صلح و عدالت پیام روشن ایران به تمام جهانیان است

داود عامری گفت: جمهوری اسلامی ایران عمیقا تلاش خود را برای ایجاد صلح در نظام جهانی به کار گرفته است و صلح و عدالت پیام روشن ایران به تمامی جهانیان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی در دومین هم اندیشی تخصصی باز خوانی اندیشه های امام خامنه ای در حوزه صلح و عدالت  بر تحقق صلح عادلانه در جهان  و ضرورت بازخوانی اندیشه های رهبری در این زمینه تاکید نمود.

عامری گفت: حکومت علوی بشر را به ایمان ، برابری و صلح و دوستی حقیقی می رساند؛ صلح در همه ادیان الهی و مقررات بین المللی یک نیاز است و مطالبه اولیه برای ایجاد اقدامات جهانی مورد نظر بوده است امروز تهدیدات صلح و برجسته سازی مخاطرات جهان امروز تهدید و دغدغه بشر شده است امروز ناامنی های مخاطره آمیز زمینه را برای سعادت انسان سخت کرده است. 

وی در ادامه بر این نکته تاکید نمود که تاسیس سازمان ملل متحد برای ایجاد صلح و امنیت در جهان بوده است و همه دستگاههای بین المللی با این هدف تشکیل شده اند اما کارکرد مناسبی ندارند. 

وی صلح عادلانه را یک اصل جهانشمول و قابلیت همه انسانها دانست و صلح عادلانه را یک مجموعه منظم ازمفاهیم و نگراشهایی تعریف کرد که قائدتا از آموزه های اصیل اسلامی است.

وی افزود :صلح و عدالت واژگان ارزشمندی هستند که گرد هم آمدن و اندیشیدن درباره آنها به جهت جایگاه والای آنها در اندیشه انسان های بزرگ، یک ارزش و شرافت واقعی است؛بی تردید صلح، عدالت و حفظ کرامت انسانی از حقوق اولیه و اساسی همه انسان‌ها می‌باشد و تحقق آن آرزوی تمامی انسانها و خواست همه پیامبران و اولیای الهی بوده و هست و در این راه ادیان الهی به ویژه رسول گرامی اسلام و آموزه های اصیل اسلامی توصیه های موکدی دارد.

صلح عادلانه مبتنی بر ویژگیهایی ست که عبارتند از:

۱- صلح عادلانه توافق مثبت است 

۲- تلاش برای اصلاح امور است

۳- پی گیری عدالت، آرامش و کرامت انسانی ست. 

۴-مسئولیت پذیر کردن طرفین برای اهداف صلح .

۵- توجه به مسائل مادی و معنوی دارد. 

عامری در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران عمیقا تلاش خود را برای ایجاد صلح در نظام جهانی به کار گرفته است و صلح و عدالت پیام روشن ایران به تمامی جهانیان است همچنین طرح صلح عادلانه به عنوان ارزش فرهنگی و اسلامی مورد تایید تمامی نخبگان است از اینرو دکتر عامری با اشاره به نقش تاثیر گذار نخبگان و اندیشمندان در هر جامعه ای این قشر را  یکی از تاثیرگذارترین گروه های اجتماعی دانست که با تولید اندیشه و ایجاد گفتمان های مختلف در حوزه‌های گوناگون به خصوص در حوزه صلح و عدالت می توانند این ارزش های جهان شمول را به یک خواست جهانی تبدیل نمایند و با نظریه پردازی و ارائه طرح های فکری و نظری مسیر توسعه صلح و عدالت را در جهان هموار سازند.

وی بر ضرورت گفتمان صلح عادلانه در جهان تاکید کرد زیرا نیاز بشر در جامعه به صلح، امنیت و عدالت بسیار می باشد در این راستا مجمع جهانی صلح اسلامی تلاش کرده با برگزاری سلسله نشست هایی با موضوع صلح و عدالت، تا حد ممکن به طرح ضرورت  پرداخت مستمر به این موضوع و پیگیری از طریق نخبگان داخلی و بین المللی مطالبه صلح و عدالت را به عنوان یک حق طبیعی سلب نشدنی به یک گفتمان جهانی تبدیل نماید .

وی در جمع بندی سخنرانی خود بر این نکته اذعان داشت تا با بهره‌گیری از نظرات اندیشمندان و نخبگان در پرتو بازخوانی اندیشه های حضرت امام خامنه ای، پیام صلح و عدالت اسلامی را به گوش جهانیان برسانیم تا انشالله با جلب توجه نخبگان جهانی و پیگیری مستمر موضوع این هم اندیشی پیام صلح عادلانه را از ایران اسلامی به جهانیان عرضه کنیم.

کد خبر 4285744

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =