سکوت فرهادی درباره رفتار آمریکا/ مردی که پایان باز را دوست دارد

اصغر فرهادی و بازیگران فیلمش ساعتی پیش در فتوکال و مصاحبه مطبوعاتی جشنواره کن شرکت کردند و به سوال های مربوط به فیلم پاسخ دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت جشنواره فیلم کن، در مصاحبه پس از فتوکال که با حضور اصغر فرهادی، پنه لوپه کروز، خاویر باردم و ریکاردو دارن بازیگران فیلم «همه می دانند» برگزار شد، شرکت کنندگان در جمعی صمیمی به سوال های مصاحبه کننده پاسخ دادند.

مصاحبه کننده با تشکر از فرهادی که هفتاد و دومین جشنواره کن را با این فیلم زیبا شروع کرده از بازیگران فیلم او برای ارایه بازی های زیبا تشکر کرد. وی از فرهادی پرسید که  پس از دیدن فیلم و واکنش تماشاگران چه احساسی داشت؟

فرهادی در پاسخ گفت: خیلی خوشحال بودم که فیلم به زبان و فرهنگ دیگری ساخته می شود. نگران بودم اسپانیایی ها همذات پنداری نکنند ولی وقتی دیدم همه گروه هیجان زده بودند و استقبال کردند خیلی خوشحال شدم و برایم بسیار باارزش بود. سوای همه این چیزها هیچ موقع در رویا هم نمی دیدم که همکاری با این تعداد افراد یک دل و دوست داشتنی داشته باشیم.

وی افزود: همانطور که خاویر هم اشاره کرد ما دلمان برای همدیگر تنگ می شود و من خیلی از تماشای فیلم در جمع هیجانزده بودم.

باردم هم اشاره ای به نقش خودش که رقیب دارن بود کرد و گفت: به او گفتم می توانم سرت را با دستانم فشار بدهم ولی خب سرش خیلی بزرگ است...

پنه لوپه کروز هم گفت از دیدن فیلم خیلی نگران بود و وقتی اولین بار فیلم را دید قلبش خیلی سریع می زد. وی با اشاره بر روند طولانی ساخته شدن فیلم گفت: ما ۵ سال درباره این پروه فکر می کردیم.

وی درباره سخت بودن ایفای این نقش هم گفت شخصیت او خیلی چالش برانگیز است و زنی است که شخصیت قوی ای ندارد.

باردم هم درباره نقشش در این فیلم و رابطه خودش و همسرش گفت: ما از این درک که واقعیت و داستان با هم متفاوت هستند برخوردار هستیم و تفاوت بین واقعیت و داستان را درک می کنیم و این برایمان سخت نیست، چالش برانگیز است ولی الهام بخش هم است.

پنه لوپه کروز هم به همین مساله اشاره کرد و گفت: باید کار خودت را بکنی و آن زمان احساس نمی کنی در برابر همسرت داری بازی می کنی. با این حال او تاکید کرد: ولی هر سال نمی شود چنین فیلمی بازی کرد.

دارن نیز درباره کار کردن با فرهادی گفت: کار کردن با او خیلی فوق العاده است و ما می توانستیم شخصیت هایمان را گسترش دهیم و خیلی خوشحال هستم که این فیلم را بازی کردم. بازی با این جمع خیلی باعث افتخار بود.

اصغر فرهادی در باره سوال پرسشگر که از مشابهت ایرانی ها و اسپانیایی ها پرسیده بود، گفت: من گفتم ایرانی ها و اسپانیایی ها از نظر عاطفی و احساسی شبیه هم هستند. هر دو ملیت احساسی هستند و من می توانستم درکشان کنم و وقتی آنجا بودم احساس غریبه بودن نمی کردم چون با دوستانی مثل باردم و کروز و دارن بودم و یک نزدیکی احساسی داشتیم.

وی افزود: خوشبختانه در ایران هم بازیگران خوبی داریم و اینجا همان حسی را داشتم که با بازیگران ایرانی داشتم. اسپانیا خصوصیت ویژه ای که دارد این است که از نظر هنرپیشه خیلی غنی است.

همچنین فرهادی در نشست مطبوعاتی فیلم نیز که با حضور خبرنگارانی از سراسر جهان برگزار شد و ۴۵ دقیقه طول کشید، درباره کار کردن با فرهنگ های مختلف گفت: کار کردن در زبان و فرهنگی دیگر کاری سخت است، اما راه وسطی وجود دارد و آن این که درباره مشترکات بین فرهنگی کار کنیم. این که آدم ها در گوشه و کنار دنیا با هم متفاوت هستند واقعیت ندارد. عشق، نفرت و خشم همه جا یکی است ولی شکل بیان آنها در فرهنگ های مختلف فرق می کند.

وی افزود معتقد است چنین فیلم هایی برای مردم کشور خودش مفید است چون می بینند که مردم کشورهای دیگر با آنها فرقی ندارند و برای دیگر دنیا مفید است چون متوجه می شوند ایرانی ها هم شبیه آنها هستند.  

فرهادی همچنین از پایان باز فیلمش گفت و افزود هر چند به این اصطلاح خیلی باور ندارد اما از ۱۳ سالگی هر چه نوشته است پایان باز داشته و علاقه دارد تا به این ترتیب داستان یک شخصیت تمام نشود بلکه در ذهن مخاطب به حیات خودش ادامه دهد.  

وی در عین حال تاکید کرد که این فیلم به نوعی شرقی است چون خالق اثر تلاش داشته تا  در فیلم دیده نشود و این جنبه ای است که در هنرهای مختلف ایرانی دیده می شود. وی در این بخش یادی از کیارستمی نیز کرد که همواره این اصل را در آثارش مورد توجه قرار می داد.

وی وجه پلیسی را بهانه ای برای بردن مخاطب به موقعیتی دانست که برای او سوال ایجاد می کند که اگر خودش جای شخصیت بود چه کار می کرد؟

فرهادی این فیلم را به نوعی به شاه لیر نسبت داد و این که رابطه دختر و پدر چیست؟ آیا دختر جزو مایملک پدرش محسوب می شود؟ آیا مثل زمین باید به او نگاه کرد؟ پدر کیست؟ کسی که به صورت بیولوژیک پدر دختر است یا کسی که او را ۱۶ سال بزرگ کرده است؟

وی در پاسخ به اینکه آیا فیلمش می تواند در ایران نمایش داده شود گفت: همیشه آرزویم این است که در ایران فیلم بسازم و فیلم ساختن در ایران برایم اولویت اصلی است. تا آنجا که بتوانم سعی می کنم بتوانم این فیلم را در ایران نمایش دهم چون می دانم مردم دوست دارند آن را ببینند. سعی می کنم راهی پیدا کنم که این فیلم آنجا هم دیده شود.  

فرهادی همچنین به رابطه دو بازیگر فیلمش اشاره کرد و گفت: برای من ستایش انگیز این است که خاویر و پنه لوپه توانستند مرز بین کار و زندگی را ترسیم کنند. بعضی وقت ها اینقدر هماهنگی آنها برایم عجیب بود؛ سمبلی از خانواده ساده و عاشقانه در کنار فرزندانشان با احترام زیاد برای همدیگر. این هم از تجربیات خوب من در ساخت این فیلم بود.

فرهادی در انتها به این اشاره کرد که امسال برای نخستین بار دو فیلم از کارگردان های ایرانی در بخش رقابتی هستند و گفت: جعفر (پناهی) زیاد سفر رفته و جایزه زیاد گرفته، اما تماشای فیلم در میان تماشاگر ارزش زیادی دارد من هنوز امیدوارم و معتقدم هنوز وقت هست و حس عجیبی دارم که من اینجا هستم و او نمی تواند باشد و این مرا ناراحت می کند.

در نشست مطبوعاتی آلوارو لانگوریا و آلکساندر مالِت-گای تهیه کنندگان فیلم «همه می دانند» نیز حضور داشتند.

این نشست در حالی برگزار شد که فرهادی درباره اتفاقات شب گذشته که به لغو برجام از سوی ترامپ رییس جمهوری آمریکا منجر شد، واکنشی نداشت و در سرفصل صحبت هایش در این باره حرفی نزد. باید منتظر ماند و دید سکوت وی در این محفل جهانی در زمینه این اتفاق که سرنوشت کشورش را تحت تاثیر قرار می دهد ادامه می یابد یا خیر.

کد خبر 4292331

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha