نباید شوراها خود را محدود به امور دهیاری ها و شهرداری ها کنند

ری- استاندار تهران در دیدار با اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا شهرستان ری گفت: نباید شوراها خود را محدود به انتخاب و نظارت بر عملکرد دهیار و شهردار کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسین مقیمی شامگاه دوشنبه در دیدار با اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا شهرستان ری طی سخنانی شوراهای اسلامی را یکی از بهترین محل ها برای خدمت به مردم دانست و گفت: این که با رای مردم به عنوان اعضا شورای اسلامی شهر یا روستا انتخاب شده ایم، یک توفیق الهی است، که نصیب شما شده است و می بایست از آن برای خدمت به مردم نهایت بهره را ببریم.

وی با بیان این که شورای عالی استان ها در سطح بالایی از کشور فعالیت می کند و مجلس موظف به بررسی طرح های ارسالی از سوی شورای عالی استان است، ادامه داد: جایگاه شوراها بسیار رفیع است و در قانون اختیارات بسیاری به شوراها داده شده است، اما ما در عمل فقط این شورا را به شهرداری ها اختصاص دادیم، مصوبات شوراها می بایستی توسط استانداران، فرمانداران و بخشداران اجرایی شود، مدیران شهری و شوراها می توانند به حل مشکلات شهرها بپردازند.

استاندار تهران گفت: متاسفانه امروز نقش شوراها فقط در تغییر کاربری اراضی و امور شهرداری محدود شده است، اگر جایگاه شوراها خوب درک شود و بدانیم کجا هستیم و چه اختیاراتی داریم، می توانیم گام های بلندی برداریم، اعضا روستاها با هماهنگی دهیار می توانند، ایجاد اشتغال کنند، اگر مردم و سرمایه مردم را به کار بگیریم، دیگر کسی از روستا به شهرها نمی آید، در کشور ما ۱۱۷ هزار نفر عضو شورا داریم.

مقیمی افزود: نباید شوراها خود را محدود به انتخاب و نظارت بر عملکرد دهیار و شهردار کنند، قانون اساسی این امکان و اختیار را به شوراها داده است، که با بسیج امکانات بتوانند در توسعه شهرها و روستاها نقش آفرینی کنند.

استاندار تهران در ادامه افزود: امروز در جامعه با چند مشکل جدی مواجه هستیم و کشور در بحث اشتغال و اقتصاد با اشکال روبرو است در کمتر خانه ای می توان مشاهده کرد که فرد بیکار با تحصیلات وجود نداشته باشد و در این زمینه دولت به تنهایی قادر به حل مشکلات نیست و آن هم در شرایطی که همه تمایل دارند که کارمند دولت باشند در جایی که ظرفیت دولت محدود است.

وی با اشاره به اینکه باید همه پتانسیل های منطقه به کار گرفته شود بیان داشت: باید زمینه اشتغال و کارآفرینی فراهم کنیم و کارآفرینان را تشویق کنیم و ادارات را موظف کنیم تا پاسخگویی سریع به کارآفرینان را در کار خود بگنجانند و جلوی گرفتار شدن کارآفرینان به پرداخت های نامعقول را بگیریم و به منافع زودرس و آنی فکر نکنیم و منافع دراز مدت را در نظر داشته باشیم تا اشتغال برای جوانان ایجاد شود چرا که با افزایش درآمد افراد شهر وضعیت شهرداری و دهیاری نیز بهتر می شود.

وی با بیان اینکه شهر و روستاهایمان را باید از لحاظ اقتصادی به سمت خودکفایی ببریم افزود: برای خودکفایی شهر و روستا باید زمینه های سرمایه گذاری فراهم شود و شوراها باید فکر کنند که چه سرمایه گذاری هایی را می توانند با پول مردم انجام بدهند و اگر بخواهیم اقتصاد شهر و روستاها را پویا کنیم باید به سرمایه گذاران کمک کنیم و آنان را هدایت و حمایت کنیم.

مقیمی گفت: شورا ها و دهیاری ها در بحث آسیب های اجتماعی به خوبی می توانند ورود کنند چرا که جوانانی که سرمایه کشور هستند و در راه توسعه باید حرکت کنند به عناوین مختلف گرفتار آسیب هستند و نیازمند،کمک می باشند و اعتیاد، طلاق، فقر، حاشیه نشینی و مشکلات اخلاقی چیزهایی نیستند که بشود آنها را پنهان کرد لذا لازم است که در این موارد ورود کنیم و شما به عنوان کسانی که منتخب مردم هستید باید به کمک دولت بیایید و از تمام امکانات برای حل این معضلات استفاده کنید.

وی با بیان اینکه کشور ما بر روی گسل واقع شده است گفت: زلزله و گسل چیزی نیست که بشود از آن فرار کرد و بسیاری از کشورها نیز این مسئله وجود دارد اما انها مسئله خودشان را با زلزله و گسل حل  و شهر و روستاهایشان را ایمن سازی کرده اند، ما نیززباید با تبعیت از این قاعده و قانون الگو بگیریم و روستاها را طی ۱۰ سال پس از زلزله بم مقاوم سازی کنیم این تصمیم در دولت گرفته شد اما در عمل ۷۰ درصد این تصمیم عمل شده است و اکنون تنها ۷۰ در صد از روستاهای ما در مقابل زلزله ایمن هستند در زلزله های کرمان و کرمانشاه روستاهایی که مقاوم سازی شده بودند از خودشان مقاومت نشان دادند و کشته ای نداشتند اما در مقابل خانه هایی که مقاوم سازی نشده بودند تعدادی کشته دادند.

وی با اشاره به اینکه در روستاهای استان تهران نسبت به مقاوم سازی منازل ضعیف عمل شده است گفت: شوراها و دهیاران باید کمک کنند،و مردم را به مقاوم سازی منازل با وام های با بهره کم تشویق کنند و تصمیم بگیرید به خانه هایی که بدون استاندارد هستند پایان کار ندهید و اگر پایان کار دادید و اتفاقی افتاد همه ما سهیم هستیم لذا باید کار خود را در امر پایان کار دادن به ساختمان های بدون مقاومت جدی باشید چرا که گسل با هیچ کسی شوخی ندارد و تنها راه مقاوم سازی ساختمان ها است.  

استاتدار تهران در پایان گفت: ما تنها کشوری هستیم که روی پای خود ایستاده ایم و حاضر نیستیم زیر بار زور برویم و این یک افتخار است و هزینه هم دارد و هزینه ان کار  و تلاش بیشتر است.  

کد خبر 4272948

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =