اغلب دانشگاهها، مساجد و مراکز دینی و فرهنگی استانها و شهرهای عربستان به منظور اقامه نماز عید سعید قربان آماده استقبال از حجاج خانه خدا هستند، این مراکز تمامی امکانات را برای هر چه بهتر برگزار شدن نماز عید در نظر گرفته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری عربستان، این مراکز ضمن مفروش شدن و مهیا کردن امکانات لازم برای عبادت از جمله قرآن، دستگاههای صوتی ویژه ای نیز نصب کرده اند تا در فضایی از طمأنینه و آرامش آماده پذیرایی از زائران خانه خدا باشند.   

طی این ایام سازمانها و مؤسسات مختلف عربستان در شهرها و استانهای این کشور همکاری کرده اند تا عید سعید قربان به بهترین نحو برگزار شود، از این رو ضمن فراهم آوردن امکانات نظافتی و بهداشتی، مواد غذایی و تولیدات مطلوبی در اختیار زائران خانه خدا قرار می دهند.

بیش از 1400 کارمند به همراه 700 مبلغ و 160 مترجم و تعدادی کارگزار به خدمت رسانی به زائران خانه خدا پرداخته اند تا به منظور راهنمایی و پاسخگویی به سؤالات آنها فعالیت کنند. سخنرانی، همایش، دروس علمی و ارشادی نیز در این ایام برای زائران خانه خدا برگزار می شود.

تمامی راهها و گذرگاههایی که زائران از آنجا تردد می کنند از طریق نیروهای امنیتی محافظت می شود تا مشکلی برای زائران پیش نیامده و سلامتی آنها حفظ شود.

شوراهای عربستان سعودی اعلام کردند: به منظور برطرف کردن نیازهای زئران به مدت 6 روز اعم از مواد غذایی، آب، خدمات پزشکی، امکانات ارتباط تلفنی، امکانات کامل برق، امکانات امنیتی و خدمات بهداشتی و نظافتی برای آنها آماده و مهیا شده است.

بر اساس گزارشهای هواشناسی دمای هوای مکه مکرمه و مشاعر مقدس طی سه ساعت آینده به صورت جزئی ابری بوده و درجه حرارت 18 درجه است. سرعت باد 6 تا 10 کیلومتر در ساعت و رطوبت هوا 45 تا 48 درصد است.

بر اساس گزارشهای غیر رسمی بیش از 2 میلیون و 500 هزار زائر به عربستان وارد شدند و حدود 500 هزار زائر نیز از شهروندان عربستانی مناسک حج را به جا می آورند.

طی این گزارشها سن 50 درصد زائران 60 تا 65 سال، 24 درصد 65 تا 70 سال، 76 درصد زائران مرد و 23 درصد زائران زن کهنسال هستند. 35 درصد از زائران کهنسال بی سواد، 23 درصد آموزشهای متوسطه دیده اند و 16 درصد تحصیلات دانشگاهی دارند.

امسال تعداد زائرانی که کهنسال هستند نسبت به گروههای دیگر بیشتر است، از این رو طی بیانیه سرشماری مراجع سالمندان، شورای حمایت از سالمندان زائر در عربستان تأسیس شد.

کد خبر 428057

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =