طلای سبز بر روی شاخه ها خشکید/ خسارت بی سابقه پسته در کرمان

رفسنجان – خسارت بی سابقه به بزرگترین قطب تولید پسته دنیا در سال جاری اقتصاد استان کرمان را با چالش مواجه کرده این در حالی است که خشکسالی و کمبود بارندگی نیز تولید پسته را تهدید می کند.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: شهرستان رفسنجان به صورت سنتی قطب تولید پسته در جهان محسوب می شود و با وجود سرمایه گذاری هنگفتی که در آمریکا برای تولید پسته در ایالت کالیفرنیا صورت گرفته است و اعمال نفوذ در بازارهای جهانی اما هنوز هم به دلیل طعم و میزان چربی که پسته رفسنجان دارد این محصول در رقابت با پسته آمریکا و ترکیه در بازارهای جهانی گوی سبقت را می رباید.

اما با وجود تمام داشته ها اما اگر این روزها از سمت یزد به مرکز استان کرمان سفر کنید و به بزرگترین ذخیره گاه پسته جهان که در اطراف این جاده است نگاه کنید اکثر باغ ها محصولی بر روی درختان ندارند.

به صورت سنتی از دو سال متوالی یک سال پر محصول و سال دیگر محصول کمی دارد و به اصطلاح مردم رفسنجان می گویند امسال سال پسته نیست.

ارز آورترین محصول کشاورزی کشور با افت بی سابقه تولید مواجه شد

پسته مهمترین محصول ارزآور استان کرمان محسوب می شود و سالانه ۱.۷ میلیارد دلار ارز عاید کشور می کند و حفظ این ظرفیت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما تولید این کالای ملی که دارای مزیت بالقوه است سال ها بدون برنامه ریزی دقیق در زمینه صنایع بالا دستی و پایین دستی و حتی در زمینه بازگشت سرمایه به استان کرمان انجام شده است.

متاسفانه سرمایه داران کلان پسته کرمان علیرغم تمام ظرفیتهای اقتصادی که دارند سرمایه خود را نه در استان کرمان و یا حتی ایران بلکه در کشورهای همسایه جنوبی و گاه قاره های دیگر سرمایه گذاری می کنند و اینگونه است که علیرغم گمان عمومی عامه مردم کرمان کمتر از این ظرفیت بهره برده اند.

با این وجود صنعت پسته در استان کرمان بیشترین ظرفیت اشتغالزایی را در راستای کاشت، داشت و برداشت محصول ایجاد کرده است. به همین دلیل حفظ این ظرفیت اقتصادی در کرمان ضروری است اما در سال های اخیر کمبود شدید آب و کاهش بارندگی به مهمترین چالش صنعت پسته تبدیل شده است، از سوی دیگر تغییرات اقلیمی در کرمان چالش جدی بخش کشاورزی است، گرم شدن هوا در فصل سرد سال و سرد شدن هوا در فصل گرم سال هر ساله خسارت های عمده ای را به جای می گذارد.

ما تصور می کردیم ۳۰ هزار تن پسته در شهرستان رفسنجان تولید شود اما متاسفانه ۸۵ درصد این محصول نیز از بین رفته است

سرمای ناگهانی هوا در سال جاری که هنوز هم ادامه دارد در کنار گرمای ابتدای سال، بخش قابل توجهی از محصول سال جاری را از بین برده است.

وضعیت آنقدر وخیم شده است که محصول پسته در رفسنجان ۸۵ درصد و در زرند ۹۰ درصد کاهش یافته است، این چالش در شهرستان انار، سیرجان، کرمان و راور نیز دیده می شود.

این در حالی است که در حالت عادی هم محصول پسته در استان کرمان نسبت به سال گذشته طبق روند عادی باید کاهش می یافت و با تغییرات دمایی حالا دیگر محصولی برای تولید باقی نمانده است.

رئیس جهاد کشاورزی رفسنجان در این خصوص به خبرنگار مهر می گوید: طبق پیش بینی هایی که از قبل صورت گرفته بود مشخص بود که در سال جاری با افت تولید مواجه خواهیم بود زیرا این امر به صورت عادی هر دو سال یک بار تکرار می شود اما در سال جاری به دلیل خسارت هایی که به دلیل گرما زدگی و سرمازدگی ایجاد شد تولید محصول کاهش جدی خواهد یافت.

۸۵ درصد محصول پسته رفسنجان از بین رفت

حسین رضایی بیان کرد: ما تصور می کردیم ۳۰ هزار تن پسته در شهرستان رفسنجان تولید شود اما متاسفانه ۸۵ درصد این محصول نیز از بین رفته است.

وی از کشاورزان خواست حتما باغ های کشاورزی را در مقابل تغییرات دمایی بیمه کنند و گفت: افرادی که باغ های خود را بیمه کرده اند خسارت را پس از برآورد دریافت خواهند کرد.

وی به سال ۷۶ اشاره کرد و بیان کرد که در این سال فقط ۱۰ هزار تن محصول تولید شده است، این رویه در سال جاری تکرار می شود به همین دلیل از کشاورزان می خواهیم در ورود محصول پسته ای که در انبار دارند به بازار و هزینه های تولید مدیریت جدی داشته باشند.

رضایی گفت: بیشترین خسارت های سال جاری از سرمای روزهای اخیر نبوده است بلکه محصول دچار گرما زدگی در مقطع زمانی هفته اول سال جاری شده است.

وی بیان کرد: بیشترین خسارات به محصول صادراتی به خصوص احمد آقایی و اکبری، کله قوچی و فندقی وارد شده است.

کاهش بی سابقه تولید پسته به دلیل سرمای بهمن و گرمای فروردین

وی به افت شدید محصول به عنوان یک مشکل جدی در صنعت پسته یاد کرد و افزود: ریزش خوشه به دلیل سرمای بهمن ماه و عدم تشکیل نطفه پسته به دلیل گرما این وضعیت را ایجاد کرده است.

رضایی بیان کرد: باید تحقیقات لازم برای مقابله با نوسانات دمایی در سال های اخیر انجام شود، طی سال های اخیر به صورت کاملا واضح تغییرات اقلیمی کشاورزی را در استان کرمان تحت تاثیر قرار داده است.

وی به خشکسالی در رفسنجان نیز اشاره کرد و بیان کرد: متاسفانه میزان بارندگی به شدت کاهش یافته است و هر سال از منابع آبی کمتری برخوردار می شویم و باید برای رفع این مشکل چاره اندیشی کنیم.

باید فکری برای تامین آب باغهای پسته برداشته شود و اگر به این مساله توجه نشود و آینده نگری نشود مهمترین محصول ازآور استان کرمان و ارزاور ترین محصول کشاورزی کشور از دست خواهد رفت

رئیس جهاد کشاورزی رفسنجان اظهارکرد: بایستی فکری برای تامین آب باغ های پسته اندیشیده شود و اگر به این مساله توجه نشود و آینده نگری نشود مهمترین محصول ازرآور استان کرمان و ارزآور ترین محصول کشاورزی کشور از دست خواهد رفت.

وی از کشاورزان خواست از روش های کشاورزی علمی و مدرن استفاده کنند و کشاورزی سنتی را کنار بگذارند و افزود: هر چند در سال جاری درختان محصول ندارند اما نباید در خصوص رسیدگی به باغ های پسته بی اهمیت بود.

کاهش ۹۰ درصدی تولید پسته در زرند

رئیس جهاد کشاورزی زرند نیز به خسارت شدید به باغ های پسته این شهرستان اشاره کرد و به خبرنگار مهر گفت: میزان خسارت در سال جاری موجب شده ۹۰ درصد محصول سال جاری از بین برود.

علی زارعی بیان کرد: میزان خسارت های هنوز برآورد نشده است اما پیش بینی ما خسارتی معادل چهار هزار میلیارد ریال را ارزیابی کرده است.

وی به سطح زیر کشت ۳۵ هزار هکتاری پسته در زرند اشاره و بیان کرد: زرند جزو مهمترین تولید کنندگان پسته در استان کرمان است اما افت شدید آب در دشت های زرند و تغییرات دمایی مشکلات عمده ای را در این شهرستان ایجاد کرده است.

زراعی افزود: از کشاورزان می خواهیم برای جبران خسارت ها به بیمه های تحت پوشش مراجعه کنند.

هر چند صنعت پسته یکی از مهمترین زمینه های اقتصادی ارزآور کشور محسوب می شود اما هیچ گاه حمایت لازم و ساماندهی در تولید این محصول در کشور انجام نشده است و پیش بینی می شود در صورت ادامه روند فعلی بسیاری از بازارهای سنتی و عمده پسته ایران در جهان از دسترس خارج شود.

کد خبر 4290254

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =