وضعیت مدارس مذهبی قرقیزستان بررسی شد

کنفرانس بزرگ بررسی فعالیت مدارس مذهبی در قرقیزستان برگزار شد و درآن مهم ترین مسائل این مدارس مورد بحث قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، کنفرانس بزرگ بررسی فعالیت مدارس مذهبی در قرقیزستان  روز دوشنبه ۲۱ فروردین با حضور مسئولان اداره روحانیان مسلمان (مفتیات) قرقیزستان، کمیسیون دولتی امور ادیان، نمایندگان نهاد های مربوطه انتظامی و چندی از کارشناسان مسائل مذهبی قرقیزستان در بیشکک برگزار شد. میزبان این کنفرانس مرکز بولان که در زمینه تحقیق و پژوهش در زمینه آموزش در قرقیزستان فعالیت می کند بود.

در کنفرانس بیشکک مسائل مهم از قبیل: وضع رسمی مدارس مذهبی، صدور و شناسایی دیپلم و سایر اسناد تحصیلی، مشکلات پوشش مالی مارس، نظارت بر روند تعلیم و تدریس، انجام اقدامات پیشگیرانه و جلوگیری از گسترش تعالیم و جریانات ممنوعه مذهبی در قرقیزستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

چولپان اوروزبایف، رئیس مرکز بولان ضمن سخنرانی در این کنفرانس گفت: سال ۲۰۱۴ شورای امنیت قرقیزستان نظریه سیاست دولت در زمینه مذهبی و تجدید ساختار موسسات آموزش مذهبی را تصویب نمود و این کنفرانس در چارچوب اجرای آن نظریه برگزار گردید. طی ۲۵ سال اخیر فعالیت مدارس مذهبی در قرقیزستان اصلا مورد بررسی و توجه جامعه و نهاد های دولتی قرار نگرفته است. تدوین و تصویب سیاست دولت در زمینه امور مذهبی نقطه عطف و آغاز دخالت دولت بر فعالیت مدارس مذهبی گردید. با این حال، اجرای سیاست فوق در حد و با سرعت مورد نیاز نمی باشد که نگران کننده باشد.

وی افزود: محصلان و فارغ التحصیلان مدارس مذهبی در وضعیت بن بست قرار می گیرند، زیرا کارنامه و سایر اسناد تحصیلی آنها در سطح دولت و به طور رسمی شناسایی نمی شوند. آنها بعد از آن که فارغ التحصیل می شوند نمی دانند کجا بروند در کجا اشتغال داشته باشند. مشکل اصلی آنها عدم شناسایی رسمی اسناد تحصیلی می باشد.

چولپان اوروزبایف همچنین اشاره کرد: مسئله پوشش مالی مدارس دینی یکی دیگر از مشکلات اصلی محسوب می شود. در چارچوب اجرای نظریه سیاست دولت در زمینه مذهبی مسئله پوشش مالی مدارس دینی، حقوق اساتید از سوی دولت مطرح گردیده. اما در حال حاضر اجرا نمی شود و مسئولان مدارس خود مشکلات خود را حل و فصل می نمایند.

روشن ایراتوف، رئیس بخش فتوای مفتیات قرقیزستان در این کنفرانس گزارش داد که در حال حاضر در قرقیزستان ۱۱۴ مدرسه مذهبی وجود دارد که ۲۲ مدرسه به دلایل مختلف فعالیت نمی کنند و ۱۰ مدرسه اختصاص به دختران دارند. در مجموع ، در کشور ۸۲۰۰ دانش آموز در مدارس مذهبی تحصیل می نمایند.تحصیل در مدارس مذهبی در سه مقطع: ابتدایی، متوسط و عالی برگزار می شود و در این مدارس دانش آموزان بعد از به پایان رساندن تحصیل در کلاس ۹ مدارس دولتی سکولار پذیرفته می شوند. اسناد تحصیلی فارغ التحصیلان مدارس مذهبی توسط اداره روحانیان مسلمان (مفتیات) قرقیزستان صادر می گردد. اما هیچ یک از نهادهای دولتی این مدارک را به رسمیت نمی شناسند. فارغ التحصیلان ، با این مدارک نمی توانند فقط در نهاد های زیر نظر مفتیات قرقیزستان استخدام شوند. از کشور های خارجی تنها قزاقستان (سازمان های مذهبی غیر دولتی آن کشور) مدارک تحصیلی مدارس مذهبی قرقیزستان را به رسمیت می شناسد.

 وی اضافه کرد: در چارچوب سیاست دولت در امور مذهبی در حال حاضر در ۸۰ % مدارس مذهبی تدریس ۱۰ رشته  سکولار نیز انجام می شود. در کلیه مدارس مذهبی موجود در قرقیزستان تحصیل و تدریس طبق اصول مذهب حنفی صورت می گیرد و عامل نفوذ و تاثیر جریانات مذهبی ممنوعه در حد حداقلی می باشد. تمامی برنامه های تدریس در مدارس مذهبی از سوی مفتیات تهیه و توسط نهاد مربوطه دولت تصویب می شوند.

مناس آسمان بایف، ازمسئولان وزارت کشور در این کنفرانس اظهار داشت که آن وزارتخانه روند تحصیل در مدارس مذهبی را کاملا تحت نظارت دارد و هیچ یک از مدارس موجود زیر تاثیر تعالیم و جریانات افراطی نمی باشند.

کد خبر 4268949

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =