هنرمندان همواره جامعه را به سوی تعالی سوق داده‌اند

دولت باید خود را به هنرمندان مستقل که برای تعالی جامعه وقت می‌گذارند نزدیک کند. زیرا هنرمندان همواره همراه دولت حرکت کرده و اجتماع را به لحاظ فرهنگی و هنری به سمت تعالی سوق داده‌اند.

ایرج اسکندری، رئیس دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه هنر، در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این مطلب گفت: "انجمن ها از دیرباز مراکزی بوده اند که در آن حقوق صنفی هنرمند و همچنین جنبه های ارتقا هنر شکل می گرفته است. این انجمن ها می توانند در پیشبرد هنر در هر شاخه ای نقشی بسزا ایفا کنند. بنابراین شکل گیری آنها در عرصه هنر الزامی است. اما انجمن های صنفی هنری مثل انجمن نقاشان باید تقویت شوند و هنرمندان نیز برای شکل گیری آنها کوشش کنند."

وی در ادامه افزود: "اینکه چطور یک انجمن می تواند شکلی ملی به خود بگیرد به جدی گرفتن این مراکز از سوی دولت برمی گردد. در واقع انجمن ملی تعریف مشخصی دارد که باید بر اساس آن به تحقق اهداف هنرمند دست یافت. حضور هنرمندان مستقل در NGOهای هنری خود نشان از ملی بودن این مراکز دارد. از طرفی وزارت ارشاد و مجموعه نظام برای اینکه بتوانند در جهت تعالی هنر قدم های موثرتر بردارند باید به شکل گیری این انجمن ها بها دهند و آنها را به حال خود رها نکنند. مسلما اگر این اندیشه در ذهن دولتمردان وجود داشته باشد می توان شاهد فعالیت های آزادانه تر و عملکردهای جدیتر در این عرصه بود."

این هنرمند نقاش در ادامه خاطرنشان کرد: "دولت باید سعی کند خود را به هنرمندان مستقل نزدیک کند. گذشته از این که دست اندرکاران دولتی نباید فراموش کنند هنرمندان و روشنفکران همواره در کنار دولت و دوشادوش آن حرکت کرده و اجتماعی را به لحاظ فرهنگی و هنری به سمت اهداف روشن سوق داده اند. تقویت هنرمندان و انجمن های تشکیل شده در این خصوص در درجه اول می تواند به نفع دولت باشد. اما متاسفانه در حال حاضر حتی برگزاری دوسالانه های هنری بیشتر حالت ارائه یک گزارش دارند تا نمایشی از قدرت در شاخه هنر."

کد خبر 426822

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =