تخلیه وبارگیری۱۰۷میلیون تن کالا/جابجایی کانتینر۱۵درصد افزایش یافت

بندرعباس - مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از تخلیه و بارگیری ۱۰۷ میلیون تن کالا در بنادر هرمزگان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از بنادر و دریانوردی هرمزگان، اله مراد عفیفی پور ضمن ارائه گزارشی از عملکرد مجموعه کل بنادر تجاری و مسافری استان هرمزگان طی دوازده ماهه ۹۶ که سال "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" نامیده شده بود، اظهار کرد: طی سال گذشته، در مجموع ۱۰۷ میلیون و ۹۸۴ هزار و ۵۹۶ تن کالای نفتی و غیر نفتی در بنادر این استان تخلیه و بارگیری شد که در همسنجی با مدت مشابه سال پیش از آن ۷.۴ درصد افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: از مجموع کالاهای جابجا شده در این بنادر، ۷۲ میلیون و ۸۹ هزار و ۷۵ تن مربوط به کالاهای غیر نفتی و ۳۵ میلیون و ۸۹۵ هزار و ۵۲۱ تن به فرآورده های نفتی اختصاص دارد که به ترتیب ۸.۶ و ۵.۱ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در ادامه حجم صادرات کالاهای غیرنفتی از طریق بنادر تجاری این استان طی سال گذشته را ۴۱ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۷۴۴ تن با رشد ۹.۲ درصدی اعلام کرد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بالغ بر سه میلیون و ۴۵۸ هزار و ۴۱۷ تن کالای غیرنفتی از طریق این بنادر ترانشیپ شد که ۵۳ درصد افزایش را شاهد بودیم.

عفیفی پور بیان کرد: طی مدت یاد شده، ۵ میلیون و۵۱۹ هزار و ۱۵ تن انواع کالای غیر نفتی از طریق بنادر تجاری استان ترانزیت شده است که رشدی معادل ۲۲.۸ درصد به ثبت رسید.

وی اضافه کرد: طی دوازده ماهه سال گذشته، بیش از ۱۰ میلیون و ۳۹ هزار و ۹۰۲ تن کالای غیر نفتی وارد بنادر استان هرمزگان شد که تغییر چندانی نسبت به سال پیش از آن ندارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود حجم کالاهای صادر شده در بخش نفتی را ۱۳ میلیون و ۹۰۱ هزار و ۴۶۸ تن اعلام کرد و از افزایش ۳.۷ درصدی این بخش از عملیات بندری خبر داد.

وی از ترانزیت ۴۳ هزار و ۱۳۵ تن انواع فرآورده های نفتی از طریق پایانه های بنادر این استان طی دوازده ماهه سال گذشته و ثبت کابوتاژ بیش از ۱۹ میلیون تن از این گونه محموله های تجاری با رشد ۹.۶ درصدی خبر داد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اظهار داشت: طی دوازده ماهه سال گذشته، دو میلیون و ۶۴۷ هزار و ۹۲۴ TEU کانتینر در پایانه های بنادر تجاری استان تخلیه و بارگیری شد که ۱۵.۵ درصد افزایش را در این زمینه شاهد بودیم.

وی تعداد شناورهای ورودی به بنادر تجاری این استان را ۴۲ هزار و ۷۹۱ فروند اعلام کرد و افزود: از این میزان، ۵ هزار و ۳۷۲ فروند شناور بالای هزار تن و ۳۷ هزار و ۴۱۹ فروند از شناورهای پهلو گرفته، زیر هزار تن وزن داشته اند.

عفیفی پور ضمن اشاره به رونق تردد شناورها به بنادر این استان، بیان کرد: پهلوگیری شناورها طی این مدت، در مجموع ۱۹.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت:  طی دوازده ماهه سال گذشته، ۱۹ میلیون و ۳۷۷ هزار و ۴۲۸ نفر سفر در بنادر این استان به ثبت رسید که طی یک دهه اخیر جایگاه استان هرمزگان را به عنوان پایتخت سفرهای دریایی ایران تثبیت کرد.

یادآور می شود، اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان راهبری بیش از ۷۰ بندر بزرگ و کوچک را بر عهده دارد که بندر شهید رجایی، بندر شهید باهنر، قشم و بندر لنگه از جمله مهم ترین بنادر تجاری این استان به شمار می روند.

کد خبر 4272836

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =