واشنگتن باید سیاست اشتباه خود را در عراق رها کند / با هر تصمیم بوش وضعیت در عراق بدتر می شود

مایک ترنر، ژنرال بازنشسته نیروی هوایی آمریکا معتقد است واشنگتن به دلیل ناتوانی درعراق باید سیاست اشتباه خود را در این کشور رها کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجله نیوزویک در شماره جدید خود مقاله ای را از قول مایک ترنر از افسران بازنشسته ارتش آمریکا چاپ کرده که در این مقاله ترنر ضمن انتقاد از سیاست های بوش در عراق خواستار خروج نظامیان آمریکا از عراق شده است.

ترنر در این مقاله می نویسد، پیش از آغاز حمله به عراق در سال 2003 اعلام کردم که بهتر است آمریکا در سیاست خود تجدید نظر کند و بکارگیری دکترین پاول برای حمله به عراق به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

ترنر با تشبیه اوضاع فعلی عراق به یک باتلاق وحشتناک عنوان داشته که آمریکا هم اکنون از هم پیمانان خود جدا شده و در اتخاذ تصمیم مناسب در عراق ناتوان است.

ترنر در ادامه به این نکته اشاره می کند که در سال 2003 با انتشار مقاله ای در مجله نیوزویک راه حل مناسب برای عراق را دخالت سازمان ملل در اوضاع عراق و کمک گرفتن از متحدان منطقه ای برای یک راه حل طولانی مدت دانست، اما دولت آمریکا هیچ توجهی به این پیشنهاد نکرد.

ترنر همچنین به این نکته اشاره می کند که در سال 2004 نیز با انتشار مقاله دیگری در مجله نیوزویک راه حل مناسب برای عراق را تشکیل یک فدارسیون متشکل از سه کشور مستقل اعلام کرده، تا این فدراسیون با بررسی راه حل های ممکن یک راه حل مناسب برای برقراری آرامش در عراق بیابد.

اما متاسفانه به این پیشنهاد  نیز هیچ توجهی نشد و نتیجه آن این شده که پس از گذشت سه سال و نیم از حمله به عراق سه هزار نفر از نظامیان آمریکا کشته  و 22 هزار نفر دیگر زخمی شده اند.

برهمین اساس از مردم عراق نیز حداقل 100 هزار نفر درطی این مدت کشته شده اند.

ترنر در ادامه با اشاره به گزارش گروه تحقیق عراق می نویسد، من با پیشنهاد گروه عراق که طرح خروج نظامیان آمریکا از عراق را ارائه کرده موافق هستم زیرا معتقدم حفظ وضع موجود در عراق کار اشتباهی است.

این گزارش در ادامه می افزاید، بوش و کنگره از سال 2003 تا کنون توجیه های زیادی را برای موجه جلوه دادن اقدامات خود در عراق ارائه کرده اند اما وقتی با دقت به این توجیهات نگاه می کنیم به این نکته پی می بریم که این مطالب فقط برای سرپوش گذاشتن بر اشتباهات عنوان شده اند.

ترنر در خاتمه با اشاره به وضعیت فعلی عراق و سردرگمی بوش در اتخاذ تصمیم جدید در قبال عراق به این نکته اشاره می کند که آمریکا هم اکنون در موقعیت بسیار حساسی قرار دارد زیرا اتخاذ هرگونه تصمیمی در قبال عراق می تواند وضعیت آمریکا را بدتر از حال حاضر کند بنابراین باید با حساسیت ویژه ای  گزارش گروه تحقیق عراق و سایر پیشنهاد ها را مورد بررسی قرار داد. 

 

     

کد خبر 427522

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =