نیز یک کمیته نظارتی اعم از نیروی انتظامی، مرجع قضایی، اداره کل بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی و شورای شهر تشکیل شده است.

شاه محمدی تصریح کرد: محوریت کار این شورا مبنی بر تعطیلی این مراکز نیست و همیشه سعی شده موضوع را اصلاح کنیم، در همین راستا میزان داروی بعضی مراکز کاهش یافت و در حال حاضر هر مرکز روزانه به ۲۰۰ نفر از افراد تحت درمان مواد دارویی عرضه می کند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی ادامه داد: همچنین بعضی از این مراکز خدمات درمانی دیگری نیز ارائه می دادند که با نظارت این کمیته از این اقدام نیز جلوگیری شد تا از تداخل درمان ها و مشکلات بعدی جلوگیری شود.

با توجه به حساسیت موضوع اعتیاد در جامعه و لزوم پیشگیری و درمان جدی، باید نظارت بیشتر و دقیق تری بر فعالیت مراکز درمانی ترک اعتیاد به ویژه مراکزی که روش درمانی آنها دارویی است اعمال گردد تا حتی الامکان از سودجویی و سوء استفاده جلوگیری شده و فعالیت این مراکز در نهایت باری را در رابطه با آسیب های اجتماعی از دوش جامعه بردارد.

کد خبر 4265266

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =