پشتگرم به اعراب و تشکیلات خودگردان برای مقابله با اسرائیل نیستیم

«عبدالستار قاسم» تأکید کرد که برای مقابله با انتقال سفارت آمریکا به قدس نمی توان بر کشورهای عربی یا تشکیلات خودگردان فلسطین حساب کرد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- احمد عبیات: «عبدالستار قاسم» تحلیلگر، استاد دانشگاه و نویسنده فلسطینی در گفتگو با خبرنگار مهر تأکید کرد که نمی توان بر کشورهای عربی و تشکیلات خودگردان فلسطین حساب کرد زیرا آنها خودشان را زیر سایه چتر آمریکا قرار داده اند و آمادگی این را ندارند که اسرائیل یا آمریکا را خشمگین کنند.

این تحلیلگر برجسته فلسطینی در خصوص تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای انتقال سفارت آمریکا در سرزمین های اشغالی از تل آویو به قدس می گوید که دلیل اصرار و پافشاری ترامپ و حامیانش بر این مسأله این است که آنها دست به چنین اقدامی زده و می دانند که کسی مانع آنها نخواهد شد و اجرای این مسأله به دلیل نبود مخالفت جدی از سوی اعراب و فلسطینی ها کار سختی نخواهد بود.

وی معتقد است که آنها می توانند بدون سر و صدای زیاد سفارت آمریکا را منتقل کنند و اگر مخالفان این اقدام به اندازه کافی قوی بودند و می توانستند امنیت اسرائیل را به خطر بیاندازند، دولت آمریکا دست به چنین کاری نمی زد.

عبدالستار در اشاره به واکنش های مسئولان عربی و فلسطینی بعد از اعلام خبر انتقال سفارت گفت: پاسخ و واکنش عربی و فلسطینی به این اقدام بسیار ضعیف بود و آمریکا مطمئن شده بود که این تصمیم بدون سر و صدا اجرا خواهد شد گرچه تشکیلات خودگردان فلسطین قدری اعتراض کرده و گفته بود که آمریکا جانبداری می کند اما به غیر از این تنها شاهد تظاهرات جوانان فلسطینی با اسرائیلی ها در نقطه های تماس با آنها بود و آن تهدیدی که اعلام می کردیم را عملی نکردیم.

وی تأکید کرد که مسأله دوم این است که اگر اینها با مقاومت  رو به رو نشوند عقب نشینی نخواهند کرد زیرا نه وجدان دارند و نه به اخلاق پایبند هستند و تنها زبان قدرت را می فهمند و اگر طرف مقابل ضعیف باشد در نقض حقوق ملت پافشاری می کنند.

وی در خصوص اقداماتی از سوی برخی کشورهای عربی که می تواند بر تصمیم دونالد ترامپ هم اثر بگذارد گفت کاری از دست کشورهای عربی بر نمی آید زیرا آنها خود را زیر چتر آمریکا قرار داده اند و آماده نیستند که آمریکا و اسرائیل را عصبانی کنند و به این ترتیب نه ما از آنها چیزی می خواهیم و نه روی آنها حسابی باز کرده ایم، اکثر دولت های عربی از جمله تشکیلات خودگردان فلسطین با اسرائیل رابطه داشته و با این رژیم ارتباطات امنیتی دارد، به جای اینکه دست به مبارزه ای قومی برای تثبیت حقوق قانونی مردم فلسطین بزنند که به معنای خیانت آنها به مردم فلسطین و ملت های عرب است.

عبدالستار تأکید کرد که مسئولیت این مسأله بر عهده مقاومت اسلامی است که فقط در غزه تحت محاصره وجود دارد و این منطقه با شرایط بسیار بدی دست و پنجه نرم می کند اما با این حال مقاومت در غزه توان دفاع از خود را دارد و تنها نیازمند زمان بیشتر و آموزش بهتر است تا توانایی مقابله با اسرائیل را پیدا کند.

وی به نقطه ضعف جامعه اسرائیل هم اشاره کرد و گفت که مردم آنها در جامعه ای بسیار سست زندگی می کنند و به راحتی می توان این جامعه را از هم تفکیک کرد و هر اقدام نظامی در این منطقه این جامعه را دچار اختلال می کند. به گفته او ارتش اسرائیل هم دیگر انضباط سابق را ندارد و یک نظامی اسرائیلی تنها در صورتی که مطمئن باشد اتفاقی برای او نمی افتد وارد جنگ خواهد شد و این به معنای این است که نظامیان اسرائیلی هم آمادگی جنگ را ندارد.

وی همچنین در اشاره به قدرت حزب الله لبنان گفت که مقاومت در لبنان تجهیزات نظامی دقیق و پیشرفته ای دارد اما مقاوت در غزه نیازمند توسعه و بهبود تجهیزات نظامی خود است.

کد خبر 4296041

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =