پوسیدگی دندان ایرانی ها اپیدمی شده است

عضو کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با اشاره به اپیدمیک بودن بیماری های دهان در کشور گفت: قریب به صددرصد مردم ما به نوعی دچار پوسیدگی دندان و یا دیگر بیماری های دهان هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر مهدی نصیبی، اظهار کرد: نزدیک به یک قرن از دانشگاهی شدن علم دندان پزشکی در کشور ما می گذرد که با تاسیس دانشکده دندان پزشکی در دانشگاه تهران آغاز شده است.

وی افزود: در یک قرن گذشته دندانپزشکی در کشور ما بر روی حوزه درمان متمرکز بوده است و بنابراین عموماً سلامت دهان را  مترادف با درمان های دندان پزشکی تلقی نموده و برداشت عام بر این بود که تنها راه رسیدن به سلامت دهان از راه درمان بیماری های دهان است.

این متخصص پزشکی اجتماعی تصریح کرد: امروزه در کشورهای توسعه یافته این واقعیت جا افتاده است که راه سلامت دهان الزاماً از مسیر درمان نمی گذرد و راه های ساده تر و کم هزینه تری هم برای رسیدن به سلامت دهان وجود دارد. متاسفانه هنوز عموما در کشور ما حوزه سلامت حول محور درمان می‌چرخد و کمتر به ارتقای سلامت و پیشگیری توجه می شود.

نصیبی ادامه داد: گرچه کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی تا بحال یک سمپوزیوم در دوازدهمین کنگره این انجمن برگزار کرده است، اما همایش تیرماه اولین همایش سراسری انجمن است که در سطح عمومی و برای عموم برگزار می شود و کلاً بر روی سلامت دهان متمرکز است. امیدواریم این گامی باشد که سایر انجمن ها نیز توجه شان به پیش گیری و ارتقای سلامت دهان جلب شود. البته انجمن علمی سلامت دهان و دندان پزشکی اجتماعی قبلا سه کنگره سلامت دهان و اپیدمیولوژی در سطح تخصصی برگزار کرده است.

عضو کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت: در حال حاضر چون بیماری های دهان در کشور ما حالت اپیدمیک دارد. غریب به صد در صد مردم به نوعی به آن مبتلا هستند، لذا این بیماری ها در شرایط موجود بعید است که قابل بیمه باشد، و هیچ بیمه و دولتی از پس پرداخت خسارت آن ها بر نمی‌آید. حتی اگر بیمه گری بخواهد این بیماری ها را بیمه کند تعرفه بیمه  به قدری بالا خواهد بود که عملاً بیمه کننده توان پرداخت آن را نخواهد داشت. تنها راه بیمه نمودن این بیماری ها از طریق ارتقای سلامت دهان و کاهش فراوانی این بیماری ها به سطح محدود می باشد، تا درمان این بیماری ها با تعرفه معقولی قابل بیمه شود. فقط در این صورت است که درمان بیماری های دهان قابل بیمه شده و سازمان های بیمه‌گر نیز خواهند توانست که خسارت بیماری برای آن پرداخت کنند.

وی افزود: پوسیدگی دندان و بیماری لثه دهان عمده ترین مشکل دهان در کشور ما هستند. سرطان ها و سایر بیماری های دهان شیوع کم تری دارند. شاید ۴ و ۵ درصد از کل سرطان های  بدن منشاء دهانی داشته باشند.

نصیبی یادآور شد: دو مشکل پوسیدگی دندان و بیماری های لثه مطمئناً قابل پیش گیری بوده و هستند و جائی که امکان پیشگیری وجود دارد نباید مردم را به حال خود رها کرد تا مجبور به پرداخت هزینه های سنگین مالی و روحی برای درمان بعدی این بیماری ها شوند.

اولین همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ۲۷ تا ۲۹ تیر ماه ۹۷ در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

کد خبر 4283655

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =