واکنش صاحبنظران به تصویب قطعنامه شورای امنیت : رویکرد آینده خود را بر مبنای تصمیمات 1+5 تنظیم خواهیم کرد / قطعنامه شورای امنیت سرآغازی برای اقدامات آتی آمریکا است

قطعنامه 1737 شورای امنیت مبنی بر تحریم هسته ای و موشکی ایران با هدف توقف فعالیتهای هسته ای به تصویب رسید و مقامات کشورمان در نخستین واکنش‌ها، آن را بی‌اهمیت خوانده و بر ادامه مسیر پیشرفت هسته ای کشور تاکید کردند.

مخالفت‌های مسکو تیغ تیز کاخ سفید را کند کرد

یک کارشناس مسائل استراتژیک بر این اعتقاد است که سازمان ملل زیر فشارهای ایالات متحده آمریکا کوشید تا از طریق تصویب قطعنامه 1737 تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای تکمیل چرخه سوخت هسته ای را متوقف و گامی در جهت اعمال فشار بیشتر از گذشته بر ایران اعمال کند.

امیر محبیان در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت : به نظر می رسد میان این قطعنامه و خواسته ایالات متحده آمریکا تفاوت های بسیاری وجود دارد، زیرا قطعنامه تصویب شده 1737 علاوه بر اینکه مسیر شکست را برای سردمداران کاخ سفید در بر داشته است، درخواست های آمریکا را نیز در بر ندارد.

به گفته وی، مخالفت های روسیه با برخی از سیاست های آمریکا در خصوص پرونده هسته ای ایران توانسته تیغ تیز قطعنامه مطلوب آمریکا را کند کند.

این صاحب نظر در مسائل استراتژیک در ادامه گفت: قطعنامه موجود هیچگونه اثری در عزم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر دستیابی به فناوری کامل هسته ای نخواهد داشت، بلکه ممکن است به عنوان عامل شتاب دهنده به چرخه سوخت هسته ای اعمال شود.

محبیان شرایط کنونی برای برقراری روابط دیپلماتیک را بسیار مطلوب خواند و اظهار داشت: آنچه که در حال حاضر می تواند برای جمهوری اسلامی ایران بسیار مطلوب قرار گیرد، آن است که مسیر گذشته و کسب پیروزی و موفقیت جدید در زمینه دانش هسته ای از طریق راه دیپلماتیک را طی کند.

وی با بیان اینکه صدور قطعنامه هر چند ممکن است در عرصه دیپلماتیک ایران با کشورهای مرتبط تاثیرگذار باشد تاکید کرد: به هیچ وجه نباید در موقعیت کنونی تصمیمی اتخاذ شود که در روابط  ایران با کشورهای مرتبط مشکل ایجاد شود، چرا که جمهوری اسلامی ایران در شرایط کنونی باید از تمامی ظرفیت های موجود بخوبی استفاده کند.

این صاحبنظر مسائل استراتژیک در پایان اظهار داشت: مسئولان هسته ای جمهوری اسلامی ایران باید تلاش کنند با کشورهایی همچون روسیه، روابط مطلوب آن هم در مدل های جدید برقرار کنند.

 قطعنامه شورای امنیت سرآغازی برای اقدامات آتی آمریکا است 

بیگدلی تحلیلگر مسائل بین الملل گفت: اقدام شورای امنیت در صدور قطعنامه علیه ایران مجوزی برای اقدامات آتی آمریکا است.
علی بیگدلی درگفتگو با خبرنگار مهر درباره اقدام اخیر شورای امنیت درصدور قطعنامه علیه ایران و منطقی ترین واکنش نسبت به آن گفت: تمامی ایرانیان می خواهند که ایران تبدیل به یک کشور اتمی شود اما باید دید با چه قیمت و هزینه ای می خواهیم این کار را انجام دهیم.

وی افزود: غربی ها برای جلوگیری از این حرکت مسئله هسته ای ایران را تبدیل به یک پدیده بین المللی کرده، ما را در یک تعرض بین المللی قرار داده اند و این قطعنامه سرآغازی برای اقدامات دیگر آمریکا خواهد بود.

این کارشناس روابط بین الملل با انتقاد از کسانی که می گویند این قطعنامه اهمیتی ندارد، گفت: برای آمریکا مهم نیست در درون قطعنامه چه چیزی وجود دارد بلکه مهم این است که این کشور توانسته 15 عضو شورای امنیت را وادار به تبعیت از خود کند.

وی افزود: متاسفانه آمریکا با این قطعنامه، می خواهد ایران را تبدیل به یک کشور منزوی کند و در حقیقت با این اقدام از شورای امنیت برای اقدامات آینده خود مجوز گرفته است.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه منطقی ترین روش این است که دوباره به مذاکرات بازگردیم، گفت: ایران می تواند با توجه به پیام روز گذشته دبیر کل جدید سازمان ملل بار دیگر پیشنهاد آغاز مذاکرات را ارائه کند تا در مذاکرات امتیازات لازم را کسب نماید. 

 قطعنامه شورای امنیت با تمامی قوانین بین‌المللی مغایر است

فتحی تحلیلگر مسائل بین‌الملل، قطعنامه شورای امنیت را برخلاف تمامی قوانین بین‌المللی و سازمان ملل دانست و گفت: قطعنامه 1737، نه تنها هیچ تاثیری در سیاست های هسته ای ایران نخواهد داشت، بلکه دولتمردان ما را بر آن خواهد داشت تا تصمیم جدی در برابر سیاست غرب و قطعنامه شورای امنیت بگیرند.

مهدی فتحی در گفتگو با خبرنگار "مهر"، اظهار داشت: غربی ها با ارائه قطعنامه 1737 علاوه بر اینکه می خواستند به یک اجماع نسبی بر علیه ایران دست پیدا کنند، به دنبال آن بودند که بتوانند با ارائه این قطعنامه فعالیت های هسته ای ایران را به حالت تعلیق در آورند.

وی نخستین و مهمترین پیام قطعنامه 1737 شورای امنیت را رسیدن غربی ها به یک اجماع نسبی و تحت فشار گذاشتن و پایان دادن به برنامه‌های هسته‌ای ایران عنوان کرد.

این تحلیلگر مسائل بین الملل همچنین بر این اعتقاد است که این قطعنامه دو سو دارد، که در یک سوی آن ایران و در سوی دیگر چهار کشور غربی حضور دارند.

فتحی ادامه داد: شرایط در حال حاضر به گونه ای است که طرفین بتوانند از این موقعیت خارج شوند، به گونه ای که تغییری درنوع رفتارهای خود به وجود آورند و مذاکرات را از سر بگیرند، زیرا تجربه قدیمی و خسته دنیا نشان داده که با زور و درگیری و  حتی با استفاده از قدرت شورای امنیت سازمان ملل، مسئله هسته ای ایران قابل حل نیست.

وی در ادامه دو ماه آینده رابسیار مهم و حساس خواند و خاطر نشان کرد: در روزهای آتی رایزنی های دیپلماتیک آغازخواهد شد، چرا که روسیه به دنبال آن است تا رویکرد دیپلماتیک حفظ شود که دخالت این کشور در عدم منع رفت و آمد مسئولان هسته ای کشورمان به کشورهای اروپایی نمونه بارز آن است.

این تحلیلگر مسائل بین الملل در پایان گفت: طرفین شورای امنیت،" کشورهای اروپایی، روسیه و چین" جلسه بگذارند تا نکات خلاف در خصوص پرونده هسته ای ایران را هر چه سریعتر رفع کنند.

خبرگزاری مهر ، در گفتگو با تعدادی از نمایندگان شاخص مجلس شورای اسلامی و تحلیلگران مسائل بین المللی نظر آنان را در خصوص این قطعنامه و مطلوب ترین واکنشها نسبت به آن جویا شد .  

 عبور فنی از مرحله غنی‌سازی باید راهکار فعلی ایران باشد

دکتر حسین علایی بهترین راه ایران در موقعیت فعلی را "برداشتن یک گام بلند فنی" در موضوع هسته‌ای و عبور از مقطع غنی‌سازی- که مورد تاکید غرب است- توصیف کرد و گفت: باید کاری کنیم که اصولا مسئله غنی‌سازی در ایران از نظر غرب، "تمام شده" فرض شود.

دکتر حسین علایی، کارشناس مسائل استراتژیک در گفتگو با خبرنگار مهر دیدگاههای خود را پیرامون آخرین وضع پرونده هسته ای و ابعاد مختلف صدور قطعنامه جدید شورای امنیت پرداخت.

وی با اشاره به سابقه طرح پرونده ایران در شورای امنیت، گفت: آمریکا به کمک اروپایی ها، از یک سال گذشته سیاست پلکانی فشار تدریجی به ایران را از طریق شورای امنیت آغاز کرده اند.

علایی ادامه داد: در این پروسه، آمریکایی ها از سه راه "اقناع، اجماع و تحریم" استفاده کرده اند و در مرحله اول سعی کردند که کشورهای مختلف را قانع کنند که در برابر ایران موضع گیری کنند و در مرحله بعد، تلاش کردند این کشورها را به اجماع برسانند و در مرحله سوم هم تلاش برای وضع تحریم ها را در دستور کار خود قرار دادند، تحریم ها از مرحله ضعیف شروع می شود و به مرور پررنگ تر و قوی تر می شود.

روسها، فشار آمریکا بر ایران را به سیاست " نمدمالی" تبدیل می کنند به این معنی که فشار را آرام آرام به ایران منتقل می کنند تا ایران متوجه فشار عظیم نهایی نشود و زمانی هم متوجه شود  که کار خیلی پیش رفته باشد، لذا ادامه بازی فعلی روسیه بسیار برای ما خطرناک است

وی تاکید کرد: آنها موضوع  ایران را ذیل بند 7 ماده 42 منشور ملل متحد -که مربوط به موارد تهدید امنیت بین الملل است- بررسی کرده اند. این کارشناس امور استراتژیک اظهار داشت: موضع روسیه در مقطع هم بسیار قابل تامل است،روسها پرونده هسته ای ایران را به چشم یک برگ برنده اقتصادی و عامل امتیاز گیری از آمریکا نگاه می کنندو گزارشاتی رسیده است که روسها با گرفتن امتیاز از آمریکا، کاملا با آمریکا هماهنگ شده اند. علایی تصریح کرد:روسها، فشار آمریکا بر ایران را به سیاست " نمدمالی" تبدیل می کنند به این معنی که فشار را آرام آرام به ایران منتقل می کنند تا ایران متوجه فشار عظیم نهایی نشود و زمانی هم متوجه شود  که کار خیلی پیش رفته باشد، لذا ادامه بازی فعلی روسیه بسیار برای ما خطرناک است.

فرمانده سابق نیروی دریایی سپاه پاسداران اظهار داشت: ایران و آمریکا می توانند با مذاکره به راه حل بینابینی برسند و آمریکایی ها هم اخیرا با زبان بی زبانی گفته اند که اگر ایران رفتارش را در مسائل خاورمیانه تغییر دهد،می تواند در موضوع هسته ای کوتاه بیاید.

علایی بهترین راه ایران در موقعیت فعلی را "برداشتن یک گام بلند فنی" در موضوع هسته ای و عبور از مقطع غنی سازی -که مورد تاکید غرب است- توصیف کرد و گفت: باید کاری کنیم که اصولا مسئله غنی سازی در ایران از نظر غرب، "تمام شده" فرض شود. 

مقاومت تنها راه پاسخگویی به قطعنامه شورای امنیت است

سید احمد خاتمی با بیان اینکه قطعنامه جدید شورای امنیت دهن کجی به ملت ایران است، مقاومت را تنها راه برای پاسخگویی به این قطعنامه دانست.

سید احمد خاتمی عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: ملت ایران 28 سال است در برابر تمامی توطئه های غرب ایستادگی کرده است و از این به بعد نیز در برابر هر گونه تهدید و یا تحریم از سوی کشورهای غربی مقاومت خواهد کرد.

وی افزود: شورای امنیت به سرکردگی آمریکا با ارائه این قطعنامه خود را بازنده این بازی قرار داد، زیرا برخورد دو گانه شورای امنیت به کلی این شورا را نزد وجدانهای بیدار جهان، بی اعتبار و شورای امنیت را به عنوان ابزاری در دست قدرتمندان مستبد قرار داده است.

این عضو مجلس خبرگان ادامه داد: این چه قانونی است که رژیم صهیونیستی حاضر نیست به معاهده عدم اشاعه سلاح هسته ای بپیوندد و خود را تحت نظارت پادمان های آژانس قرار دهد و شورای امنیت نیز هیچ اقدامی در قبال اعلام علنی و رسمی نخست وزیررژیم صهیونیستی دربرخورداری از سلاح هسته ای نمی کند، آیا این موضوع براساس ماده 39 منشور سازمان ملل تهدیدی برای جهان به حساب نمی آید، چرا سازمان ملل در برابر این اعتراف سریع این رژیم هیچگونه اقدامی انجام نمی دهد.

خاتمی تصریح کرد: حال چطور می شود که آژانس بین المللی انرژی اتمی به صراحت اعتراف می کند که فعالیت های هسته ای  ایران هیچ انحرافی نداشته و درصدد ساخت بمب اتمی نیست، چنین قطعنامه ای صادر می شود.

خطیب جمعه تهران گفت: اینکه برخی از مقامات ارشد کشورهای اروپایی سخن از شفاف سازی مسئولان ایران در خصوص پرونده هسته ای می زنند، باید بدانند که جمهوری اسلامی ایران هزار ساعت این اجازه را به بازرسان آژانس بین المللی داده اند که از برنامه های هسته ای ایران بازدید کنند، حال با این میزان ساعت بازدید سخن از شفاف سازی می زنند.

وی خاطر نشان کرد : سخن غرب شفاف سازی نیست، مسئله آنان ستیزجویی دنیای کفر با تمام اسلام است.

سید احمد خاتمی در ادامه این عرصه را بسیار مهم و حساس خواند و خطاب به دولتمردان و نمایندگان مجلس گفت : این عرصه، عرصه تصمیم جمعی مسئولان نظام است، عرصه ای است که مدیران نظان باید تلاش کنند تا در کنار یکیدیگر بکوشند تا با کار کارشناسانه، اظهار نظری بکنند که در آن هیچگونه اختلاف نظری بین مسئولان نظام وجود نداشته باشد.

این عضو مجلس خبرگان در پایان این گونه ابراز عقیده کرد که این مسئله، مسئله کلان ملی است و تصمیم اول را سران نظام به طور قاطع باید بگیرند و ملت ایران نیز در این عرصه همچون گذشته دولت و مسئولین نظام را حمایت کنند.   

ایران شرایط منطقه را به نفع خود برگرداند

ایران باید برای خروج از شرایط نا مطلوب فشار قطعنامه ها ، نقش های پیشین خود را در صلح و ثبات منطقه بار دیگر بر عهده گیرد.

دکتر جعفر قامت تحلیلگر مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص قطعنامه صادر شده از سوی شورای امنیت علیه فعالیت های هسته ای ایران گفت : این پروسه بخشی از سیاست معمول بین المللی است که طی آن همواره قدرت های بزرگ در نهایت با هم به توافق می رسند منافع به حق کشور های دیگر را تحت اشعاع قرار می دهند.  

وی به اظهار نظر مقامات اعضای دائم شورای امنیت مبنی بر لزوم مذاکره با ایران در پی قطعنامه اشاره کرد و گفت : این اظهارات بویژه از سوی چین و روسیه ، نوعی چرخش به سمت ایران است تا بتوانند بعد از امتیازگیری از طرف مقابل درصدور قطعنامه ، امتیازات جدیدی از ایران بگیرند. 

این استاد دانشگاه همچنین با اشاره به ورود ایران به بند 41 فصل هفتم منشور ملل متحد با قطعنامه جدید شورای امنیت گفت : طرف های متخاصم در موضوع هسته ای ایران پروسه ای هشت ماهه را برای اعمال نیات خود در برابر تهران در نظر دارند .

وی گفت : آمریکایی ها می توانستند بدون اجماع و با رای ممتنع روسیه و چین در این مرحله تحریم های سخت تری را علیه ایران اعمال کنند اما این کار را نکردند چون در این مرحله صرفا به قطعنامه ای برای ورود قاطع به ماده 41 منشور نیاز داشتند و رای ممتنع از استحکام آن می کاست . 

قامت  تصریح کرد : واشنگتن و لندن قصد دارند در شرایطی که هیچ مدرکی دال بر انحراف ایران از مسیر صلح آمیز هسته ای وجود ندارد، قطعنامه های پی درپی شورای امنیت را ملاک استناد برای پیاده کردن  اهداف خود قرار دهند.

وی هدف نهایی آمریکا و همراهانش را حمله نظامی به ایران یا گرفتن امتیازات بزرگ درصورت عقب نشینی تهران از مواضع هسته ای برشمرد و مذاکره ایران و آمریکا را برای حل بحران در شریط فعلی به صلاح ندانست . 

این تحلیلگر مسائل بین الملل اظهار داشت : گفتگو با آمریکا در شرایطی که با دو قطعنامه شورای امنیت در گوشه رینگ بوکس قرار گرفته ایم به صلاح ما نیست هر چند این مذاکره یکسال و نیم پیش می توانست شرایط را تغییر دهد . 

جعفر قامت در خصوص راه های خروج از بن بست کنونی گفت : ایران می تواند با توجه به نقشی که در صلح و ثبات منطقه دارد فعالیت های زیادی انجام دهد و شرایط منطقه را به نفع خود برگرداند . 

   در اجرای پادمان نظارتی تجدید نظر می‌کنیم 

تصمیم جمهوری اسلامی ایران این است که در 22 بهمن ماه جشن تکمیل چرخه سوخت هسته ای را بگیرد و به عبارتی با این جشن وارد حوزه صنعتی فن آوری هسته ای خواهیم شد.

حشمت الله فلاحت پیشه عضوکمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان مطلب فوق، افزود: افکار عمومی منطقه ومردم ایران نخواهند پذیرفت در شرایطی که رژیم صیهونیستی اعلام کرده دارای بمب هسته ای است و هیچ قطعنامه ای هم علیه او صادر نشد ولی ایران که حتی کارشناسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای هم نتوانستند کشورمان را به انحراف از فعالیت های صلح آمیز هسته ای متهم کنند در چنین شرایطی علیه ما دومین قطعنامه صادر می شود.

وی افزود: فضای بین المللی صدور قطعنامه علیه ایران فضای مساعدی برای آمریکایی ها نبود به همین دلیل جمهوری اسلامی ایران از امکان و فضای لازم برای مانور برخوردار است.

فلاحت پیشه تاکید کرد: مطمئنا برنامه هسته ای ایران به حالت تعلیق در نخواهد آمدبلکه پادمان نظارتی به حالت تعلیق خواهد شد به دلیل اینکه ما معتقدیم در دنیای امروز بویژه در منطقه خارومیانه 3 کشور معاده NPT را نپذیرفته اند و بلکه به سبب هسته ای هم دست یافته اند و لذا جمهوری اسلامی ایران که تا کنون متعهد بوده است و فقط برنامه خود را دچار وقفه و تعلیق های متعدد کرده ایم.

وی ادامه داد: اکنون جمهوری اسلامی ایران بنا دارد برنامه پاک خود را که بدون تخلف است را ادامه دهد ودر عین حال دیپلماسی را هم دنبال می کنیم و معتقدیم از 22 بهمن به آن طرف می توانیم از موضع با اقتدار و با قدرت دیپلماسی را ادامه دهیم.

فلاحت پیشه ضمن مخالفت با خروج از معاهده NPT گفت: خروج از معاده NPT می تواند بهانه ای برای تشدید فشار ها بر ضد ایران شود و برخی از کشورها مانند هند، پاکستان واسراییل به این دلیل به معاده منع تکثیر سلاح های کشتار جمعی NPT نپیوستند که بعدا برای خروج از این معاهده متهم به تخطی از مقررات بین المللی نشوند.

وی تاکید کرد: در شرایط حاضر نیازی به خروج از معاده NPT وجود ندارد ولی در عین حال می توانیم پادمان نظارتی را اجرا نکنیم و به ناظران آژانس برای بازرسی از تاسیسات هسته ای کشورمان اجازه ورود ندهیم و هر چند که بند 10 معاهده NPT این اجازه را به ما داده که از این معاده خارج شویم ولی معتقدیم که نباید از معاهده NPT خارج شویم بلکه می توانیم دراجرای پادمان نظارتی تجدید نظر کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه تحریم ایران بیشتر دارای بار سیاسی و روانی است تصریح کرد: برنامه هسته ای ایران از سال 1991 به این طرف عملا تحریم بوده است و در حالیکه طبق اساسنامه آژانس بین المللی انرژی هسته ای باید به ما کمک می شد به هیچ وجه کمکی صورت نگرفته است و حتی تحت تحریم هم نبوده ایم و هر جایی که بازرسان آژانس گزارشی مبنی بر پیشبرد و پیشرفت کار ایران در بخش هسته ای ارایه می دادند.

آمریکایی ها بلافاصله آن قسمت را از قرار دادهای خارجی ایران را که برای تکمیل آن قسمت های هسته ای به کار می آمد را تحریم می کردند، لذا عملا تحت تحریم بوده ایم واکنون آمریکایی ها همان مواردی را که به صورت غیر قانونی انجام می دادند را تحت قوانین شورای امنیت سازمان ملل و نه قوانین آژانس بین المللی انرژی، قانونی کرده اند و حتی آژانس را هم مکلف به اجرای آن قوانین می کنند ولی ما از این تحریم و این قطعنامه استقبال نکردیم. و این امر به این معنا نیست که کشورمان از کارآیی لازم برای مقابله با این موضوع برخوردار نبوده است.

شورای امنیت باید راه عدالت در پیش گیرد

یک تحلیلگر مسائل هسته‌ای، قطعنامه شورای امنیت علیه فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران را نتیجه مسیر نادرست و ناهمواری کشورهای غربی به رهبری آمریکا دانست و گفت: یقینا این قطعنامه ضمن آنکه بر خلاف موازین حقوقی و قانونی است، باعث می‌شود ایران در روابط گسترده خود با آژانس تجدید نظر نماید.

دکترعلیرضا داوری در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان این مطلب افزود: مسئولان کشورمان با جمع بندی شرایط و بر اساس منافع ملی باید تصمیم لازم را بگیرند، اما در شرایط فعلی حفظ یکپارچگی و همدلی، پرهیز از سخنان نسنجیده و شتابزده، استفاده از خرد جمعی همه دلسوزان و قوه کارشناسی به همراه ذکاوت و هوشمندی می تواند قطعنامه را کم رنگ و موفقیت ایران را تضمین نماید .

به گفته وی در شرایط کنونی ایران باید اولا : خط قرمز منافع ملی خود را در برابر توقعات ناخواسته و باج خواهی های مداوم اعلام نماید، دوم هزینه زا بودن برخورد منفی آنها در برابر حق مسلم ایران را یاد آوری نماید و اعلام کند که شورای امنیت باید مستقل و عدالت محوری را در قبال مسائل هسته ای ایران در پیش گیرد، زیرا هیچ منطقی در عرصه روابط بین الملل رفتار سیاسی تحقیر آمیز با خود را بر نمی تابد و با آن برخورد خواهد کرد .

این کارشناس مسائل هسته ای در ادامه گفت: از سوی دیگر شادمان این قطعنامه دولت آمریکا است، چنانچه که آمریکا در چند نقطه حساس و کلیدی - ایران، کره شمالی و عراق با این مسائل روبروست که نگرشهای دیپلماتیک کنونی آن به پایان تاثیر خود رسیده و جنگ عراق با سایه افکنی بر هر یک از این موارد، اهرمهای آمریکا را محدود کرده است.

همین امر دولت آمریکا را مجبور می کند تا گزینه های بالقوه و خطرناکتر دیگری را مد نظر قرار دهد و برای رهایی از بحران گسترده در عراق و مرهم گذاشتن بر این زخم کاری با تصویب قطعنامه علیه ایران تا حدودی خود را از این فشار خارج نماید .

داوری تصریح کرد: در این سه مورد ، آمریکا احتمالا به بهبود ائتلافهای جدید شرکای خود، گاهی در مقابل مخالفت قدرتهای رقیب از جمله روسیه و چین نیاز دارد که در خصوص مسئله هسته ای ایران به این نتیجه رسید .

وی ادامه داد: دولت آمریکا با استفاده از یک دیپلماسی فرسایشی و فشار تدریجی ائتلافی را از پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان برای مقابله با برنامه  هسته ای ایران تشکیل داد و توانست این کشورها را با خود همراه سازد و از دیپلماسی قدیمی اتکا به سازمان ملل متحد بهره برد تا اهرم بیشتر، قابلیت برترو اعتبار کمتری برای برخورد با هر یک از آنها از طریق یک راه دیپلماتیک بدست آورد .

وقتی طرف مذاکره از قبل مقصودش را می گوید و از آن کوتاه هم نمی آید دیگر مذاکره معنایی ندارد

این تحلیلگر مسائل هسته ای با بیان اینکه باید بدانیم تحریم ایران وضعیت مسائل هسته ای و غیر هسته ای را بدتر می کند اظهار داشت: تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران حتی اگر تحریم های ملایمی باشد در روابط بین الملل تنش ایجاد کند و احتمال هر گونه همکاری قابل توجه ایران را به تیرگی بکشاند، منطقه خاورمیانه را وارد یک تشنج فراگیر کرده است .

وی خاطر نشان کرد: با توجه به ادبیات روابط بین الملل و استفاده از منطق بازدارندگی با ثبات ، ایران و آمریکا می توانند در حل مسائل هسته ای گفتگو نمایند و برای حل مشکلات موجود و در جهت آوردن ثبات برای رقابتهای کنونی در منطقه خاورمیانه در زمینه قدرت همکاری کنند، به عبارت دیگر، این راه حل منافع دیرپا و در تضاد آنها نیست ، بلکه بقای رقابت هدایت شده آنهاست که همکاری را دیکته می کند.

داوری افزود: چنانچه می دانیم در پرسه برنامه هسته ای ایران آمریکایی ها از " اقناع "، تهدید و تحریم " استفاده کرد یعنی ابتدا سعی نمود تا کشورهای مختلف را قانع کنند که در برابر ایران موضع گیری کنند و در مرحله بعد، تلاش کردند این کشورها را به تهدید ایران علیه صلح جهانی آگاه نماید  "استفاده از منشور 7"  و در مرحله سوم هم تلاش برای وضع تحریم ها را در دستور کار خود قرار دهد .

این کارشناس مسائل هسته ای گفت: نکته اساسی این است که نگاه غرب به مذاکرات از ابتدا محروم کردن ایران از فن آوری هسته ای بود، پس از سه سال مذاکره اروپایی ها در نشست لندن با صراحت اعلام کردند که بهترین تضمین عینی  این است که ایران کل فعالیت های هسته ای خود را کنار بگذارد؛ بنابراین وقتی طرف مذاکره از قبل مقصودش را می گوید و از آن کوتاه هم نمی آید دیگر مذاکره معنایی ندارد .

داوری در پایان اینگونه ابراز عقیده کرد که، باید به این نکته نیز اذعان کرد، در حال حاضر قطعنامه بیشتر جنبه عملیات روانی بر ایران داشته است بنابراین باید از احتمالات آینده در خصوص این مسئله  پیشگیری کرد .

قطعنامه شورای امنیت تاثیری بر روند فعالیت‌های هسته‌ای ایران ندارد

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت : قطعنامه شورای امنیت هیچ تاثیری بر روند فعالیت های هسته ای کشورمان نخواهد گذاشت.

کمال دانشیار رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: آمریکا با فشارها، جوسازیها و تحریکاتش قطعنامه ای را علیه کشورمان تصویب کرد ولی این قطعنامه در مباحث اقتصادی و سیاسی کشورمان اثر منفی نخواهد گذاشت و تنها به بحث انرژی هسته ای و غنی سازی اورانیوم محدود می شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: کلیه این تحریم ها فقط می تواند فعالیت های آزمایشگاهی را در ایران محدود کند، لذا معلوم می‌شود که در این قطعنامه سود زیادی نصیب آمریکا نشده و عملا اتحاد ملت ما و پیگیری های مسئولان ما توانسته است جلوی زیاده خواهی های آمریکا را بگیرد.

وی درعین حال تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران روال قبلی خود را با آژانس بین المللی انرژی هسته ای ادامه خواهد داد و هر حرکتی که آنان انجام دهند ما نیز حرکتی مقابل آن را انجام خواهیم داد و در چارچوب معاهده NPT  غنی سازی اورانیوم را ادامه خواهیم داد .

دانشیار در عین حال گفت: چنانچه سازمان ملل متحد نیز بخواهد تابع فشارهای آمریکا باشد، ما نیز به تشخیص خودمان و رفتاری که فکر می کنیم ، درست است عمل می کنیم و معتقدیم رفتار درست ادامه کار گذشته مان در رابطه با انرژی هسته ای و غنی سازی در حد تحقیقات و مسلط شدن بر کلیه جزییات غنی سازی اورانیوم است.

دانشیار خاطرنشان کرد: تولید انبوه اورانیوم را پس از مذاکرات آغاز خواهیم کرد ، چرا که اکنون اورانیوم در حد آزمایشگاهی تولید می شود و آنان می خواهند همین مقدار هم دیگر نباشد.

   رویکرد آینده خود را بر مبنای تصمیمات 1+5 تنظیم خواهیم کرد

مخبرکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، قطعنامه شورای امنیت را از اساس غیر حقوقی دانست و گفت: بردن پرونده جمهوری اسلامی ایران به شورای امنیت نیز یک عمل غیر حقوقی بود.

دکتر کاظم جلالی مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: آژانس بین المللی انرژی هسته ای و همچنین شورای امنیت سازمان ملل متحد مرتکب یک عمل غیرحقوقی شده اند و طبیعی است که این عمل غیرحقوقی واکنش هایی را از سوی ایران دارد.

وی تصریح کرد: ما از ابتدا گفته ایم راه حل پرونده هسته ای ایران در شورای امنیت نیست، بلکه راه حل در آژانس بین المللی انرژی هسته ای و در مذاکرات است.

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اظهار تاسف از اینکه آمریکا تلاش کرد روند مذاکرات مخدوش شود، اظهار داشت: آنها پرونده هسته ای ایران را به شورای امنیت سازمان ملل برده و در آنجا هم تلاش کردند قطعنامه ای را علیه ایران صادر نمایند که همه این اقدامات به پیچیده تر شدن موضوع خواهد انجامید.

وی در عین حال تصریح کرد: فعلا تجدیدنظر در روابط با آژانس بین المللی انرژی هسته ای را در دستور کار داریم و به نظر می رسد ما یکی از اعضای معاهده ان پی تی هستیم و قواعد این معاهده را هم پذیرفته ایم و طبعا متناسب با تصمیماتی که آنان درباره ما می گیرند، ما هم تصمیم خواهیم گرفت.

جلالی با اشاره به طرح دوفوریتی که امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شده، گفت: باید ببینیم در خصوص جزئیات این طرح به چه جمع بندی خواهیم رسید.

  با حفظ منافع ملی در  روابط با آژانس تجدید نظر می ‌کنیم
 
یک عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت : تجدید نظر در روابط با آژانس بین المللی انرژی اتمی را در دستور کار قرار داده ایم و بطور قطع این تجدیدنظر اتفاق خواهد افتاد.

الهام امین زاده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب گفت : با توجه به تغییر چندین باره پیش نویس قطعنامه ازسوی کشورهای اروپایی و به دلیل اختلافاتی که بین اعضای دائم 1+5 وجود داشت، فکر می کردیم روسیه و چین به دلیل محدودیت های شدیدی که در این قطعنامه وجود دارد همچنان مقاومت  کنند، ولی متاسفانه این مقاومت صورت نگرفت و قطعنامه علیه ایران تصویب شد.

وی با بیان اینکه قطعنامه صادرشده علیه ایران به لحاظ محتوایی همان محدودیت ها را در بردارد، افزود: اگر چه روسها اعلام می کنند این قطعنامه مقداری تعدیل شده ، ولی ما معتقدیم تحریم هایی که می خواهد در قبال ایران اعمال شود، همان خواست آمریکایی ها به ایمای مختلف از جمله عدم ارائه خدمات فنی ، علمی و حتی محدودیت در سفر مسئولین ما در جهت رایزنی ها و انجام اقدامات علمی که از نظر ما به هیچ وجه قابل قبول نیست .

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در عین حال تصریح کرد : این اقدام تبعیض عیان و فاحشی در رابطه با کشورهایی است که عضو معاهدهNPT نیستند و سلاحهای هسته ای دارند مانند اسرائیل و کشوری مثل ایران که کلیه همکاری های خود را با آژانس بین المللی انرژی هسته ای انجام داده است.

امین زاده خاطرنشان کرد : اکنون 3 الی 4 گزینه برای مقابله با این اقدام غربیها پیش روی ماست و در حال بررسی هر یک از آنها هستیم و بطور قطع تجدیدنظر در روابط ما با آژانس اتفاق خواهد افتاد.

وی اظهار داشت : برخی از کشورهای اروپایی به دلیل اعتقاد به حقانیت حرکت هسته ای کشورمان به ما گفته بودند که در مقابل این گونه اقدامات مقاومت خواهند کرد، ولی متاسفانه صدور این قطعنامه در روابط تاثیرگذار خواهد بود و قطعا روابط را سردتر خواهد کرد.

امین زاده در پایان گفت : پیشنهادهایی در سطح مجلس مانند خروج از معاهده NPT، محدود کردن بازرسی ها ، متوقف  کردن بازرسی ها و تجدید نظر در روابط ما با آژانس بین المللی انرژی هسته ای در دستور کار قرار دارد که هر یک از این اقدامات مکانیسم های مختلفی دارد و با توجه به منافع ملی یکی از آنها را انتخاب خواهیم کرد.

کد خبر 427229

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =