۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز در میدان نفتی غرب کارون می سوزد

اهواز - استاندار خوزستان گفت: در میدان نفتی غرب کارون، ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز می سوزد که از هشت ماه قبل اقدامات برای جمع آوری این گاز همراه نفت برنامه ریزی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا شریعتی پیش از ظهر امروز در شورای سلامت استان خوزستان اظهار کرد: هفته سلامت ابتدای اردیبهشت ماه است و قطعا صدا و سیما در حوزه توسعه سلامت نقش بی بدیلی دارد که باید آن را به خوبی ایفا کند.

وی در خصوص مشکلات لوله کشی آب شرب در بخش غیزانیه گفت: متأسفانه آبفار روستایی در این زمینه خیلی کند حرکت می کند و تأخیر بسیاری در انجام این امر دارد.

استاندار خوزستان ادامه داد: این گونه مسائل باید هرچه سریعتر حل شود چون قطعا تبعات اجتماعی دارد و نارضایتی پیش می آورد؛ آبفار روستایی باید عُرضه تصمیم گیری داشته باشد و هرچه سریعتر اقدامات لازم را انجام دهد.

شریعتی با اشاره به اینکه پروژه آبرسانی قلعه سحر نیز باید امسال در دستور کار قرار بگیرد، یادآور شد: کار در آبفار روستایی زیاد انجام می شود و گستردگی فعالیت ها با توجه به چهار هزار روستا بالا است ولی کارها به کُندی پیش می رود.

وی تأکید کرد: غیزانیه به علت موقعیت آن و حتی وجود چاه های نفتی از اهمیت بالا و موقعیت ویژه ای برخوردار است؛ منطقه ای با این همه مزایا و منابع، مردمش نباید احساس عدم خدمت رسانی داشته باشند.

استاندار خوزستان با تأکید بر اینکه مشکل غیزانیه به هر نحوی باید هرچه سریعتر انجام شود، اضافه کرد: آبرسانی شرق غیزانیه با مناطق نفتخیخز و غرب آن نیز برعهده  آب و برق خوزستان است؛ این پروژه در سال جاری باید به اتمام برسد و هیچ کوتاهی در این زمینه قابل قبول نیست.

شریعتی بیان کرد: در شورای سلامت آینده، سلمان زاده رئیس مرکز بهداشت استان باید گزارش استان را ارائه دهد که در زمینه لایروبی و آهک پاشی هر شهرستان چه اقداماتی انجام داده است؛ همچنین فرمانداران شهرستان های ضعیف در این حوزه  را باید به شورای سلامت دعوت کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت برای فلرهای نفتی برنامه دارد، افزود: با توجه به اینکه تکیه بر دانش داخلی افزایش پیدا می کند، این کار در حوزه های مختلف نفتی در حال پیگیری است. در غرب کارون نیز ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز می سوزد که از هشت ماه قبل اقدامات برای جمع آوری این میزان گازی که همراه برداشت نفت سوخته می شود، برنامه ریزی شد؛  ۱.۴ میلیارد دلار هزینه این پروژه است که گاز را برای پتروشیمی بندرامام به خوراک تبدیل می کند.

استاندار خوزستان گفت: این پروژه ۴۰ درصد پیشرفت داشته و برای دریافت۹۶۰ میلیون دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی پرونده تشکیل داده ایم. برای خط لوله و انتقال آن به بندرامام کمی با نیشکر به مشکل برخورده بود که این موضوع هم حل می شود.

شریعتی اضافه کرد: اجرای پروژه جمع آوری گازهای همراه نفت در غرب کارون برای بالغ بر یک هزار و ۵۰۰ نفر اشتغالزایی دارد، آلودگی های زیست محیطی کاهش و بهره وری از منابع ملی هم افزایش پیدا می کند.

وی با تأکید بر اینکه نباید در شورای سلامت این کار را رها کرد، ادامه داد: به صورت متناوب فصلی یا نیمسال باید شرکت مناطق نفتخیز جنوب گزارش عملکرد خود را در این حوزه (فلرهای نفتی) ارائه کند.

شریعتی در خصوص خشکسالی نیز گفت: مسئولان اجرایی استان خوزستان باید بدون هیچ تعارفی مسائل خشکسالی و تأثیرات آن بر سلامتی مردم را بررسی و گزارش های لازم را به این شورا ارائه دهند.

استاندار خوزستان با اشاره به لزوم ارائه گزارش آب شرب روستایی در جلسه آتی شورای سلامت استان ادامه داد: فرمانداری شهرستان های مختلف استان هم در زمینه لایروبی و آهک پاشی سریعا اقدام کنند تا مردم این استان دچار مشکل نشوند.

وی افزود: سال گذشته ۹ جلسه برای شورای سلامت استان تشکیل جلسه دادیم که تأکید می کنم امسال حتما همان ۱۲ جلسه را برگزار و نسبت به این موضوع اهتمام داشته باشند.

کد خبر 4271323

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =