قطر در کنار عربستان علیه ایران در سوریه نخواهد جنگید

مشاور پادشاه پیشین عربستان معتقد است روسها از تشکیل نیروی عربی در سوریه خوشحال خواهند شد زیرا نیروی عربی توان چندانی جهت مقابله با ایران، روسیه و حکومت اسد نخواهد داشت.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- جواد حیران نیا: خبر منتشر شده از سوی روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام آمریکایی تمام توجهات را به نقشه جدید دولت آمریکا برای سوریه جلب کرده است. یک مقام آمریکایی به روزنامه وال استریت ژورنال  گفت که دولت ترامپ به دنبال تشکیل نیروی عربی برای جایگزینی نیروهای آمریکایی در سوریه و استقرار آنها در بخش شمال شرقی سوریه پس از شکست داعش در این منطقه است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی جدید ترامپ نیز اخیرا با عباس مصطفی کامل، رئیس اطلاعات مصر گفتگو کرده تا بداند آیا قاهره در این طرح مشارکت خواهد کرد؟ مقام‌های آمریکایی برای تشکیل ارتش عربی به سراغ عربستان، قطر و امارات رفته‌اند تا توسط آنها میلیاردها دلار هزینه و منابع نظامی را برای تضمین امنیت سوریه پس از شکست داعش تامین کنند. البته عربستان برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده است.

در این راستا خبرنگار مهر گفتگویی با پروفسور «حسین عسکری» استاد دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا و مشاور پیشین وزارت دارایی عربستان سعودی تنظیم نموده که در ادامه می آید.

حسین عسکری مشاور وزیر دارایی(۱۹۷۸ میلادی) و مشاور پادشاه عربستان(ملک عبدالله) بوده و از او به عنوان معمار اقتصاد عربستان نیز یاد می کنند. بنا بر اعلام «بانک نیویورک» عسکری اولین شخصی در جهان بود که کاهش قیمت نفت به ۴۰ دلار را پیش بینی کرده بود.

عسکری استاد تجارت بین‌الملل و امور بین‌المللی دانشگاه جرج واشنگتن آمریکا و رئیس مؤسسه تحقیقات و مدیریت جهانی است و رئیس پیشین دپارتمان تجارت بین‌الملل دانشگاه جرج واشنگتن بوده است. زمینه تخصصی و بحث‌های او در دانشگاه جرج واشنگتن بر اقتصاد، توسعه سیاسی و انسانی در خاورمیانه، اختلافات و جنگ‌ها در خاورمیانه، اقتصاد سیاسی نفت و اقتصاد اسلامی متمرکز است.

از سوابق اجرایی وی می توان به دو و نیم سال فعالیت در هیئت اجرایی صندوق بین‌المللی پول اشاره کرد. او در زمینه‌ سیاست‌ توسعه اقتصادی، سیاست‌های نفتی و اقتصاد و تجارت بین‌الملل مشاور وزیران دارایی، رؤسای بانک‌های مرکزی، وزیران نفت و دیگر مقامات در خلیج فارس بوده است.

*عادل الجبیر برای اعزام نیروهایی تحت عنوان «ائتلاف عربی» به کشور سوریه اعلام آمادگی کرده است. بر اساس گزارش روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا خواهان جایگزینی این نیروها با نیروهای آمریکایی در شمال شرق سوریه است. این طرح آیا عملیاتی است؟

مسئله ایجاد یک نیروی عربی موثر و چند ملیتی بسیار ایده بزرگی است. عربها تقسیم شده اند. باید گفت اکثر اعراب از بشار اسد حمایت نمی کنند، اکثر رهبران آنها نمی خواهند نیروهای نظامی به کشور عرب دیگر ارسال کنند.

دلیل ساده است. اگر آنها بخواهند نیروی نظامی به سوریه اعزام کنند خودشان را در معرض سرنوشت سوریه قرار می دهند. در عین حال اعراب در مورد مسائل دیگری که با یکدیگر هم پوشانی دارند مانند روابط با ایران نیز تقسیم شده اند.

روابط با ایران باعث ایجاد انشعاب بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس شده است و بنابراین دیدن قطر در کنار سعودیها در حال مبارزه با ایران بسیار دشوار بوده، عراق و عمان نیز به سختی می توانند نیرویی به سوریه اعزام کنند که با ایران مبارزه نماید.

به طور مشابه ترکیه، کشوری که یک پایگاه در قطر دارد، می تواند با قطری ها مبارزه کند اگر آنها به ائتلاف نظامی عرب که ماموریت دفاع از کردها را بر عهده دارد بپیوندد. در این مورد بسیاری از مسائل وجود دارد که با یکدیگر هم پوشانی دارند.

مهمتر از همه اینکه بهترین مبارزان نیروی عرب اردنی ها و مصری ها هستند. اما حتی این نیروها تجربه چندانی از جنگ نداشته و برای مبارزه به پول نیاز دارند. مصریها با عربستان در مورد سوریه اختلافات جدی داشته و نیاز به پول هنگفتی دارند که عربستان توان تامین آن را ندارند.

بنابراین در پایان باید گفت آنچه اعراب می توانند به سوریه اعزام کنند در واقع یک نیروی عرب در اسم بوده که منابع مالی آن توسط عربستان، امارات و شاید کویت فراهم خواهد شد.

این نیروی متحد عربی باید چند رهبر پیشتاز عربستانی و اماراتی داشته باشد اما سربازان باید اردنی و شاید مصری با تجربه محدود جنگی باشند. امریکا می تواند آنرا یک ائتلاف عربی بنامد اما سوال اینجاست که این نیرو تا چه حد بر سوری هایی که توسط ایران و روسیه حمایت می شوند تاثیر خواهد گذاشت؟

*با توجه به اختلافاتی که میان خود کشورهای عربی در این ائتلاف ضد تروریسم از جمله اختلافات قطر با عربستان و امارات و اختلافات عربستان و مصر در خصوص سوریه وجود دارد آیا نیروی ائتلاف عربی توان شکل گیری دارد؟

بله. شما درست می گویید و من به برخی از این اختلافات اشاره کرده ام. این نیرو ممکن است فقط یک نیروی عربی نمادین باشد. چند تن از افسران اماراتی و سعودی با اردنی ها در حال جنگ هستند.

سعودیها هیچ گونه مبارزه سنگین نظامی انجام نخواهند داد. فقط از امریکایی ها بپرسید سعودیها در عملیات طوفان صحرا چگونه با آنها همکاری نمودند.

*آیا روسیه با حضور این نیروها در سوریه موافقت خواهد کرد؟ در صورت حضور نیروهای ائتلاف عربی در سوریه معادلات آینده این کشور به چه صورت خواهد بود؟

من فکر می کنم پوتین خوشحال خواهد شد وقتی که شاهد بیرون رفتن امریکا از سوریه و جایگزینی آن با یک نیروی عربی باشد. دلایل واضح است. نیروی عرب احتمالا موثر نخواهد بود و این کشور را ترک خواهد کرد اگر تلفات سنگین متحمل شوند.

اگر روسیه نیروی عرب را بمباران نماید پیامدهای آن برای روسیه بسیار کمتر از پیامدهای کشتن سربازان آمریکایی خواهد بود. فراموش نکنید که روسیه همچنان به متحدان خود متعهد بوده اما امریکایی ها با تغییر دولت رفتارشان تغییر می کند.

کد خبر 4279845

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =