۸۲۹ هزار نفر در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور مشغول کار شده اند

قزوین- معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: با بهره برداری از ۴۱ هزار و ۷۳۶ قرارداد در نواحی و شهرک های صنعتی کشور زمینه اشتغال ۸۲۹ هزار و ۷۶۴ نفر فراهم شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، عزیزالله قربانی معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی  ایران در سفر به قزوین برای بازدید از شهرک های صنعتی استان در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت استقرار واحدهای تولیدی در نواحی صنعتی و اولویتهای امسال سخن گفت.

* در حال حاضر چه تعداد ناحیه و شهرک صنعتی در کشور فعال است؟

بر اساس آخرین آمارها در حال حاضر ۹۷۵ شهرک و ناحیه صنعتی در استانهای کشور مصوب شده که از این تعداد ۸۰۳ مورد به بهره برداری رسیده و در حال واگذاری است.

در این شهرکها و نواحی تعداد ۷۳ هزار و ۴۷ قرارداد واگذاری با متقاضیان در ۳۳ هزار و ۸۹۳ هکتار زمین منعقد شده است.

* چه تعداد قرارداد به مرحله بهره برداری رسیده است؟

از قراردادهای منعقد شده تاکنون ۴۱ هزار و ۷۳۶ فقره قرارداد به مرحله بهره برداری رسیده و زمینه اشتغال ۸۲۹ هزار و ۷۶۴ نفر فراهم شده است.

* وضعیت زیرساختها در نواحی و شهرک های صنعتی چگونه است؟

خوشبختانه در حال حاضر وضعیت زیرساختها مناسب است و اکثر شهرک ها و نواحی صنعتی که در آن واگذاری زمین صورت گرفته دارای امکانات زیربنایی است و در مناطقی که این شرایط نیست تلاش شده تا با قید فوریت در برنامه عملیاتی شرکت شهرک های صنعتی استانها مورد توجه و تامین قرار گیرد و نواقصی که دیده می شود مانند تکمیل تصفیه خانه ها و شبکه فاضلاب در دستور کار باشد.

* مهمترین مشکلات و چالش های شهرک های صنعتی چیست؟

نبود ردیف بودجه مشخص درزمینه تامین اعتبارات عمرانی شرکت های استانی برای تامین زیرساخت نواحی و شهرکها، کافی نبودن اعتبارات استانی مصوب، کاهش سهم سرفصل های صنعت و معدن از اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای استان، تامین نشدن تسهیلات مورد نیاز در اجرای برنامه های حمایتی صنایع کوچک که در سازمان صنایع کوچک اجرا شده، کمبود منابع و سرمایه صندوق ضمانت برای تامین نیازهای موجود، اجرا نشدن ماده ۵۴ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور و ماده ۸۱ قانون الحاق برخی از مواد به تنظیم مقررات مالی که در راستای حمایت از استقرار صنایع در شهرک ها و نواحی صنعتی تصویب شده و در رقابت پذیری تولیدات صنعتی و معدنی صنایع کوچک به دولت اجازه داده شده در قالب بدهی های سنواتی کمک های لازم صورت گیرد.

این کمک ها برای تامین راه، آب، برق، گاز، تلفن تا محل ورودی واحدهای مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی دولتی و غیر دولتی در جاهایی است که این خدمات ارائه نشده و بر اساس اعلام ادارات خدمات رسان موجب شده تا قیمت تمام شده زمین برای متقاضیان بیشتر شده و هزینه سرمایه گذاری را بالا ببرد و گاهی خدمات رسانی را نیز با تاخیر مواجه کند.

آیا توسعه شهرک های صنعتی بر اساس سند آمایش سرزمین است؟

احداث شهرک های صنعتی در کشور بر اساس مجوز هیئت وزیران صورت می گیرد و برای تصویب هر شهرک صنعتی در هیئت وزیران مراحل امکان سنجی و بررسی توجیه فنی در راستای اقتصاد مقاومتی و آمایش سرزمین انجام می شود.

البته در برخی موارد با رعایت برخی ملاحظات شاید توسعه این شهرکها به صورت موردی هم صورت گرفته که ما در صددیم با ساماندهی این وضعیت تمامی شهرکها و نواحی که فاقد توجیه اقتصادی هستند ساماندهی و مجوز آنها لغو و یا باطل شود.

برای نمونه در استان قزوین مجوز ایجاد دو شهرک و ناحیه صنعتی از جمله شال و رامشان باطل شده و درصددیم به یک سرمایه گذار دارای صلاحیت واگذار شود تا به بهره برداری برسد.

* مهمترین برنامه های سال جاری و اولویت های پیش یینی شده در سازمان چه مواردی است؟

یکی از برنامه های مهم ما طرح شناسایی ظرفیت و توانمندی های واحدهای تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی استانهاست که آمارگیری از مشخصات این واحدها آغاز شده تا بتوانیم شعار سال را عملیاتی کنیم.

همچنین تقویت و ارتقاء فرهنگ مصرف کالای ایرانی با معرفی برندها، فعال سازی گروههای دانش آموزی و دانشجویی برای خرید محصولات داخلی، ایجاد مراکز فروش محصولات ایرانی، تقویت بازارهای محلی، راه اندازی بازارهای مناسبتی با تخفیف، توسعه خدمات نرم افزاری صنایع کوچک، تقویت مراکز تحقیقات بازار، اجرای طرح هدفمند سازی تولید با محور صادرات به ۱۵ کشور همسایه از دیگر برنامه های امسال سازمان است.

کد خبر 4290905

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =