تصمیمات انقلابی دولت قیمت مسکن را خواهد شکست

الهام با تاکید بر اینکه تصمیمات انقلابی دولت حتما بازار مسکن را خواهد شکست، به حمایتهای دولت از ساخت مسکن از طریق بنگاههای زود بازده اشاره کرد و گفت: در اختیار گذاشتن زمین رایگان برای ساخت مسکن قطعا بازار مسکن را می شکند.

به گزارش خبرنگار سیاسی مهر، سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران ضمن تسلیت به مناسبت در گذشت جمال کریمی راد، وزیر دادگستری از انتصاب خود به سرپرستی این وزارتخانه خبر داد.

الهام افزود: برای معرفی وزیر جدید دادگستری هماهنگی بین رئیس قوه قضاییه و رییس جمهور لازم است و در اسرع وقت باهماهنگی های لازم وزیر دادگستری معرفی خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که نظر دولت در خصوص حمایت بیش از 220  نماینده مجلس و همچنین رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و  رئیس جمهور سابق از عملکرد رئیس دانشگاه آزاد و جایگاه این دانشگاه چیست؟ گفت: اظهار نظرهای این چنینی دلیل صحت عمل نیست و داوران واقعی، مصرف کنندگان خدمات هستند و در این راستا فشار زیادی بر خانواده ها وجود دارد .

الهام گفت: تحصیل حق عمومی جوانان ماست و مناسب نیست کسانی به خاطر مشکلات مالی از تحصیل عقب بمانند و رویکرد دولت تسهیل در این موارد است.

وی تاکید کرد: تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه آزاد باید اجرا شود و نسبت به اظهار نظر دیگران مردم داوری می کنند.

خبرنگاری پرسید نظر دولت در خصوص وجود اتوبوس های ریالی علیرغم بودجه و یارانه اختصاص یافته از سوی دولت برای حمل و نقل شهری و اتوبوس های شرکت واحد چیست؟ الهام پاسخ داد: دولت برای بلیط اتوبوس هم یارانه می دهد و اخیرا در اعتبارات تبصره 13 قانون بودجه نیز 10 میلیارد تومان یارانه برای بلیط های مترو پرداخت شده است. تصمیم برای اتوبوس های ریالی مربوط به شهرداری و شورای شهر است و دولت در این زمینه فعالیت مستقیم ندارد.

سخنگوی دولت همچنین به یارانه اختصاص یافته از سوی دولت برای اتوبوس های شهری اشاره کرد و گفت: دولت سهم شهرداری ها را در خرید اتوبوس ها از 35 درصد به 5/17 درصد کاهش داده است که شهرداری ان را به صورت تقسیط  پرداخت می کند.

الهام در خصوص خبری مبنی بر دستیابی ایران به فناوری پرتاب موشک ماهواره که از سوی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس منتشر شد، گفت: توضیحات لازم را اقای بروجردی ( رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ) دادند و اطلاعات تکمیلی را نیز احتمالا خواهند داد.

وی افزود: شورای عالی فضایی اطلاعات لازم را در خصوص تلاش های خوب صنایع فضایی کشور اعلام خواهد کرد.

سخنگوی دولت  در خصوص لایحه مدیریت خدمات کشوری گفت: این لایحه اشکالات فنی دارد و نیازمند کارشناسی عمیق تر و دقیقتر است، در جلسات روسای قوه سه گانه تاکنون چند بار این موضوع مطرح شده است و در جلسه آخر هم مقرر شد اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس و وزاری مربوطه در نشست مشترک این لایحه را بررسی کنند اما توضیحات و پرسش ها نشان می دهد که هنوز این گروه در خصوص لایحه اقناع نشده است.

وی خبر داد: مقرر شده است کمیته مشترکی با بررسی منابع بودجه سال 86 راههای تحقق این لایحه را بررسی و امکان سنجی کند.

الهام گفت: فکر نمی کنم این لایحه در بودجه سال 86 قابل تحصیل باشد چون آنچه مربوط به حقوق افراد است نباید به صورت موقت و چند ساله تصویب شود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: این لایحه از نظر دولت تمام شده نیست اما آنچه اجرایی خواهد شد پرداخت سهام عدالت به کارمندان است .

وی گفت: امیدواریم از این طریق بتوانیم بخشی از مشکلات کارمندان دولت را حل کنیم

الهام در پاسخ به سوالی در خصوص اعدام صدام گفت: جنایات صدام فراگیر است و دست صدام به کشتار اکراد ، ترکمن ها ، سنی ها و شیعیان به یک اندازه آلوده است.

وی با بیان اینکه اعدام صدام هم مانند زنده بودنش اسباب مشکلاتی است افزود: با اعدام صدام عاملین اساسی تحریک صدام به جنایات مغفول ماند بویژه مسائلی که به آمریکا مربوط می شود.

سخنگوی دولت گفت: آمریکاییها باید پاسخ بدهند چرا صدام با انبوهی از اطلاعاتی که می توانست حقایق را روشن کند زیر خاک رفت.

وی تاکید کرد: راه مطالبه خسارات از عاملین جنایت ها باقی است و باید با تدبیر از طریق مجامع بین المللی آن را از عاملین آن بویژه آمریکا مطالبه کنیم .

الهام بر ضرورت پیگیری خسارات وارد آمده از صدام و حامیانش به ایران از طریق دادگاههای داخلی و بین المللی تاکید کرد.

خبرنگاری پرسید نظر دولت در خصوص جو سازی برخی رسانه ها درباره  شرکت رئیس سازمان میر اث فرهنگی در مراسم عرفانی و سنتی  در ترکیه چیست؟ سخنگوی دولت پاسخ داد : این موضوع با شکایت رئیس سازمان میراث فرهنگی تبدیل به یک پرونده قضایی شده و بهترین راه عدم هر گونه اظهار نظر تا تعیین  تکلیف قضایی است.

الهام گفت: این موضوع مربوط به جلسه رسمی است که سازمان کنفرانس اسلامی ترتیب داده است و جمهوری اسلامی ایران همواره در سیاست روشن و تثبیت شده خود اگر بداند جلسه ای متناسب با احکام اسلامی و عرف ارزشی جامعه نیست  در آن شرکت نمی کند اما در این جلسه برنامه ها از پیش اعلام نشده بود.

سخنگوی دولت  در خصوص استفاده مکرر کشورهای حاشیه خلیج فارس از نام مجعول خلیج عربی به جای خلیج فارس گفت: آنهایی که از این نام جعلی  استفاده می کنند و می گویند ما در کتابهای درسی مان نام خلیج فارس را خوانده ایم، اسناد و مدارک هم نشان می دهد  نام  این خلیج ، خلیج فارس است؛ این گونه مسائل و تحریکات تاثیری در جغرافیا و هویت تاریخی منطقه ندارد و ما هم هر گونه حقوق مربوط به جلوگیری از تغییر این نام را برای خود محفوظ می داریم .

الهام تاکید کرد: همه آنهایی که می گویند خلیج عربی در دلشان می گویند خلیج فارس .

خبرنگاری از افزایش بی رویه برداشت از حساب صندوق ذخیره ارزی پرسید و گفت: مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرده است با توجه به تعهدات ، موجودی این حساب صفر یا رو به منفی است؛ این روند تا کی قرار است ادامه پیدا کند که سخنگوی دولت گفت: فرایند استفاده از حساب ذخیره ارزی تعریف شده و قانونی است، بخشی از این حساب به سرمایه گذاری  بخش خصوصی اختصاص یافته که یک فانیانس داخلی است و بر اساس رای هیات امنا به صورت قرض در اختیار سرمایه گذاران داخلی قرار می گیرد و دولت این امکان را در استانها سهمیه بندی کرده است.

وی افزود: استفاده از ذخیره ارزی برای کارهای بودجه ای کشور نیز بنا به پیشنهاد دولت یا مجلس از طریق قانون انجام می شود و اگر دیناری از این حساب برداشت شود از مجرای تصویب مجلس گذشته است.

الهام درخصوص  افزایش بی رویه قیمت مسکن و تلاش دولت برای نظام مند کردن اجاره مسکن  گفت: تصمیمات دولت حتما بازار مسکن را خواهد شکست.

وی در این راستا به حمایتهای دولت از ساخت مسکن از طریق بنگاههای زود بازده اشاره کرد و گفت: دولت در یک حرکت انقلابی قیمت زمین را از هزینه های ساخت مسکن حذف کرده است و در اختیار گذاشتن زمین رایگان برای ساخت مسکن قطعا بازار مسکن را می شکند.

وی گفت: این موضوع  در قانون بودجه 86 بصورت مستقل پیش بینی خواهد شد.

سخنگوی دولت در عین حال گفت: حس می کنیم فضای ایجاد شده در خصوص بازار مسکن مرموز ، تحمیلی و غیر عادی است و آن را ایجاد کرده اند تا اهداف دولت در خصوص مسکن تحقق نیابد.

الهام در خصوص لایحه مربوط به ایثارگران گفت: این لایحه بعد از ایرادات مطرح شده از سوی شورای نگهبان بار دیگر به کمیسیونهای مجلس باز گشته است.

وی افزود: دولت برای رفع مشکلات ایثارگران بخشی از سهم عدالت را به صورت اختصاصی برای این قشر در نظر گرفته است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص رد طرح تغییر ساعت کار بانکها از سوی شورای نگهبان گفت: مسوولیت اظهار نظر در این خصوص با شورای نگهبان است .

الهام افزود: اگر طبق آنچه در طرح آمده است لازم است ساعت کار بانکها به موضع  قبل از شهریور ماه برگردد و اگر ساعت کار بانکها را تا شهریور ماه دولت تعیین کرده است پس در حیطه اختیارات و وظایف دولت است که در خصوص ساعت کار بانکها  تصمیم بگیرند، قوه مجریه مستقل است  و با دخالت مجلس  ناپایداری در کارهای اجرایی ایجاد می شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص مشکلات ایجاد شده در تولیدات ایران خودرو و سرمایه گذاری این صنعت در کشورهای دیگر از جمله سوریه علیرغم ایرادات گفت: ما صنعت را مظهر توانمندی کشور می دانیم و استانداردهای لازم کار می کنیم دولت نیز به این استانداردها با توجه به تنوع رقابت پایبند است و در این زمینه توفیقات خوبی نیز داشته ایم .

وی گفت: من از صنعت ایران خودرو خواسته ام اطلاعات دقیقی در خصوص مسائل مطرح شده ارائه دهد و از صدا و سیما هم خواسته ام این مشکلات فنی را بدون نگرانی های تبلیغاتی بررسی کنند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اصرار دولت به احداث منوریل علیرغم تاکید مدیریت شهری تهران بر غیر ضروری بودن آن، گفت:  بحث های فنی و کارشناسی حوزه ای جدا از بحث های سیاسی دارد مشکلات حمل و نقل تهران جدی است و باید انواع راهکارها را در نظر داشت.

الهام  گفت: اگر همه هم برای حل مشکلات حمل و نقل تهران بسیج شوند باز جای کار وجود دارد.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه پیش از احداث متروی تهران عمده ترین بحث های کارشناسی در نماز جمعه صورت می گرفت گفت: بالاخره متروی تهران احداث شد و همچنان هم نظرات مختلفی در خصوص آن داده می شود.

وی با بیان اینکه دولت می خواهد مشکل تهران را حل کند گفت:  معنای راه انداز منوریل توقف ساخت مترو نیست.

الهام با اشاره به اینکه 150 میلیون دلار فاینانس در نظر گرفته شده برای منوریل تهران در قالب بودجه جاری و عمرانی کشور وجود ندارد و باید این اعتبار در نظر گرفته شود، گفت:  فانیانس منوریل هیچ ارتباطی فانیانس مترو ندارد .

سخنگوی دولت به هزینه کمتر احداث منوریل نسبت به مترو اشاره کرد و یاد آور شد: رئیس جمهور از پیشنهاد دهندگان این طرح  و فارغ التحصیل رشته دکترای حمل و نقل و استاد دانشگاه علم و صنعت در این رشته است.

کد خبر 429396

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =