دانشگاه جان هاپکینز آمریکا: ایران به‌علت کاهش توان تولید نفت به انرژی هسته‌ای نیاز دارد

مطالعات صورت گرفته در دانشگاه جان هاپکینز آمریکا که در نشریه آکادمی ملی علوم این کشور منتشر شده، نشان می‌دهد ایران به علت کاهش توان تولید نفت، برای تامین تقاضای فزاینده داخلی به انرژی هسته‌ای نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از آسیوشیتدپرس، در این مطالعه که به رهبری "راجر استرن" محقق و استاد دانشگاه جان هاپکینز صورت گرفته است، آمده است: برنامه هسته‌ای ایران فقط دارای اهداف سیاسی همچون تبدیل شدن به قدرت برتر در منطقه خاورمیانه نیست، بلکه ایران واقعا به انرژی هسته‌ای نیاز دارد.

بر اساس نتایج تحقیق استرن که کارشناس جغرافیا و مهندسی محیط زیست است، ایران با وجود ذخایر بالای نفت، به علت سرمایه‌گذاری‌های ناکافی در بخش زیرساخت‌های صنعت نفت در تولید انرژی کافی برای تقاضای داخلی خود در سال‌های آینده با مشکل مواجه خواهد بود و همین امر استفاده از انرژی هسته‌ای را ضروری می‌سازد.

بر اساس تحقیق وی که در نشریه "آکادمی ملی علوم آمریکا" منتشر شده است، ایران به درآمدهای نفتی وابستگی فراوانی دارد و به همین دلیل، همانطور که دولت این کشور می‌گوید، به تولید انرژی هسته‌ای برای تامین تقاضای داخلی نیاز شدید دارد.

استرن با اشاره به رشد سریع جمعیت در ایران و افزایش روزافزون تقاضای انرژی می‌نویسد: ایران هم‌اکنون در تامین بنزین مصرفی خود نیز با مشکل روبرو است و با وجود این که دومین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک است، اما مجبور به واردت حجم عظیمی بنزین برای تامین مصرف داخلی است.

بر اساس تحقیق استرن، از سال 1980 تقاضای انرژی در ایران سالانه 6.4 درصد شد یافته که از رشد 5.6 درصدی عرضه بیشتر بوده است و در همین حال، صادرات نفت از اوج خود در سال 1996 دور شده است و در 18 ماه اخیر، ایران در تامین سهمیه خود در اوپک ناکام مانده است.

کد خبر 426728

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =