سد تنظیمی آریوبرزن آبگیری شد

اهواز - با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو، پیش از ظهر امروز، سد تنظیمی آریوبرزن در شهرستان بهبهان آبگیری و به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، سد تنظیمی آریوبرزن در ۴.۶ کیلومتری پائین دست سد مخزنی مارون و در تنگه رودخانه مارون(تنگه تکاب) احداث شده است. این سد در جنوب غربی ایران در ۱۳ کیلومتری شهرستان بهبهان و ۲۲۰ کیلومتری اهواز واقع شده است. 

هدف این طرح، تنظیم آب رها شده روزانه از سد مخزنی برای راه‌اندازی نیروگاه و بهره‌برداری مجدد از آب تنظیم شده در مخزن سد تنظیمی به منظور افزایش انرژی قابل بهره‌برداری و تامین نیازهای کشاورزی از طریق تنظیم جریان رودخانه مارون برای تامین بخشی نیازهای آبی سیستم شامل: تامین نیاز آبی اراضی شبکه های آبیاری چهار گانه بهبهان، جایزان، خلف آباد و شادگان، تأمین حقابه حدفاصل خلف‌آباد- شادگان و حقابه پائین دست شبکه آبیاری شادگان و  تامین حدود۶۰ گیگاوات انرژی برقابی در سال از طریق احداث نیروگاهی به ظرفیت ۵*۲ مگاوات ساعت، است.

سد تنظیمی آریوبرزن سدی بتنی- وزنی است. سازه های هیدرولیکی این سد شامل سیستم تخلیه سیلاب (سرریز دریچه دار و سرریز آزاد پلکانی) و سیستم آبگیر نیروگاه هستند. ساختگاه سد تنظیمی آریوبرزن و نیروگاه آن روی یال جنوب غربی تاقدیس خاییز و در ۶/۴ کیلومتری پایین دست سد اصلی انتخاب شده است. ساختگاه سد روی تنگه‌ای قرار دارد که جنس آن عمدتاً از آهک‌های توده‌ای سازند آسماری و آهک‌های ماسه‌ای و مارنی است.
 

کد خبر 4275290

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =