سالانه ۳۸۴ هزار شغل در روستاهای کشور ایجاد می شود

قزوین- معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: با راه اندازی ناحیه صنعتی در هر دهستان کشور سالانه بیش از ۳۸۴ هزار شغل پایدار روستایی ایجاد کرده و حمایت از کالای ایرانی را محقق می کنیم.

سید ابوالفضل رضوی روز پنجشنبه در سفربه قزوین برای بازدید از طرح های اشتغال روستایی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: تا آخر اسفند ماه سال قبل از محل اعتبارات تنها یکی از بانک های عامل بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان قرارداد در کل کشور با کارمز ۸ درصد نرخ سود منعقد و ۵۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

وی افزود: تا آخر فروردین و اردیبهشت امسال این میزان تسهیلات به ۱۵۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید که امیدواریم میزان پرداخت به بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان برسد.

رضوی تصریح کرد: سهیمه هر استان از این تسهیلات ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومان است که به متقاضیان روستایی که طرح های توجیهی داشته باشند داده می شود.

معاون توسعه روستایی ومناطق محروم کشور یادآورشد: این تسهیلات جوابگوی نیازهای اشتغال روستاهاست و برای نمونه از همین محل برای طرحی که امروز در قزوین یک شرکت دانش بنیان روستایی راه اندازی کرده بیش از ۴ میلیارد تومان پرداخت کرده ایم.

وی اضافه کرد: کارهای بزرگی از محل تسهیلات کم بهره در حال اجراست که می توانیم با کارمزد ۴ درصد در روستاهای مرزی و با نرخ ۶ درصد در سایر مناطق و حتی وام بدون سود در مرزها پرداخت کنیم.

رضوی یادآورشد: طرح هایی که از محل اعتبارات تنها یک بانک اجرا شده توانسته برای بیش از ۴۰۰۰ نفر شغل ایجاد کند و یک پروژه اقتصاد مقاومتی هم داریم که با کمک کمیته امداد، بهزیستی، جهاد کشاورزی و سازمان صنعت عملیاتی شده و ۱۸۰ هزار شغل روستایی در سال قبل ایجاد شد.

سالانه ۳۸۴ هزار شغل روستایی ایجاد می کنیم

وی گفت: بر اساس چشم انداز ترسیم شده در برنامه ششم موظف هستیم که سالانه ۳۸۴ هزار شغل پایدار روستایی ایجاد کنیم و امسال دستیابی به آن عملیاتی می شود.

رضوی اظهارداشت: در سال گذشته با اختصاص ۱۲ هزار میلیارد تومان با نرخ ۴ و ۶ درصد برای اشتغال روستایی مصوب شد که امسال عملیاتی می شود و قادریم با پیش بینی ۷۰ میلیون تومان به طور متوسط برای هر شغل برای ۱۵۰ هزار نفر از روستائیان شغل پایدار ایجاد کنیم و با بقیه دستگاهها هم به رقم اعلام شده نهایی یعنی همان ۳۸۴ هزار شغل دست یابیم.

اشتغال روستایی به حمایت کالای ایرانی منجر می شود
 
رضوی در پاسخ به این سوال که اشتغال روستایی چه نقشی در حمایت از تولید ملی دارد گفت: امسال ما نیز وظیفه داریم در حمایت از کالای ایرانی گام برداریم اما آنچه در این عرصه اهمیت دارد آموزش و بالا رفتن توان تولید کالای مرغوب  در روستاهاست.

وی بیان کرد: رویکرد جدی ما توجه به اشتغال و تولید کالای مرغوب است و اصلی ترین موضوع کیفیت کالاست تا مصرف کنند راضی شود و کیفیت، قیمت و استمرار تولید مهم است که باید رعایت شود و در این مسیر آموزش در تولید روستایی اهمیت دوچندانی دارد که از طریق مراکز فنی و حرفه ای و مراکز آموزش و تحقیقات جهاد کشاورزی و سایر دستگاهها این موضوع دنبال می شود.

اشتغال روستایی در اولویت برنامه هاست

رضوی در مورد اولویت امسال هم گفت: اولویت امسال اشتغال روستایی است و در کنار آن برای افزایش کیفیت کالاهای تولید روستایی و ماندگاری جمعیت روستایی عزم جدی داریم و در این راستا در هر استان یک ناحیه صنعتی ایجاد می شود.

وی اضافه کرد: به همین منظور مراکز آموزشی در هر دهستان دایر می شود و فرزندان روستائیان می توانند بدون هزینه مهارت آموزی کنند و در اشتغال نقش آفرین باشند و خوشبختانه این ظرفیت را داریم با این کار مسائل اشتغال روستایی  را ساماندهی کنیم.

کد خبر 4269301

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =