نماینده تفت و میبد تاکید کرد: اگر نمایندگان ملت علاقه دارند مجلس را به نهادی کارآمد، قدرتمند و موفق تبدیل کنند، باید به جای سخت گیری در شرایط کاندیداتوری، خود را وقف خدمت به مردم کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید جلال یحیی زاده نماینده تفت و میبد که درحاشیه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با خبرنگاران سخن می گفت، از اصلاحات صورت گرفته درقانون انتخابات مجلس توسط نمایندگان مجلس هفتم اانتفاد کرد.

وی افزود: مهمترین اشکال مصوبات 10 روز اخیر نهاد قانون گذاری این است که کلیت و جایگاه مجلس را نزد افکار عمومی مخدوش می کند.

یحیی زاده افزود هنگامی که طرح تجمیع انتخابات مجلس و ریاست جمهوری بر خلاف قانون اساسی تصویب شد و نمایندگان حتی تذکر قانون اساسی را به این کار وارد ندانستند این ذهنیت ایجاد شد که عده ای از مجلس هفتمی ها به دنبال مادام العمر کردن مسئولیت خود هستند.

وی ادامه داد: اصلاح بندی از قانون انتخابات مجلس که برخورداری از حداقل مدرک فوق لیسانس و 5 سال سابقه مدیریت  را از شروط نمایندگی کرده تبعیض آشکار میان کسانی است که سابقه کار اجرایی دارند وکسانی که فاقد این تجربه هستند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هفتم تصریح کرد آنچه از قانون اساسی استنباط می شود این است که هرکس از حداقل شرایط لازم برای نمایندگی برخوردار است می تواند خود را در معرض رای مت قرار دهد.

یحیی زاده گفت: امکان دارد کسی فوق دیپلم داشته باشد اما فردی کارآمد و توانمند باشد و بتواند با استفاده از تجربیاتی که دارد در مجلس مفید باشد.

وی با اعتقاد بر اینکه برخورداری از حداقل مدرک تحصیلی برای نمایندگان مجلس کافی و سودمند است، درعین حال متذکر شد ارتقاء سطح تحصیل برای کاندیداها تبعیض وبرای مردم در انتخاب کردن وانتخاب شدن محدودیت ایجاد می کند.

یحیی زاده پیش بینی کرد که  این طرح از سوی شورای نگهبان قانون اساسی رد خواهد شد.

این نماینده که دلیل این اقدام نمایندگان را تلاش برای کارآمد کردن قوه مقننه عنوان کرد، اظهار داشت: آنهایی که از ناکارآمدی مجالس اخیر و این دوره ناراضی هستند دلیل آن را متوجه نشده اند.

یحیی زاده در پایان تصریح کرد: اگر می خواهیم مجلس کارآمد و توانمند و موفق داشته باشیم باید نمایندگان ملت از روحیه کاسب کارانه دوری جویند، استقلال خود را حفظ کنند، سطح مطالبات کارشناسی خود را ارتقاء دهند و در یک کلام خود را وقف خدمت به ملت نمایند که این موضوعات با مدرک تحصیلی حاصل نمی شود.

کد خبر 426914

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =