۱۲ دی ۱۳۸۵ - ۰۸:۳۹
امروز در تاریخ

خبرگزاری مهر : امروز سه شنبه دوازدهم دی ماه سال 1385 هجری شمسی ، مقارن است با دوازدهم ذیحجه سال 1427 هجری قمری و برابر است با دوم ژانویه سال 2007 میلادی .

عملیات محمد رسول الله(ص) :


در چنین روزی در سال 1360هجری شمسی  عملیات محمد رسول الله( ص)  آغازشد. این عملیات با هدف آزاد سازی ارتفاعات مرزی در منطقه نو سود و هانی گرمله ، تصرف دو شهرک بیاره و طویله عراق ، بستن راههای تردد ضد انقلاب و تامین منطقه عمومی اورا مانات  با تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پاوه و مریوان و لشکر 28 سنندج به اجرا در آمد . در این عملیات ،  منطقه  طویله عراق  تصرف شد اما به دلیل  مشکلاتی رزمندگان اسلام قبل از عملیات به مواضع خود بازگشتند . این عملیات با رمز لا اله الالله ، محمد رسول الله انجام شد . در  عملیات یاد شده  چهار دستگاه تانک و پانزده عراده  توپ عراق نابود شد  و همچنین 2500 نفر از افراد رژیم بعثی  کشته و زخمی شدند  

موافقت با ساخت سد :
در چنین روزی در سال 1337 ه ش  برای کمک به تامین آب مصرفی تهران با ساختن سد لار و لتیان موافقت شد.

نخستین همایش طنز در تهران :  


در چنین روزی در سال 1374 ه ش نخستین همایش طنز با هدف تبیین شیوه های نظری در بیان مفاهیم مختلف به لسان طنز در تهران برگزار شد . در این همایش صاحبان نظر، آرا و اندیشه های خود را در مقوله طنزتشریح کردند.  

تولد پاتریس لومومبا : 


درچنین روزی در  سال1925میلادی  پاتریس لوممبا، بانی استقلال کنگو درآفریقا متولد شد. لومومبا در رشته حقوق تحصیل کرده بود و بعد ها وارد  نهضت آزادیبخش آفریقاشد . وی   که یکی از رهبران تحصیل کرده  استقلال کنگو و مردی ادیب و سخنور بود، در سی‌ام ژوئن 1960 ، هنگامی که بلژیک استقلال کنگو را به رسمیت شناخت، به نخست‌وزیری آن کشور انتخاب شد و برای ملی کردن معادن و بانکها و کارخانه ها وکوتاه کردن دست سرمایه داران بلژیک از اقتصاد کنگو، بسیار  کوشید. ولی بلژیکی‌ها از این اقدامات سخت بر آشفتند و بر ضد وی دست بکار دسیسه‌انگیزی و فتنه‌گری شدند، تا این که در پنجم سپتامبر 1960 میلادی  کازابو رئیس جمهوری کنگو با پشتیبانی استعمارگران غرب، اورا از مقام نخست وزیری برکنار کرد. دردی ماه 1339  ژانویه‌ی 1961 ، «پاتریس لومومبا» رهبراستقلال کنگوی بلژیک « زئیر» و یکی از چهره‌های درخشان آزادی قاره‌ی سیاه، در نتیجه‌ی زمینه‌چینی سیاست استعماری، بدست « موسی چومبه» و یارانش که از دست نشاندگان سیاست خارجی و خواستار جدائی ایالت «کاتانگا» از «کنگو» بودند، به وضع فجیعی کشته  و جسدش در اسید سوزانده شد و این فاجعه جهانیان را در اندوهی ژرف فرو برد. سرزمین من کنگو ازآثارتألیفی پاتریس لومومباست.

خواست کنگره از روزولت :  
در چنین روزی در سال 1943 میلادی کنگره آمریکا از روزولت  خواست  راه را برای مهاجرت یهودیان به فلسطین هموار سازد .

انفجار خود رو ی روسای شهرداری ها در سرزمین های اشغالی  :
در چنین روزی در سال 1978 میلادی صهیونیستها خودروهای سه تن از شهرداران فلسطینی به نام های بسام الشکعه ، کریم خلف و محمد الطویل  را منفجر کردند .

در گذشت لویی دوازدهم :
لویی دوازدهم  معروف به پدر ملت در چنین روزی درسال 1515 درگذشت  . وی در بیست و هفتم  ژوئن سال 1462 به دنیا آمد.و مدت  27 سال بر فرانسه حکومت کرد . لویی دوازدهم به علت بدگویی از شاه وقت فرانسه و ظالم خواندن او سه سال از عمر خود را در زندان گذراند . مردم فرانسه هنوز نیز وی را شاه دادگری می خوانند .

درگذشت شاعر بزرگ روم :
در چنین روزی در سال هفده میلادی   پوبلیوس اویدیوس ناسو  شاعر رومی در گذشت. ازاو قطعات ادبی  چندی به جای مانده است .  

تولد آیزاک آسیموف : 


درچنین روزی درسال 1920 میلادی آیزاک آسیموف نویسنده ودانشمند روس به دنیا آمد ." روبوت یک " و " موسسه سه گانه " عناوین مهمترین آثاراویند . بسیاری ازکتاب های  آسیموف، نویسنده تخیلی نویس آمریکایی روسی الاصل به بیشترزبانهای زنده دنیا ترجمه شده است . موضوع  داستان های اودررابطه با کهکشانها وسیارات منظومه شمسی است. او نبوغ وتوانایی خاصی برای بیان پیچیده ترین مسایل علمی، درساده ترین شکل ممکن داشت . الهه انتقام، باشگاه معما، خارهای فولادی، اقمار مشتری، اقیانوس های ونوس، ، حلقه های زحل، راز کیهان ، قلوه سنگی در آسمان،  خورشید عریان، بشقاب پرنده،

ال لوبو سفر مرگ، خدایان هم، غارهای پولادی، سفر شگفت انگیز، سفر معجزه آسا، شبانگاه، سیاره محکوم به نابودی، جریان های فضا، گورهای فولادی، کودک زمان، آخرین بنیاد کهکشانی، مأموریت فراموش شده، آزمایش مرگ، نپتون، عطارد،  ستاره های دنباله دار و شهاب ها، ماه زمین، سیزده برنامه اخترشناسی، اخترشناس باستان، مریخ و کوازارها، تب اخترها و سیاهچاله ها از دیگر آثار این نویسنده روس است .
 
نیرد دورن کوپ :

در چنین روزی در سال 1896 میلادی   مهاجران هلندی آفریقای جنوبی  در نبرد دورن کوپ   انگلیسی ها را شکست دادند.  آلمان ها در این نبرد  مهاجران هلندی آفریقای جنوبی را یاری می کردند .

چپ ها در اکثریت :
در چنین روزی در سال 1956 میلادی  گروههای چپ در فرانسه اعم از کمونیستها و سوسیالیستها اکثریت را در پارلمان این کشور از آن خود کردند . پس از آن  گی موله سوسیالیست نیز نخست وزیر فرانسه شد . 
 
تولد هنری کینگسلی  :
در چنین روزی در سال 1830 میلادی هنری کینگسلی نویسنده انگلیسی اتریشی دیده به جهان گشود . 

  در گذشت جان سی لاواتر : 
 در چنین روزی در سال 1801 میلای جان لاواتر فیلسوف سوییسی در سن پنجاه و نه سالگی در گذشت .

آخرین دژ اعراب در اسپانیا :
در چنین روزی در سال 1492 میلادی  آخرین دژ حاکم عرب در آندلس ( اسپانیا ) به وسیله نیروهای اسپانیایی محاصره  شد و پس از آن شاه فردینان دوم و ملکه ایزابلای  اول براین کشور حکومت کردند .

اختراع جدید ادیسون :
در چنین روزی در سال 1879 میلادی توماس ادیسون ساخت نخستین ژنراتور خود را آغاز کرد .

مانیل در محاصره :
در چنین روزی در سال 1942 میلادی و در طول جنگ جهانی دوم  ، مانیل پایتخت فیلپین به محاصره نیروهای ژاپنی در آمد .

تصرف پورت آرتور :
در چنین روزی در سال 1905 میلادی   ژاپنی ها پس از شکست  نیروهای روسیه ، منطقه  پورت آرتور در سیبری را به تصرف خود در آوردند .

ترور رییس جمهور پاناما :
در چنین روزی در سال 1955 میلادی خوزه آنتونیو رمون رییس جمهور پاناما ترور شد .

جیره بندی در کوبا :
در چینین روزی در سال 1968 میلادی فیدل کاسترو، نفت و شکر را در این کشور جیره بندی اعلام کرد .

در گیری در کلمبیا :
در چنین روزی در سال 1999میلادی اعلام  شد که در طول دو روز درگیری بین شورشیان و نیروهای دولتی در کلمبیا شصت و شش نفر کشته شده شدند .

اشغال کلکته :
در چنین روزی در سال 1757 میلادی نیروهای بریتانیا کلکته هندوستان را به اشغال خود در آوردند .

نخستین عکس از ماه :


در چنین روزی در سال 1839 میلادی نخستین عکس از ماه گرفته شد . لوییس داگر عکاس فرانسوی توانست این عکس را بگیرد .

شورش جدید ایرلندی  ها :
در چنین روزی در سال 1919 میلادی شورش گسترده ضد انگلسی در ایرلند شکل گرفت .

استقلال لیتوانی :
درچنین روزی درسال 1919 میلادی لیتوانی برای نخستین بار اعلام استقلال کرد . کشورلیتوانی کشوری است درشمال شرقی اروپا و درشرق دریای بالتیک . این کشور ازشمال به لتونی ، ازشرق به بیلوروسی و ازجنوب غرب به کالینگراد روسیه واز جنوب به لهستان محدود می شود . زبان رایج مردم این منطقه لیتوانیایی است وعده ای از آنان  به زبانهای روسی و لهستانی هم تکلم می کنند . اکثریت اهالی این کشور پیرو مذهب کاتولیک اند . نوع حکومت این کشور جمهوری است . لیتوانی از سال 1975 میلادی تحت کنترل امپراطوری روسیه در آمد . ولی در سال 1919 اعلام  استقلال کرد . این کشور  از سال 1920 تا 1939 پایتخت آن تحت سلطه لهستان بود . در سال 1940 نیروهای روسیه ،  لیتوانی را اشغال کردند و آلمانی ها آن را در سالهای جنگ جهانی دوم تحت کنترل خود درآوردند . سرانجام پس از فروپاشی کمونیسم در اروپای شرقی زمینه مجدد استقلال این کشور فراهم آمد .  

ترک نیکاراگوئه :
درچنین روزی در سال 1933 میلادی نیروهای آمریکایی نیکاراگوئه را ترک گفتند .

ایوب خان ؛ رییس جمهور :
در چنین روزی در سال 1964 میلادی ایوب خان به عنوان رییس جمهور پاکستان برگزیده شد .

روز آغاز کار در ژاپن :
 همه ساله چنین روزی به عنوان روز شیگوتو هاجیم یا روز آغاز کار در سال نو گرامی داشته می شود .

روز گرانادا در اسپانیا :
همه ساله درچنین روزی  به عنوان روز گرانادا در اسپانیا گرامی داشنه می شود . 

کد خبر 429039

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =