سواد مذهبی شهروندان قرقیزستان باید ارتقاء یابد

ذاکر چوتایف گفت: در قرقیزستان لازم است سواد مذهبی شهروندان ارتقاء یابد به همین منظور دوره های آموزشی با هدف کسب دانش بنیادی (اساسی) درزمینه مذهب برنامه ریزی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، بیشتر جمعیت کشورهای آسیای مرکزی، دین اسلام را برگزیده اند و در عین حال به صورت پایدار ماهیت سکولار را تمامی دولت ها حفظ کرده اند. ذاکر چوتایف معاون کمیسیون دولتی امور ادیان درباره چگونگی توافق و سازگاری در یک جامعه سکولار با اصول سکولار، ارزشهای مذهبی و همچنین فرهنگ و آداب و رسوم محلی می گوید: در قرقیزستان در جاهایی که برای مردم درباره  ارزش های سنتی دینی توضیح داده می شود اغلب با اقدامات پیشگیرانه همراه است و از این قضیه نمایندگان مقامات محلی، کمیته امنیت ملی کشور، وزارت کشور و همچنین مراکز مختلف جامعه مدنی حمایت می کنند.

وی افزود: خیلی مهم است که ما یک سیستم آموزشی برای پرسنل دینی ایجاد کنیم و تاثیر مراکز خارجی آموزش دینی را کاهش و مانع از گسترش ارزش های غیر متعارف دین برای کشور و منطقه خود شویم. این ایده ها از مراکز خارجی به عنوان مثال از خاور میانه می آید.

چوتایف یادآور شد: در قرقیزستان ارزش های سنتی مرتبط با مدارس حنفی است که هزاران سال با فرهنگ و سنت های بومی ملی هماهنگ شده است. این آموزه ها با اصل سکولاریزم و قوانین تضادی ندارند و تنها پذیرش و احترام به دیگر ادیان یا سکولارها و بی خدایان را آموزش می دهد. شرایط زندگی کردن در عصر تکنولوژی و اطلاعات موجب می شود هر کس سریعتر ایده های خود را گسترش دهد به ذهن شهروندان تسلط خواهد داشت.

وی افزود: اصلاح کسی که طرفدار افراط گرایی و نگاه رادیکال بوده ، بسیار دشوار است. بنابراین بهتر است روی اقدامات پیشگیرانه تمرکز بیشتری کرد.ما با جوانان و دانش آموزان کار می کنیم تا آنها درک کنند که مذهب چیست و دیدگاه افراط گرایانه چیست، زیرا مذهب برای توسعه معنوی و اخلاقی هر فردی ضروری است.

به گفته معاون کمیته دولتی امور ادیان در حال حاضر ۲۱ سازمان خرابکار، افراطی و تروریستی ممنوع شده است.

وی معتقد است که در قرقیزستان لازم است سواد مذهبی شهروندان ارتقاء یابد. به گفته وی دوره های آموزشی درباره تاریخ، فرهنگ و مذهب که هدف آن کسب دانش بنیادی (اساسی) درزمینه مذهب است برنامه ریزی شده است.

کد خبر 4266663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =