۱۳ هزار و ۵۰۰ مدرسه غیردولتی در کشور فعال است

زنجان-مدیرکل مدارس ومراکز غیردولتی آموز ش وپرورش گفت: در حال حاضر ۱۳ هزار و ۵۰۰ مدرسه غیردولتی در کشور فعال است.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از آموزش و پرورش استان زنجان، مجید طهرانیان در حاشیه نخستین همایش بررسی چالش ها و راهکارهای توسعه مشارکتهای مردمی در آموزش و پرورش  در زنجان با بیان اینکه وضعیت مشارکت مردم در آموزش و پرورش بعد از انقلاب مطلوب بوده است، افزود:  بجزء شهریه  هزینه های سایر فعالیتها نظیر برنامه های تابستانه ، کلاسهای فوق برنامه ، اردو  اختیاری است ومدارس نمی توانند خانواده ها را مجبور به پرداخت هزینه کنند.

وی با بیان اینکه وجود ۱۳ هزار باب مدرسه در کشور رقم قابل قبولی در حوزه تربیت است، گفت: این آمار نشان از پویایی حوزه تعلیم و تربیت دارد.

مدیر کل مدارس و مراکز غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه درصد هنرستان‌های غیر دولتی پایین است، اضافه کرد: نرخ مشارکت در هنرستان‌ها نسبت به مدارس دوره اول و دوم متوسطه نظری بسیار پایین است.

طهرانیان ادامه داد: میزان استقبال از تاسیس مدارس غیر دولتی به ترتیب در مقطع ابتدایی، متوسطه دوره دوم، متوسطه دوره اول و هنرستان‌ها بیشتر است.

مدیرکل مدارس و مراکز غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از معضلات مهم در حوزه تعلیم و تربیت بحث فضا است، عنوان کرد: براساس محاسبات ما هزینه فضا ۴۰ درصد از هزینه مدارس غیر دولتی است.

طهرانیان در حال حاضر ۱۳ هزار و ۵۰۰ مدرسه غیر دولتی در کشور فعال است، گفت: این تعداد مدرسه یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از دانش‌آموزان کشور را پوشش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه مشارکت مردم در اداره مدرسه در برخی از استان‌های کشور بسیار بالا است، افزود: نرخ مشارکت در برخی استان‌ها مانند آذربایجان شرقی بالاتر از میانگین کشوری است.

طهرانیان افزود: در حال حاضر سهم مشارکت مردمی در این مدارس ۱۱ درصد است که تلاش می شود دربرنامه ششم توسعه این عدد به ۱۵ درصد برسد .

مدیرکل مدارس و مراکز غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به وجود تنگناهای اقتصادی موجود در جامعه تصریح کرد: وجود این تنگناها مشارکت‌های مردم را با چالش مواجه می‌کند.

طهرانیان اظهار امیدواری کرد: خارج از حمایت‌های اقتصادی با زمینه‌سازی‌های حمایتی همچون حمایت‌های قانونی، فرهنگ‌سازی‌های مشارکتی برای مردم بتوان از این حوزه حمایت کرد.

مدیرکل مدارس و مراکز غیر دولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ۲۰۰ هزار نفر در مدارس غیر دولتی استان زنجان مشغول به کار هستند، بیان کرد: در شرایط کنونی اشتغال در کشور، این مدارس در زمینه ایجاد اشتغال موفق عمل کرده است.

طهرانیان با اشاره به اینکه مدرسه‌سازی و فعالیت مدرسه سرمایه زیادی می‌خواهد، اضافه کرد: این مدارس با سرمایه خرد نمی‌توانند فعالیت کنند.

طهرانیان با اشاره به اینکه در کشور فضاها، شهرک‌ها و محیط‌های کاملا آموزشی نداریم، اضافه کرد: عدم وجود مراکز آموزشی و املاک دارای کاربری آموزشی چالشی برای فعالیت مدارس غیر دولتی است.

وی با بیان اینکه ساخت فضاهای آموزشی برای مدارس غیر دولتی چندان صرفه اقتصادی ندارند، عنوان کرد: همین موضوع زمینه را برای گرایش به سمت منازل استیجاری افزایش می‌دهد و این مراکز با توجه به ساخت و سازهای جزئی در داخل تبدیل به مدرسه می‌شوند.

                

کد خبر 4275512

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =