اختصاص بودجه تولید فیلم دیرهنگام صورت می‌گیرد

بودجه و تسهیلات و امکانات ساخت فیلم با تاخیر زیاد در اختیار سازندگان آثار سینمایی قرار می‌گیرد و اصولا" در کشور ما برنامه‌ریزی بلندمدت برای مدیران اهمیت چندانی ندارد.

اسماعیل براری درباره دلیل شلوغی بسیار زیاد دفاتر تولید پیش از برگزاری جشنواره فیلم فجر به خبرنگار مهر گفت: "مشکل بی برنامگی فقط گریبانگیر سینما نیست. مدیران کشور ما به استفاده از کلمه "غافلگیر شدن" عادت کرده اند. به نظر می رسد بی توجهی به آینده و برنامه ریزی بلندمدت در جامعه ما نهادینه شده است. شرایط تصویب و اعطا بودجه سینما این موضوع را نمایان می کند."

وی یادآور شد: "وقتی برنامه ریزی در بخش بودجه و سپس تقسیم بندی تسهیلات و نوبت گذاری برای دریافت امکانات در عرصه سینمای کشور شش ماه به طول می انجامد، بسیار طبیعی خواهد بود که مرحله تولید نیمه دوم سال آغاز شود و نزدیک شدن زمان برگزاری جشنواره فیلم فجر شرایط را دشوارتر و پیچیده تر می کند. چون همه فیلمسازان ایرانی علاقمندند فیلمشان نخستین اکران خود را در جشنواره داشته باشد تا بهتر دیده شود."

این فیلمساز با اشاره به وجود کمبودها به عنوان مانع اصلی برنامه ریزی تولید اظهار داشت: "سال گذشته در همین زمان فارابی با مشکل کمبود فیلم اپتیک مواجه شده بود. این در حالی است که تجربه چند سال گذشته در برگزاری جشنواره باید شرایطی را به وجود آورده باشد که فارابی به خوبی نیاز سینماگران را بشناسد و در جهت رفع آنها به شکل مناسبی برآید. برای نمونه فارابی می داند در سال 100 فیلم تولید می شود و به همین خاطر مدیران فارابی باید در پی تدارک این مقدار مواد خام باشند. ولی باز هم می بینم که سینماگران با مشکل دریافت دیرهنگام امکانات و تسهیلات مواجه می شوند."

براری در پاسخ به تاثیر اعلام پیش شرط اکران فیلم قبل از حضور در جشنواره گفت: "به نظر من تعیین این پیش شرط هیچ کمکی به کاهش ازدحام تولید پیش از برپایی جشنواره نمی کند. چون این مسئله برای تعدادی از فیلمسازان پارامتر اصلی محسوب نمی شود. برای نمونه فیلم سینمایی "آتش بس" در جشنواره به نمایش درنیامد، اما بسیار پرفروش بود. به عقیده من، مشکل اصلی این است که مدیران جشنواره دیر به یاد برگزاری آن می افتند. در حال حاضر، همه به فکر برگزاری جشنواره امسال هستند و هیچ کس به نیازهای جشنواره فجر سال آینده فکر نمی کند و این روی کیفیت فیلم ها و جشنواره تاثیر منفی می گذارد."

اسماعیل براری فیلم سینمایی "کویر مرگ" را به جشنواره فرستاده و برای آماده سازی دو فیلم دیگر با عناوین "گزارش مریم" و "روز باران" تلاش می کند. این دو اثر مراحل پایانی صداگذاری را پشت سر می گذارند.

کد خبر 427346

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =