توزیع آگهی‌های دولتی در گلستان قانونمند می‌شود

گرگان- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان گفت: توزیع آگهی‌های دولتی در گلستان با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد و خانه مطبوعات، ساماندهی و قانونمند می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، علی‌اصغر فضیلت، اظهارکرد: رسالت انبیاء الهی، آگاهی‌بخشی بوده است.

وی افزود: جامعه رسانه به طور عام با اقدام در راستای آگاهی بخشی، رسالتی انبیاء گونه دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان با اشاره به این که معمولاً خبرگزاری‌ها از نظر حمایت‌های مالی مظلوم واقع شده‌اند، گفت: در طول تاریخ به عنوان یک قاعده کلی همیشه افراد یا جریاناتی که موثرتر و پرتلاش‌تر بوده و هستند، مظلوم واقع می شوند.

وی خاطرنشان کرد: اگر همت عمومی بین سایر دستگاه‌ها اتفاق افتد و فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی، این مسأله اولویت‌دار را پیگیری کند و بدنه رسانه‌ای استان هم همت لازم را در این زمینه داشته باشد، می‌توان امیدوار بود که ظرفیت خانه مطبوعات به جایی برسد که حامی رسانه‌ها بوده و به جای مصرف‌کنندگی، به عنوان تولیدکننده باشد.

فضیلت با بیان این که تاکنون خانه مطبوعاتی پویا و فعال نداشته‌ایم، گفت: با رویکرد جدید هیئت مدیره خانه مطبوعات و ترکیب آن و عزمی که فرهنگ و ارشاداسلامی برای پیگیری این مسأله دارد و بهره‌گیری از ظرفیت سایر دستگاه‌های بخش دولتی، می‌توان طرحی نو درانداخت.

وی تأکید کرد: حلقه مفقوده در جامعه رسانه‌ای استان نبود خانه مطبوعات پویا به عنوان تشکلی صنفی بوده که مربوط به امسال و پارسال نیست بلکه برای سالیان متمادی است؛ از سویی دیگر هم تاکنون تمامی ظرفیت‌ها برای فعالیت خانه مطبوعات فراهم نبوده و همچنین هم‌افزایی لازم بین اعضای خانه شکل نگرفته است، همین امر سبب شد تا خانه مطبوعات نتواند از ظرفیت فرهنگ و ارشاداسلامی به عنوان بخش دولتی استفاده کند و بخش دولتی هم نتوانسته به رسالت خود عمل کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان خاطرنشان کرد: خانه مطبوعات را نباید به عنوان زیرمجموعه فرهنگ و ارشاداسلامی دانست، گرچه این مسئله نافی نظارت ارشاد برعملکرد آن نیست.

فضیلت گفت: خانه مطبوعات می‌تواند از نظر کارکرد و بهره‌مندی و جذب ظرفیت‌ها سیاستگذار، تصمیم‌گیر و اقدام کننده باشد.

وی با بیان این که دستگاه‌ها و رسانه‌ها باید به قانون تمکین کنند، گفت: اگر قرار است سایر دستگاه‌ها در حوزه حمایت‌های رسانه‌ای گام بردارند باید به صورت متمرکز و در قالب تشکل خانه مطبوعات و با اطلاع فرهنگ و ارشاداسلامی باشد.

فضیلت ادامه داد: اگر تمکین به قانون اتفاق بی‌افتد، رسانه‌ها دیگر نیازی به حمایت‌های بخش دولتی نخواهند داشت اما به دلیل فرار از قانونی که در سالیان متمادی رخ داده و تبدیل به خرده فرهنگی نامیمون در عرصه دستگاه‌های اجرایی شده، این حمایت‌ها قانونمند نبوده است.

وی با بیان اینکه ساماندهی توزیع آگهی‌های دولتی یکی از اقدامات اصلی و ضروری در استان است، عنوان کرد: این اقدام باید از سوی رسانه‌ها به عنوان یک مطالبه جدی و عمومی مطرح شود و فرهنگ و ارشاداسلامی هم با همکاری خانه مطبوعات پیگیر این کار خواهد بود و سایر دستگاه‌ها هم باید به این موضوع تمکین کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان افزود: در همین باره مکاتبه‌ای با مقامات اجرایی از جمله استاندار انجام شده و قرار است اداره کل امور اقتصادی و دارایی، ذیحسابان دستگاه‌های اجرایی را مکلف کنند تا به اسناد آگهی‌هایی که خارج از روال قانونی صادر می‌شود، تمکین نکنند.

کد خبر 4267809

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =