برخی از فیلم سازان فلافل فروشی می کنند/ زبان نمایش گسترش یابد

بندرعباس-رئیس حوزه هنری هرمزگان استیجاری بودن ساختمان حوزه، عدم تخصیص بودجه مناسب و موازی کاری دستگاه های فرهنگی و نبود بودجه برای فیلمسازی را عوامل اصلی رکود در حوزه فرهنگ هرمزگان دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، انوشیروان پیش دار پیش ازظهر یکشنبه در نشست هنرمندان و فعالان فرهنگی حوزه هنری انقلاب اسلامی هرمزگان با استاندار هرمزگان بیان داشت: ۱۲ کانون و کارگروه فعال در حوزه هنری هرمزگان فعالیت می کنند. کانون عکس، کانون فیلم، خوشنویسی، کانون داستان کودک و نوجوان، کانون بچه های مسجد، کانون شعر، کانون داستان، کانون انیمیشن و کاریکاتور، کارگروه دفاع مقدس، کارگروه هنر انقلاب اسلامی و کارگروه دانش و فرهنگ را از جمله این کانون ها عنوان کرد.

وی عنوان کرد: یکی از مشکلات استان هرمزگان عدم مستندسازی دفاع مقدس و فعالیت های انقلاب اسلامی است. در دفاع مقدس ۱۰ عنوان کتاب آماده چاپ و رونمایی است و دو کتاب هم در حوزه انقلاب اسلامی تا پایان سال رونمایی می شود.

پیش دار خاطرنشان کرد: ۶ عنوان دانشنامه در حوزه فرهنگ و هویت استان آماده رونمایی است که توسط کارگروه دانش و فرهنگ حوزه هنری هرمزگان تدوین شده است.

وی افزود: دغدغه هایی که هنرمندان مطرح کرده اند دغدغه مشترک است. بیشترین مشکل نداشتن فضای مناسب برای فعالیت های فرهنگی و هنری است و ۵۰ درصد این فعالیت ها به دلیل نبود مکان مناسب معطل مانده است.

رئیس حوزه هنری هرمزگان با اشاره به زمین بلاتکلیف حوزه هنری در میدان انقلاب بندرعباس تصریح کرد: مشکل زمین به نوعی حل شده است و باید نشستی مشترک با استانداری، برنامه ریزی و سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شود تا اعتبارات عمرانی مجتمع فرهنگی استان مشخص شود.

در ادامه این دیدار کمالی یکی از فعالان حوزه هنری هرمزگان بیان داشت: هنر نمایش یک هنر ارزشمند و والا است و کتاب مقدس ادیان بزرگترین کتاب نمایش جهان است که پر از آثار نمایشی تاثیرگذار برای بیان حرفها است. قصه یونس، نوح و هزاران داستان موثر در کتوب ادیان وجود دارد. ائمه هم از این ظرفیت آگاه بودند و با بهره گیری از همین هنر با مردم ارتباط می گرفتند.

وی با بیان اینکه هر حرکت هنری و نمایشی نیازمند اعتبار و بودجه است، عنوان کرد: خیلی از آسیب های اجتماعی را می شود با تئاتر و زبان هنر حل کرد. باید از زبان تئاتر برای حل مشکلات بهره برد. سالن های زیاد روبازی در هرمزگان داریم که جزیره هرمز یکی از این اماکن است.

لزوم راه اندازی مرکز اسناد انقلاب اسلامی

دانشمند عضو کارگروه انقلاب اسلامی حوزه هنری هرمزگان گفت: خاطرات انقلاب به عنوان اسناد برای آیندگان جمع آوری شده است و نیازمند راه اندازی مرکز اسناد انقلاب اسلامی در استان هستیم. اسنادی در اداره کل اطلاعات و سایر حوزه ها وجود دارد که این اسناد و مدارک باید در یک مرکز نگهداری اسناد جمع آوری و به نمایش عموم درآید تا مردم با گذشته استان و نقش هرمزگان در انقلاب اسلامی آشنا شوند.

در ادامه این دیدار نماینده کارگروه دفاع مقدس با اشاره به فعالیت های کارگروه دفاع مقدس در حوزه مکتوب کردن خاطرات رزمندگان و جانبازان استان گفت: در این کارگروه تمامی رزمندگان و جانبازان دفاع مقدس فراخوان شده اند و خاطرات و اسناد آنها جمع آوری شده است.

وی در ادامه خواستار راه اندازی مرکزی به عنوان باغ موزه دفاع مقدس برای نگهداری اسناد و مدارک و ایجاد کتابخانه دفاع مقدس شد.

بهبودی پژوهشگر هرمزگانی هم در دیدار با استاندار هرمزگان گفت: ثبت و ضبط رخدادهای مهم انقلاب اسلامی با محوریت روحانیون در واحد پژوهش حوزه هنری انجام شده است.

وی با بیان اینکه حوزه هنری را باید به یک واحد کارآفرین تبدیل کنیم، افزود: اگر نگاه ویژه ای به این واحد شود و زنجیره ای میان هنرمندان و دانشگاه ایجاد شود شاهد خروجی های بنیادی و کارآفرین خواهیم بود.

گلایه های زیادی از مدیرکل فرهنگ و ارشاد هرمزگان دارم

راشد انصاری مسئول کانون شعر طنز حوزه هنری هرمزگان بیان داشت: گلایه های زیادی از مدیرکل فرهنگ و ارشاد هرمزگان دارم که طی نامه ای خدمت استاندار هرمزگان ارائه خواهد شد.

ایرانمنش مسئول کانون موسیقی حوزه هنری هرمزگان گفت: هرمزگان ملقب به پایتخت موسیقی ایران بود که این لقب مربوط به ۱۲ سال پیش است و هرمزگان امروز دیگر شایسته این لقب نیست، حوزه هنری در چند سال گذشته کارهای خوبی در حوزه موسیقی محلی، مقامی و دفاع مقدس انجام داده است.

وی با بیان اینکه بودجه های تخصیصی فقط تا تولید اثر جوابگو است و پاسخگوی تولید انبوه نیست، ابرازداشت: حوزه هنری یک استودیوی کوچک ضبط دارد که جوابگو نیست و باید یک جای استاندارد برای ضبط موسیقی مهیا شود.

افت در تولیدات موسیقی محلی و بومی داشته ایم

وی با اشاره به اینه گروه های هنری حتی در هزینه تعمیر سازه های موسیقی خود درمانده هستند، اضافه کرد: حوزه هنری هر ساله به دلیل نداشتن جای ثابت جابجا می شود. از سوی نهادهای حمایتی حوزه فرهنگی و هنری به موسیقی محلی استان بی محلی می شود. طی ۱۰ سال گذشته افت شدید در موسیقی محلی داشته ایم. برای رفتن به جشنواره های ملی و بین المللی گروهی نداریم و می طلبیم از موسیقی محلی حمایت شود.

مجید ذاکری مسئول کانون داستان نویسی حوزه هنری هرمزگان اظهارداشت: تقریبا تنها انجمن فعال هستیم که توانسته ایم در حوزه کودک آثاری تولید و به چاپ برسانیم. دو کتاب در حوزه کودک رونمایی کرده ایم.

وی افزود: بدون تردید هویت ما و بخش بزرگی از هویت به ادبیات برمی گردد. خیلی از بزرگان گفته اند جامعه ای که از گذشته خود بی خبر باشد آینده ای نخواهد داشت. بدون حمایت نمی توان آثار فاخر در استان داشته باشیم

بودجه فیلم ها در هرمزگان با فلافل فروشی تامین می شود!

احمد مریدی مسئول کانون فیلم حوزه هنری هرمزگان گفت: بچه های فیلم ساز بسیار پرکار و باسواد هستند. در جشنواره های داخلی و خارجی حضور دارند و با جیب خالی این کار را انجام داده اند. دوستانی داریم که فیلم ساخته اند که در رده های خوب جشنواره های بین المللی حضور دارند، ولی زمانیکه از انها پرسیده ایم که این فیلم را چگونه ساخته ای عنوان می کنند بودجه آن را با فلافل فروشی تامین کرده اند.

وی افزود: هر چقدر پول بدهید آش خواهید خورد فیلم سازی هم به این شکل است تا منابع مالی خوب نداشته باشید نمی توانید فیلم تاثیرگذار بسازید. نیازمندیم تشکیل کارگروه در حوزه فیلم سازی هستیم تا بتوانیم منابع مالی را در استان جذب و به این حوزه تزریق کنیم.

رحیمی مسئول کانون بچه های مسجد گفت: در میناب ۱۵ گروه فعال داریم که در جشنواره های ملی و بین المللی شرکت می کنند ولی هنوز یک سالن استاندارد برای تمرین و اجرای نمایش نداریم. به مقوله هنر یک نگاه ویژه و اثرگذار داشته باشید.

تولیدات فرهنگی باید در سبد خانواده ها قرار بگیرد

اخلاقی پور مدیرکل امور اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: یادم است سال گذشته قول دادم که از مقوله عکاسی در چارچوب مشخص حمایت کنیم ولی تا کنون محقق نشده است. متاسفانه یک سری نارسایی های ساختاری وجود دارد که حمایت را ناممکن می کند.

وی افزود: به نظرم رویکردمان را باید به سمت مردمی کردن هنر سوق دهیم. زمانیکه هنر در سبد فرهنگی خانواده ها قرار بگیرد خودش در مکانیزه طبیعی مشکل هنرمند را حل می کند. هر زمان محصول فرهنگی در سبد نیاز مردم قرار بگیرد مشکلات مرتفع می شود.

اخلاقی پور عنوان کرد: با کمکهای دولتی و نهادهای حمایتی این مشکلات حل نمی شود و مقطعی است. باید این نارسایی را ریشه ای حل کرد. اگر تقاضا ایجاد شود مشکل تامین هزینه ها حل خواهد شد. امیدواریم با فعال کردن دفاتر تسهیل گری در شهر بندرعباس بتوانیم کمک هایی به حوزه نمایشی استان کنیم.

وی خاطرنشان کرد: هویت مکانی اولویت اول حوزه هنری است. زمینی داشتند که مشکلات سندی بین شهرداری و سازمان تبلیغات اسلامی دارد شاید با تهاتر این مشکل را حل کرد. با این منابع مالی نمی توان مشکل مکان حوزه هنری را حل کرد. مشکل حقوقی زمین حل شود .

کد خبر 4271074

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =