سیدعلی‌اکبر هاشمیان گفت: همه مصوبات شورای‌عالی بورس درباره تالار بورس فلزات اصفهان اجرا شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر،‌ دبیر کل سازمان کارگزاران بورس فلزات در این باره افزود: شورای‌عالی بورس در اردیبهشت 1384 با ایجاد نمایندگی بورس فلزات در اصفهان موافقت کرد و مجوز افتتاح آن را با عنوان دفتر نمایندگی بورس فلزات صادر کرد که از آن زمان تا کنون همواره در حال فعالیت بوده است.

سیدعلی‌اکبر هاشمیان تصریح کرد: این تالار هم اکنون،‌ تالار ارایه تابلوی هم‌زمان قیمت معاملات برای فعالان بازار است و این امکان را می‌دهد که خریداران و فروشندگان محلی دستورات خود را در همان‌جا به کارگزاران یا نمایندگان آن‌ها بدهند.

هاشمیان گفت: هم‌اکنون در نمایندگی بورس فلزات در اصفهان، هر روز امکان اجرای معامله وجود دارد ولی به علت محدودیت‌های عرضه،‌ تنها یک روز در هفته عرضه انجام می‌شود.

دبیر کل بورس فلزات در ادامه با اشاره به پراکندگی بیش از30 کارخانه بزرگ فولاد در سراسر کشور تأکید کرد: این استدلال که به علت وجود دو کارخانه بزرگ در اصفهان باید بورس فلزات دراین شهر ایجاد شود نادرست است زیرا استان‌های دیگری مانند آذربایجان، ‌یزد، خراسان، ‌کرمان، خوزستان و ... نیز که چنین کارخانه‌هایی دارند می‌توانند مدعی شوند و در نتیجه نمی‌توان گفت هر کجا کارخانه هست باید بورس ایجاد شود.

وی بحث لزوم حضور فیزیکی برای اجرای معاملات را منتفی دانست و گفت: با توجه به الکترونیکی شدن کامل معاملات در آینده، از هر نقطه کشور می‌توان معامله انجام داد و تجار برای خرید و فروش نیازی به سفر به تهران ندارند و می‌توانند از هر نقطه کشور تابلوهای معاملاتی بورس را ببینند و دستور خرید و فروش بدهند.

وی گفت: این سیستم در عمل، ضرورت ایجاد تالارهای منطقه‌ای برای بورس را منتفی می‌کند و نمایندگان کارگزاران نیز در تهران و اصفهان و یا هر شهر دیگر مستقر هستند و تجار می‌توانند با تلفن دستور خرید یا فروش بدهند.

هاشمیان افزود: به این ترتیب خریدار و فروشنده در اصفهان و شهرهای دیگر نیز هیچ محدودیت زمانی و مکانی برای دستور خرید یا فروش به کارگزاران ندارند.

دبیر کل بورس فلزات خاطرنشان کرد: در همه جهان، الکترونیکی شدن معاملات، توسعه تالارها را منتفی کرده است و بورس یورو نکست نیز تالار مرکزی‌اش را به موزه تبدیل کرده است بنابراین حرکت ما نیز به سمتی است که تجار در هر نقطه کشور حتی از طریق تلفن همراه امکان دیدن تالار و اجرای دستور را داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به ساختار جدید بورس و شرکتی شدن آن تصریح کرد: تالارهای منطقه‌ای مقرون به صرفه نیستند و بیشتر آن‌ها زیان‌ده هستند که با توجه به خصوصی شدن بورس‌ها،‌ شورای‌عالی بورس یا سازمان بورس و اوراق بهادار باید برای هزینه این تالارها تدبیری بیندیشد.

هاشمیان یادآور شد: در هیچ‌کدام از کشورها،‌ بورس‌ها شعبه ندارند و همه بورس‌ها در مراکز مستقرند و همه فعالان با استفاده از سیستم الکترونیکی فعالیت‌های معاملاتی خود را انجام می‌‌دهن

کد خبر 429391

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =