137 باید در شهرداری تمرکز زدایی کند / هنوز تا رسیدن به رضایت مطلوب شهروندان فاصله داریم

شهردار تهران با تاکید بر اینکه 13 باید از شهرداری تهران تمرکز زدایی کند ، اظهار داشت : با اجرای طرح جهادی 137 یک مقدار از چربی های تشکیلاتی که در معاونت ها جمع شده بود ، گرفته شد و باید به گونه ای عمل شود که همه چربی هایی که در مرکز شهرداری جمع شده به بدنه شهرداری بریزد و این امر زمانی محقق خواهد شد که نگاه محله گرایی وناحیه محوری تقویت شود.

به گزارش خبرگزاری مهر ، دکتر محمد باقر قالیباف در مراسم نخستین سالگرد راه اندازی سامانه 137 شهرداری تهران که  امروز در تالار حرکت سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برگزار شد ، با تاکید بر اینکه هر نهاد و سازمانی یک فلسفه وجودی دارد که اگر نتواند به اهداف فلسفه وجودی خود که بر مبنای آن شکل گرفته ، دست یابد هر چقدر هم که مهم باشد از گردونه حدف خواهد شد که گاهی ممکن است این عمل به صورت یک حذف اداری  و کاملا ملموس بوده و گاهی نیز ممکن است به انحلال نیانجامد اما ادامه حیات این مجموعه نیز نه تنها خاصیتی نداشته بلکه موجب تحمیل هزینه های اضافی نیز شود .

وی با تاکید بر اینکه هر مدیر در مجموعه خودش باید همواره این نکته مهم را که اصولا برای چه این سمت را پذیرفته و چه هدفی را با قبول تصدی یک پست دنبال می کند و در یک کلام رسالت اصلی وی در یک مجموعه چیست ، دایما به خود متذکر شود ، تصریح کرد : ما به شهرداری آمده ایم که نیازها و خواسته های شهروندان را پاسخ دهیم ، فارغ از اینکه این خواسته ها چیست ، آیا درخواست ها منطقی است یا نه .

شهردار تهران با تاکید بر اینکه باید وظیفه اصلی 137 و اولویت های این سامانه در امور شهری برای شهروندان تهرانی به خوبی روشن شود ، کاری که به نظر می رسد امروز پس از گذشت یک سال از راه اندازی این سامانه هنوز به درستی در اذهان عمومی  تبیین نشده است ، اظهار داشت : دراین فصل از سال و در دمای زیر 10 درجه شهروندان از 137 درخواست روکش آسفالت می کنند و شما درمجموعه 137 ممکن است نتوانید پاسخگوی این درخواست باشید اما نباید این قضیه روی سیستم اثر منفی بگذارد .

قالیباف تاکید کرد : باید یادمان باشد که در تماس اولیه ای که یک شهروند با شهرداری برقرار می کند بر اساس فلسفه وجودی شهرداری باید پاسخگو باشیم و اگر اشکالی در نوع خواسته ها وجود دارد این دیگر به قدرت و توانایی من و شماست که آنها را اصلاح کرده و نیازها را نیازهایی منطقی و اصولی کنیم و تنها راه این کار اعتماد سازی میان شهروندان و شهرداری است چراکه اگر این اعتماد سازی صورت گیرد قطعا مردم به حرفهای مدیریت شهری گوش خواهند داد ولی اگر این اعتماد سازی صورت نگیرد ، حتی اگر فریاد هم بزنیم گوش شنوایی برای حرفهایمان پیدا نخواهیم کرد .

وی با تاکید بر اینکه باید رابطه منطقی میان وظیفه ذاتی خود در شهرداری و نوع تعاملات درون شهرداری با مردم از یکسو و ارتباط سیستماتیک بدنه شهرداری با مدیران مجموعه ایجاد شود ، تصریح کرد : طی یک سالی که گذشت ما دو رویکرد در بحث سامانه 137 را دنبال کردیم که یکی این بود که بتوانیم به درون شهرداری بقبولانیم که این سامانه 137 می تواند گره گشای کارها باشد و از سوی دیگر این باور را در مردم ایجاد کنیم که می توان از مجموعه های شهرداری این گونه خدمات گرفت .

شهردار تهران تاکید کرد: اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم ، بنده حس می کنم  اگر چه نسبت به وضعیتی که در گذشته داشتیم با راه اندازی سامانه 137 کار بزرگی صورت گرفته اما نسبت به آن چیزی که باید باشیم ، شاید هنوز فقط تا 30 درصد توانسته ایم به آن هدف اصلی و نهایی نزدیک شویم .

قالیباف با تاکید بر اینکه ما یک انعکاس بیرونی نیز داریم که نمی توان از آن فرار کرد و آن نیز شهروندان و میزان رضایتمندی آنهاست ، تصریح کرد: در تدوین و بودجه بندی سال 86 که  طی چند روز اخیر در حال انجام است قرار است برای سال اینده بودجه شهرداری های مناطق کاملا بر اساس نیازها و اعتبارات تخصیص یابد حتی اگر این کار بررسی یک دوره یک ساله نیز به طول بیانجامد.

شهردار تهران در ادامه با تاکید بر اینکه 137 هیچوقت نمی تواند همه نیازهای شهروندان تهرانی را پاسخ دهد ، تصریح کرد : اگر بنده به عنوان شهردار تهران ادعا کنم که می توانم همه چاله های تهران را پر کنم ، این ادعا ظلم به مردم و دروغ گفتن و کلاه گذاشتن سر مردم است چرا که معتقدم تا وقتی که خیابان است و تا وقتی که خودروها هستند پس چاله ها نیز خواهند بود و اگر مدیری این ادعا را داشته باشد ، مدیر نیست .

وی با تاکید بر اینکه در سال جدید باید تمام بودجه بندی اعتبارات ، عزل و نصب ها و تصمیم گیری ها و قضاوت ها باید حول سامانه 137 اتفاق بیفتد ، تصریح کرد: در سالی که گذشت ما تلاش بسیاری کردیم که شعار ناحیه محوری را عملیاتی کنیم اما به نظر می رسد هنوز تحول اساسی در حوزه ساختاری و نوع کارآمدی مدیران نواحی و رسیدگی به حقوق و معیشت کامندان و کارکنان نواحی ، نوع عزل و نصب ها و ... صورت نگرفته البته این به معنای آن نبوده که هیچ اقدام جدی صورت نگرفته بلکه فکر می کنیم آنچه توقع داشتیم ، صورت نگرفته است .

قالیباف با تاکید بر اینکه امروز ما نیازمند استاندارد سازی ، کیفی سازی ، توانمندسازی واحدهای اجرایی و ستادی 137 توام با معیارهای سنجش و آموزش توامان در مجموعه 137 و در میان شهروندان تهرانی هستیم ، تصریح کرد : باید همانگونه که شعار مدیریت و شهردار پاسخگو مطرح می شود در کنار آن به پایه دیگر این شعار که همان شهروند مسئول است نیز توجه شده و شهروندان نیز در خود احساس مسئولیت کنند .

شهردار تهران با تاکید براینکه باید 137 از شهرداری تهران تمرکز زدایی کند ، اظهار داشت: با اجرای طرح جهادی 137 یک مقدار از چربی های تشکیلاتی که در معاونت ها جمع شده بود ، گرفته شد و باید به گونه ای عمل شود که همه چربی هایی که در مرکز شهرداری جمع شده به بدنه شهرداری بریزد و این امر زمانی محقق خواهد شد که نگاه محله گرایی  وناحیه محوری تقویت شود.

قالیباف در خصوص اظهارات رئیس سامانه 137 مبنی بر پاسخگویی به 85 درصد تماس ها و درخواست های شهروندان تهرانی از سامانه 137 بر اساس آمارگیری ها ، گفت: من برخلاف رئیس سامانه 137 این آمار را قبول ندارم و فکر می کنم که این آمار 85 درصدی هنوز تحقق نیافته و ما هنوز تا رسیدن به رضایت مطلوب شهروندان تهرانی فاصله داریم.

شهردار تهران خطاب به رسانه های جمعی با تاکید بر انکه رسانه ها و مطبوعات نقش موثری در آشنایی شهروندان تهرانی با حقوق شهروندی آنها دارند ، گفت : سه اصل سرعت ، دقت و صحت شاخص هایی است که مرتب در سامانه 137 باید کارها با آنها سنجیده شود .

قالیباف تاکید کرد: متاسفانه در حال حاضر اکثریت شهروندان ، شهرداری را به سهل انگاری می شناسند ، درحالیکه باید کاری کرد که همه شهرداری را به انجام کارهای با شعار سرعت ، صحت و دقت بشناسند .

شهردار تهران با تاکید بر اینکه شهرداری یک کار ستادی و پشت میز نشینی نیست ، تصریح کرد : باید هم فکر کرد و هم در اجرا آن خودمان نیز در کنار تمام معاونت ها و سایر عوامل اجرایی حضور مستمر و پیگیرانه داشته باشیم .

قالیباف با تاکید بر اینکه شهرداری روزو  شب و ایام تعطیل و غیر تعطیل نمی شناسد و باید در مجموعه شهرداری برای همه روزها  و زمان ها و ماهها برنامه ریزی کرد ، تصریح کرد : شهرداران مناطق و نواحی باید خود را مستقیما پاسخگو و مسئول رسیدگی به درخواست ها و نیازهای مطرح شده شهروندان در سامانه 137 دانسته و در کنار عوامل اجرایی پیگیرانه و با جدیت ، رسیدگی به درخواست های شهروندان را در دستور کار قرار دهند .

وی با تاکید بر اینکه فکر می کنم امروز شرایط برای کار در مجموعه شهرداری فراهم بوده و با توجه به اینکه در آستانه سیاست گذاری برای بودجه بندی سال 86 هستیم این مقطع برای ما بسیار حساس است ، تصریح کرد : پارسال که بودجه سال 85 را ارائه دادیم کسی نمی توانست بر ما خرده بگیرد چون تازه سه ما بود که به مجموعه شهرداری آمده بودم اما اگر امسال کوچکترین خطایی در بودجه بندی سال آینده صورت گیرد ، قابل قبول نیست .

قالیباف خطاب به شهرداران مناطق و نواحی و معاونین خود با بیان اینکه باید برای کار در سال آینده کمربندها را جدی ببندید ، گفت: فرصت بزرگی برای انجام کارهای بزرگ در مجموعه شهر تهران فراهم شده و باید از این فرصت برای خدمات رسانی مطلوب و شایسته به شهروندان تهرانی بهره برد .

قالیباف با تاکید بر اینکه در بودجه بندی سال 86 سیاست ها به گونه ای خواهد بود که همه چیز بر مبنای مقیاس شهری و در یک نگاه جزئی تر بر بمنای محله گرایی و ناحیه محوری تنظیم شود ، افزود : در سال 86 نیز بودجه بندی به ریز مناطق و نواحی تفکیک و مشخص شده و طی جلسات آتی با شهرداران مناطق و نواحی ریزتر به جزئیات نحوه بودجه بندی سال آینده خواهم پرداخت.

کد خبر 427584

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =