واکنش معاون سازمان سنجش به طرح مجلس در گفتگوی اختصاصی با مهر : مغایرت طرح مجلس با عدالت آموزشی / خدشه به نظام آموزشی در اثر دخالت عوامل انسانی در سرنوشت داوطلبان / حذف کنکور امکان جبران را از داوطلبان می گیرد

با وضعیت فعلی، تأثیر 100 درصدی سوابق در کنکور قابلیت اجرایی ندارد و با توجه به تنوع مدارس و امکانات متفاوت آنها در اقصی نقاط کشور، عدالت آموزشی زیر سئوال می رود. ضمن اینکه اکنون که پاسخنامه ها با ماشین تصحیح می شوند نتایج کنکور با اعتراض داوطلبان مواجه می شود حال اگر عوامل انسانی در سرنوشت داوطلبان دخیل باشند، مصحح آزمون در زمان و شرایط مختلف ممکن است دو نمره متفاوت به آزمونی یکسان بدهد، بنابراین اندازه گیری دقیق در آزمون های دبیرستان کمتر امکانپذیر است.

دکتر" ابراهیم خدایی" در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مهر در خصوص ساماندهی کنکور گفت : محور اصلی طرح ساماندهی مجلس استفاده از امتحانات نهایی کشوری و سوابق تحصیلی در طول دوره 3 ساله دبیرستان است. همچنین مجلس تأکید دارد کنکور باید تا پایان برنامه چهارم توسعه حذف و نقش سوابق تحصیلی به 100 درصد برسد.

وی اظهار داشت: همچنین بر اساس ماده یک این طرح، پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی پیوسته صرفا باید به وسیله سوابق تحصیلی و پرورشی داوطلبان صورت گیرد. در این زمینه سازمان سنجش دوره های پودمانی را بدون آزمون برگزار کرده و دانشگاه آزاد در این دوره ها دانشجوی بدون آزمون می پذیرد.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش گفت: سال گذشته در دوره های کاردانی دانشگاه آزاد 118هزار داوطلب شرکت کردند و 113 هزار نفر پذیرش شدند، اما در دوره های کاردانی پیوسته دولتی که وابسته به آموزش و پرورش است، 540 هزار نفر شرکت کردند در حالی که تنها 63 هزار نفر ظرفیت برای این دوره وجود داشت.

حذف کنکور در دوره های کاردانی دولتی عدالت آموزشی را زیر سئوال می برد

وی با بیان اینکه حذف کنکور در دوره های کاردانی دولتی عدالت آموزشی را زیر سئوال می برد به مهر گفت : در این دوره ها رقابت فشرده ای وجود دارد و نمی توان تنها بر اساس معدل و سوابق تحصیلی پذیرش کرد. از سوی دیگر آزمون دپلمه های فنی و حرفه ای و کاردانش به صورت هماهنگ برگزار نمی شود و از هر مدرسه به مدرسه دیگر متفاوت است.

خدایی با اشاره به آزمون های استاندارد آموزش و پرورش گفت: آزمون هایی که آموزش و پرورش برگزار می کند به طور کامل استاندارد نیستند و معدل های یکسان را نیز طی سال های متفاوت نمی توان با یکدیگر مقایسه کرد. از سوی دیگر 100 نفر از داوطلبان گروه فنی و ریاضی کنکور 85 دارای معدل 20 بوده اند که همه خواهان ورود به رشته مهندسی برق در دانشگاه صنعتی شریف بودند، این در حالی است که ظرفیت برق دانشگاه شریف تنها 42 نفر است. چگونه می توان تنها بر اساس سوابق تحصیلی 100 نفر را در رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف جای داد؟

تشخیص داوطلب خوب تنها بر اساس معدل امکانپذیر نیست

وی اظهار داشت: همچنین پراکندگی معدل در دبیرستان ( دامنه نمرات معدل از 10 تا 20 ) کم است و در نتیجه تشخیص داوطلب خوب غیر ممکن به نظر می آید. در حالی که دامنه نمرات آزمون سراسری از 33- تا 100 است و بدین وسیله بهتر می توان داوطلب خوب را تشخیص داد.

معاون فنی و آماری سازمان سنجش در ادامه به مهر گفت: همچنین به وسیله آزمون های سراسری داوطلب می تواند در صورت پایین بودن رتبه، سال آینده نیز در آزمون شرکت کند اما پذیرش از طریق معدل صرف، امکان جبران را از داوطلب می گیرد و به دلیل اینکه سوابق را طی سه سال در نظر می گیرد داوطلب فرصت ندارد 3 سال دبیرستان را مجددا جبران کند.

سوابق تحصیلی امکان اندازه گیری دقیق علمی را کاهش می دهد

وی با اشاره به تصحیح آزمون سراسری گفت: در آزمون سراسری پاسخنامه داوطلبان به وسیله ماشین خوانده می شود و عوامل انسانی در آن دخیل نیستند در عین حال پس از اعلام نتیجه، سازمان سنجش با اعتراضات بسیاری مواجه است. حال در صورتی که تنها ملاک پذیرش دانشجو سوابق و آزمون های تشریحی دبیرستان باشد، تصحیح آزمون ها به وسیله عوامل انسانی انجام می شود که در هر حال این تصحیح ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار گیرد. مصحح آزمون در زمان و شرایط مختلف ممکن است دو نمره متفاوت به آزمونی یکسان بدهد. اندازه گیری دقیق و علمی در آزمون های دبیرستان کمتر است.

خدایی با بیان اینکه وزارت علوم نیز با تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور موافق است، افزود: وزارت علوم و سازمان سنجش هر ساله وزن سوابقه تحصیلی را در کنکور بیشتر می کنند اما با وضعیت فعلی موجود تأثیر 100 درصدی سواق در کنکور قابلیت اجرایی ندارد و با توجه به تنوع مدارس مختلف با امکانات متفاوت در شهرستان های محروم و پیشرفته، عدالت آموزشی را زیر سئوال می برد.

وی طرح نحوه پذیرش دانشجوی مجلس را غیر کارشناسانه و عجولانه دانست و گفت: تشکیل کمیته ای در خصوص مسائل اجرایی کنکور توسط مجلس با توجه به وجود کمیته برنامه ریزی کنکور در وزارت علوم موازی کاری است. کمیته برنامه ریزی کنکور زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی است و نمی تواند منحل شود پس ایجاد کمیته ای مشابه همانند آنچه مجلس در نظر دارد، بی فایده است.

کد خبر 427286

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =