در پی تصمیم رژیم صهیونیستی برای ساخت شهرکهای جدید در کرانه باختری، آمریکا از این رژیم خواست تا به تعهداتی که در "نقشه راه" پذیرفته است، پایبند باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه نیویورک تایمز در این باره نوشت : دولت جرج بوش رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه  در انتقادی علنی و نادر از اسرائیل هشدار داد که طرح تل آویو برای ساخت یک شهرک یهودی نشین در اراضی اشغالی کرانه باختری برای اولین بار در 10 سال گذشته می تواند ناقض مفاد پیشنهاد صلحی (نقشه راه) باشد که واشنگتن از آن پشتیبانی می کند.

منابع خبرگزاری فلسطین گزارش دادند که وزارت جنگ رژیم صهیونیستی با ساخت شهرکهای جدید در شمال دره اردن جهت اسکان صهیونیست های رانده شده از شهرکهای یهودی نشین نوار غزه موافقت کرده است.

"گونرالو گالگس" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره اظهار داشت : ما از گزارش های مربوط به ساخت شهرک ماسخیوت" آگاه هستیم و ساخت یک شهرک جدید یا گسترش شهرکی که درحال حاضر وجود دارد؛ تعهداتی را که اسرائیل در نقشه راه پذیرفته، نقض خواهد کرد.

وی گفت که آمریکا از اسرائیل می خواهد تا به تعهدات خود پایبند باشد و از اتخاذ گامهایی که می تواند بر نتایج نهایی گفتگوها تاثیر منفی بگذارد؛ خودداری کند.

روز سه شنبه وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و گروههای شهرک نشین طرح خود را برای ساخت 30 منزل مسکونی در شهرک مسخیوت اعلام کردند.

"عمیر پرتز" وزیر جنگ اسرائیل با تأیید این مطلب افزود: ما قصد داریم تعدادی از مراکز ایست و بازرسی در کرانه باختری را به شهرکهایی برای دست کم 30 نفر از این شهرک نشینان، تبدیل کنیم.

به گزارش این منابع ، این 30 خانواده یهودی در سال 2005 و بر اساس طرح عقب نشینی که آریل شارون نخست وزیر سابق اسرائیل پیشنهاد داده بود، از نوار غزه خارج شده بودند.

به گزارش مهر، در طول 38 سال اشغالگری رژیم صهیونیستی، تا کنون 8500 شهرک نشین، نوار غزه را ترک کرده اند.

"امیلی عامروسی" سخنگوی گروه شهرک نشینان یهودی نیز گفت : در بین 1700 خانواده یهودی که نوار غزه را ترک کرده اند، 42 خانواده به کرانه باختری رفته اند و در آنجا و در شهرکهای یهودی نشین زندگی می کنند.
 
با وجود آنکه دادگاه بین الملی لاهه، ساخت شهرکهای یهودی در سرزمینهای اشغالی را غیرقانونی خوانده است؛ هم مقامهای رژیم صهیونیستی از ساخت شهرکهای جدید در این مناطق خبر می دهند.

به گزارش مهر، در حال حاضر بیش از 260 هزار یهودی شهرک نشین در کنار بیش از 2 میلیون و 400 هزار فلسطینی در کرانه باختری زندگی می کنند.

 

منابع فلسطینی همچنین گزارش می دهند که ارتش رژیم صهیونیستی همچنین قصد دارد تا با ساخت شهرک های  جدید، که همزمان با اشغالگری رژیم صهیونیستی در سال 1967 آغاز شده است، تعداد آنها را در این مناطق افزایش دهد.

کد خبر 427866

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =