مسکو تکنولوژی حساس فضایی خود را به پکن نمی دهد

رئیس آژانس فضایی فدرال روسیه از طرح این کشور مبنی بر همکاری متقابل با چین در زمینه پروژه های فضایی خبر داد و گفت: مسکو برای جلوگیری از رقیب سازی، تکنولوژی حساس فضایی خود را در اختیار پکن قرار نمی دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، "آناتولی پرمینف" در کنفرانس خبری اظهار داشت: چین و روسیه در خصوص انجام ماموریت های روباتیک به ماه با هم همکاری می کنند اما مسکو محدودیت هایی در زمینه سهیم کردن دانش فضایی اش با پکن قائل می شود.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، روسیه تکنولوژی تشکیل اصل برنامه فضایی سرنشین دار خود را به چین فروخته و در همین راستا سفینه فضایی "شن زو" چین شباهت نزدیکی به موشک های سایوز روسیه دارد.

"پرمینف" افزود: چین هنوز 30 سال زمان نیاز دارد تا به تکنولوژی فضایی ما دست یابد اما برنامه فضایی این کشور به سرعت رو به پیشرفت است.

دومین سفر فضایی سرنشین دار چین برای سال آینده برنامه ریزی شده است. همچنین این کشور قصد دارد یک کاوشگر روباتیک را تا سال 2010 به کره ماه ارسال کند.

رئیس آژانس فضایی فدرال روسیه گفت: این کشور با چین در زمینه اکتشافات فضایی در چارچوب موافقتنامه دوجانبه همکاری می کند تا با صادرات تکنولوژی فضایی خود به این کشور مواجه نشود.

وی افزود: دانشمندان روسی که از این موافقتنامه تخطی کنند، مجازات می شوند که وضعیت "والنتین دانیلف" فیزیکدان روس که در سال 2004 برای چین جاسوسی کرده اشاره بر همین موضوع دارد. این فیزیکدان در دادگاه ابراز بی گناهی کرد و مدعی شد: اطلاعات ماهواره ای ارائه شده از سوی وی طبقه بندی نبوده و برخی از آنها در نشریات علمی منتشر شده بود.

در همین حال "پرمینف" از طرح روسیه مبنی بر تاسیس پایگاهی برای پرتاب موشک های فضایی خود در French Guyana که مستعمره فرانسه در شمال شرق سواحل آمریکای جنوبی است، خبر داد و گفت: پیش بینی می شود اولین پرتاب از این مرکز در سال 2009 انجام شود.

وی افزود: عملیات اجرای این پروژه با موفقیت در دست کار است و پس از تکمیل امکان پرتاب موشک های سایوز از مرکز فضایی متعلق به اروپائیان مهیا می شود.

روسیه پس از گذشت سه سال از امضای تفاهم نامه با فرانسه مبنی بر صدور مجوز پرتاب موشک هایش از این مرکز فضایی این خبر را علنی ساخت.

کد خبر 427408

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =