کارکردهای نهضت قرآن آموزی افزایش می یابد

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی طی نشست مطبوعاتی نخستین همایش نهضت قرآن آموزی که 16 دی ماه برگزار می شود، با بیان اینکه نهضت قرآن آموزی حرکتی منسجم و فراگیر است، گفت: نهضت قرآن آموزی بر تربیت و ارتقاء مربیان قرآنی تأکید و سعی دارد با استفاده از امکانات و تجهیزات موجود، کارکردهای خود را افزایش دهد که در این زمینه نیاز به ساختار و تجهیزات جدیدی ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام دکتر سید مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در نشست مطبوعاتی نخستین همایش نهضت قرآن آموزی گفت: موضوع نهضت قرآن آموزی یکی از ابعاد برنامه توسعه سوم بود که سازمان تبلیغات اسلامی با وزارت اوقاف اسلامی مطالعاتی را انجام داد تا این نهضت آئین نامه ای را به دولت هشتم ارائه دهد. این آئین نامه پس از 3 سال به تصویب هیئت دولت و در تیرماه سال 82 به تصویت هیئت وزیران رسید.

حجت الاسلام دکتر سید مهدی خاموشی اظهار داشت: پس از ابلاغ مصوبه هیئت دولت به سازمان 19 جلسه برگزار شدند که 80 مصوبه را در بر گرفتند. آئین نامه ای نیز برای اداره نوع جلسات، تعیین خادمان قرآنی و طراحی سیستماتیک دانش روخوانی، روانخوانی و مفاهیم قرآنی هم تدوین شد.

وی در ادامه به  ماده 1 و 2 آئین نامه نهضت قرآن آموزی اشاره کرد و گفت: نهضت قرآن آموزی حرکتی منسجم و فراگیر است که به طور طبیعی دو شاخه را در بر می گیرد که یکی آنکه فعالیتهای ستاد برای روخوانی، روانخوانی و مفاهیم قرآنی نظاممند است و دیگری حرکت مردمی در کانونهای قرآنی در شهرستانها و روستاها است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه درصد متنابهی از بودجه به سمت کانونهای قرآنی برای اهداف نهضت قرآنی آموزی سوق پیدا کرده، افزود: یکی از خلأهای موجود تربیت مربی قرآنی بود که این کار نیز انجام شد.

حجت الاسلام دکتر سید مهدی خاموشی یاد آور شد: ماده 2 آئین نامه به تربیت مربی و ارتقاء مربیان قرآنی تأکید دارد که ساختار جدیدی تعریف نکرده یعنی نیاز به تجهیزات جدیدی نیست بلکه باید با استفاده از ظرفیتهای موجود کارکردهای خود را افزایش دهد.

وی در ادامه به فعالیتهای صدا و سیما، شبکه رادیو قرآن و سیمای قرآن اشاره کرد و اظهار داشت: در این راستا ضمن فعالیتهای رسانه ها، توزیع کتاب در سطوح و سبکهای مختلف ارائه و مدرس قرآن به منظور استفاده از تخصص او نیز انجام گرفت. تمامی نهادهای فرهنگی باید به منظور تأمین اهداف برنامه نهضت قرآنی فعالیت کنند تا توانمندیهای ستاد، قدرت عملی و تکنولوژی آن را بالا برده تا اهداف نهضت قرآن آموزی نیز بالا برود.

محمد خواجوی رئیس سازان دار القرآن کریم در این نشست با بیان اینکه نهضت یک حرکتی است که در آن همه امکانات کشور را بسیج کرده و بعد از مدتی خاتمه کار اعلام می شود، گفت: برنامه دیگر دستگاهها برنامه ای مستمر یا مدت دار است بدون اینکه نگاهی انسجامی و همگانی داشته باشد. اما نهضت قرآن آموزی باید طی یک مدت انجام شده و خاتمه پیدا کند و به عنوان یک کار همگانی و منسجم و با همکاری آحاد مردم انجام شود و نیاز به سازوبرگهای مناسبی دارد؛ یکی از این سازوبرگها اعتبارات است.

وی با تأکید بر این نکته که اعتبار برای شروع کار لازم است، افزود: امکانات کشور در این زمینه باید بسیج شوند تا همه سازمانها این امکانات را فراهم آورند. حدود 230 مرکز مردمی مجوز داده شده و تا آخر سال 85 نیز این تعداد به 400 مرکز می رسد و در سال 86 این فعالیتها ادامه پیدا می کنند.

وی با بیان اینکه در راستای فضا سازی، اطلاع رسانی، تعامل با دستگاههای دولتی و مردمی و بررسی فعالیتهای نهضت قرآن آموزی 16 دی ماه همایشی را برگزار می کنیم، تصریح کرد: در برنامه صبح این همایش 200 دست اندر کار نهضت قرآن آموزی، مسئولان مراکز قرآنی مردمی و شخصیتهای قرآنی کشور تشیکل می شوند و جلسه بعد از ظهر با حضور این افراد و شخصیتهای کشوری و افراد مؤثر خواهد بود که از نظرات آنها استفاده خواهیم کرد.

بحرالعلوم مدیریت اجرایی سازمان دارالقرآن با بیان اینکه طرحی علمی با همکاری مرکز آمار ایران اسفند ماه آغاز شد که هدف نهضت را در بر داشت، گفت: در این آمار گیری توانمندی مردم ایران در خواندن، میزان اطلاعات قرآنی بررسی شد که با هدف نهضت همخوانی دارد. بر اساس آمارهای گرفته شده فعالیتهای نهضتهای قرآن آموزی در مراکز مردمی با سرعت بیشتر و کیفیت بهتری انجام می شوند.

وی در ادامه یاد آور شد: مهمترین مصوبه ستاد قرآن آموزی تصویب طرح جامع نهضت قرآن آموزی است که پیش نویس اولیه آن تهیه و طی جلسات برگزار شده در مرداد سال گذشته بحث نظارت بر عملکرد آن مطرح گردید که سازمان تبلیغات اسلامی در چارچوب فعالیتهای مختلف باید بر آن نظارت داشته باشد.

کد خبر 429388

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =