پیشتازی علوم پزشکی شیراز در ارائه خدمات مامایی برای سومین سال

شیراز- مدیر امور بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از کسب مقام برتر این دانشگاه، در حوزه های درمانی، بهداشتی و آموزشی خدمات مامایی، برای سومین سال متوالی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سید ابوالفضل هاشمی اصل با اشاره به تلاش های این دانشگاه در امر توسعه خدمات مامایی و ارتقای سلامت مادران و نوزادان، گفت: با همت همه دست اندرکاران این عرصه، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، امسال توانست برای سومین سال متوالی، موفقیت خود را با کسب برتری کشوری در خدمات مامایی، به اثبات برساند.

او افزود: به همین مناسبت، در نشست تجلیل از برگزیدگان ملی این عرصه که در تهران برگزار شد، لوح سپاس و تندیس افتخار این موفقیت، از سوی دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به دانشگاه علوم پزشکی شیراز اهدا شد.

ثریا شفیعی رئیس اداره مامایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با تبریک این موفقیت به تمام تلاشگران این عرصه، گفت: در آئین تجلیل از برگزیدگان خدمات مامایی کشور، سهیلا رفیعی، زهرا یزدان پناهی و زهره مظفری از استان فارس، به عنوان ماماهای نمونه کشور، تجلیل شدند.

لوح سپاس و تندیس افتخار این موفقیت، در نشست هیات رئیسه دانشگاه، به دکتر علی بهادر رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اهدا شد.

اجرای موفق برنامه ایمن سازی در کشور با پوشش ۹۸درصدی واکسیناسیون

کارگاه سه روزه بیماری های قابل پیشگیری با واکسن و بررسی برنامه راهبردی ایمن سازی کشور، صبح امروز به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، آغاز شد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: پوشش واکسیناسیون در ایران یکی از بالاترین پوشش های ایمن سازی بین کشورهای دنیا و بیش از ۹۸ درصد است که در این زمینه، دنیا برای ایران احترام ویژه ای قائل است؛ در حالی که این میزان در بسیاری از کشورهای دنیا، کمتر از ۴۰ درصد است.

دکتر محمدمهدی گویا یکی از دلایل مهم این دستاورد بزرگ را بهره مندی از واکسن های تولید ملی عنوان کرد و افزود: دو موسسه بزرگ تحقیقاتی و واکسن سازی در کشور در سال های طولانی، با تولید داخلی واکسن، باعث ارتقای سلامت کودکان کشور شدند و در این زمینه، توانمندی های آنان در حال توسعه است.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت، یکی از بزرگترین موفقیت های کشور در ۹۰ سال گذشته را تولید داخلی واکسن برشمرد و گفت: با تکمیل پوشش واکسیناسیون می توانیم از مرگ یک و نیم میلیون نفر دیگر جلوگیری کنیم.

دکتر گویا با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه ایمن سازی در کشور، تعهد و حمایت سیاستگذاران نظام سلامت، ادغام در برنامه شبکه PHC، تامین نیروی انسانی متناسب، برقراری زنجیره سرمای مناسب، مشارکت بالای خانواده ها، تولید داخلی واکسن و پشتیبانی فنی برنامه واکسیناسیون از سوی کمیته ایمن سازی را از مهمترین دلایل موفقیت برنامه ایمن سازی کشور برشمرد.

او ادامه داد: تدوین برنامه راهبردی ایمن سازی کشور برای سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰، اجرای طرح ها و مطالعات پژوهشی برای حمایت از برنامه ایمن سازی، اجرای مطالعه خودارزشیابی داده های ایمن سازی در سال ۹۶، مطالعه آینده نگاری و پیش بینی شهرستان های پرخطر از جهت طغیان بیماری سرخک، تدوین مجموعه فرایندهای اجرایی استاندار شده زنجیره سرما، تدوین مجموعه فرایندهای اجرایی استاندار شده پیامدهای نامطلوب ایمن سازی، مطالعه شناسایی کمبودهای زنجیره سرما و ارتقا برای ادغام واکسن های جدید، اولویت دهی به نوسازی و تجهیز زنجیره سرمای واکسن در دانشگاه های علوم پزشکی با استفاده از منابع طرح تحول سلامت، ساخت فاز نخست مجموعه سردخانه های مرکزی واکسن کشور منطبق با تکنولوژی های روز دنیا، تجهیز واحدهای سراسر کشور به ترمومترهای دیجیتال ۳۰ روزه، تامین ۲۱ دستگاه خودروی سردخانه دار به کمک سازمان جهانی بهداشت، راه اندازی نظام مراقبت محطی ویروس فلج اطفال در مناطقی از کشور و پیگیری آن، اجرای سالینه واکسیناسیون خانه به خانه فلج اطفال در مناطق پرخطر این بیماری و واکسینه کردن یک و دو دهم میلیون کودک زیر ۵ سال در هر نوبت، اجرای عملیات واکسیناسیون تکمیلی سرخک و سرخجه در استان های جنوب شرقی کشور و پوشش حدود دو میلیون کودک ۹ تا ۱۵ ساله، اضافه کردن واکسن تزریقی فلج اطفال از تابستان ۹۷ به برنامه ایمن سازی کشور، پیگیری رفع مشکلات برنامه ایمن سازی در سامانه سیب و اجرای عملیات واکسیناسیون هپاتیت B برای اتباع بیگانه، زندانیان و کسانی که خون اهدا می کنند، اقداماتی است که از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی در راستای اجرای برنامه ایمن سازی، انجام شده است.

دکتر گویا در پایان، با بیان اینکه در حال حاضر واکسن های معمول شامل توأم، فلج اطفال خوراکی، سرخک، سرخچه، اوریون، BCG و هپاتیت B در کشور تولید می شود، از طی مراحل پایانی ساخت واکسن پِنتاوالان و پیگیری برای تولید واکسن آنفلوآنزا خبر داد.

وضعیت مطلوب کشور در زمینه پیشگیری بیماری های قابل پیشگیری با واکسن

رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در آیین آغاز به کار این کارگاه، گفت: این همایش با موضوع واکسیناسیون و بیماری های قابل پیشگیری با واکسن با حضور کارشناسان و مدیران دانشگاه های علوم پزشکی کشور در حال برگزاری است و مسایل مربوط به بهبود و ارتقای واکسیناسیون و ایمن سازی در کشور بررسی می شود.

دکتر سید محسن زهرایی افزود: در زمینه واکسیناسیون و پیشگیری از بیماری های قابل پیشگیری با واکسن، کشور ما وضعیت بسیار خوبی دارد و از این نظر بین بهترین کشورهای دنیا قرار داریم؛ اما حفظ وضعیت مطلوب، نیازمند برگزاری نشست های مختلف است

او اضافه کرد: از سوی دیگر با موقعیت جغرافیایی ایران و قرار گرفتن در مجاورت کشورهایی با سیستم های بهداشتی ضعیف تر، نیازمند هوشیاری و بیداری سیستم های بهداشتی در این زمینه هستیم و امیدواریم بتوانیم با همت همکاران در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، سلامت کودکان و جامعه خود را حفظ کنیم.

دکتر زهرایی با بیان اینکه در حال حاضر واکسیناسیون سالانه در دنیا از مرگ بیش از دو میلیون کودک جلوگیری می کند و این یک دستاورد بسیار بزرگ و موثرترین و موفق ترین مداخله بهداشتی شناخته شده در دنیاست؛ گفت: در کشور ما نیز دستاوردهای خوبی در این زمینه داشته ایم؛ به عنوان مثال، طی ۱۸ سال گذشته، هیچ موردی از فلج اطفال مشاهده نشده است، سرخک از حدود پنج تا ۱۰ هزار مورد در سال به زیر ۱۰۰ مورد کاهش یافته است، شیوع هپاتیت B در کشور به کمتر از نصف رسیده است، کزاز نوزادی حذف شده، دیفتیری به ندرت مشاهده می شود و اینها دستاوردهای برنامه ایمن سازی در کشور است.

او ابراز امیدواری کرد که در سال جاری نیز واکسن های دیگری به برنامه واکسیناسیون اضافه شود و بتوانیم بخش بیشتری از سلامت کودکان را حفظ کنیم.

پوشش نزدیک به ۱۰۰ درصدی واکسیناسیون در استان فارس

در ادامه، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، واکسیناسیون را یکی از موثرترین روش های مداخله در پیشگیری از بیماری های واگیردار عنوان کرد و گفت: هفته پایانی آوریل به نام هفته بین المللی بیماری های قابل پیشگیری با واکسن نامگذاری شده که در کشور ما نیز در این زمینه برنامه های مختلفی در حال اجراست؛ برنامه امروز نیز از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در قالب برگزاری یک همایش ملی، در شیراز برنامه ریزی شده و ۱۶۰ نفر از دست اندرکاران مر واکسیناسیون در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، به بررسی تازه های این حوزه می پردازند.

دکتر عبدالرسول همتی با بیان اینکه پوشش واکسیناسیون در کشور نزدیک به ۹۸ درصد است، اضافه کرد: اما کشور ما با کشورهایی همجوار است که پوشش واکسیناسیون در آنها بسیار پایین است؛ بنابراین باید کماکان ایمن سازی با واکسیناسیون را در دستور کار داشته باشیم.

معاون بهداشت دانشگاه، ادامه داد: در کشور ما این فرهنگ نهادینه شده و خانواده ها با حساسیت زیاد واکسیناسیون کودکان را پیگیری می کنند؛ بعضی از واکسن ها نیز که ممکن است برای بزرگسالان موردنیاز باشد در دست بررسی است تا به چرخه واکسیناسیون کشور اضافه شود.

دکتر همتی، عمده محور برگزاری این همایش را آموزش، بررسی واکس های جدید و تکمیل زنجیره سرما عنوان کرد.

او از پوشش نزدیک به ۱۰۰ درصدی واکسیناسیون در استان فارس خبر داد و اضافه کرد: با توجه به تلاش هایی که در سال های گذشته در راستای فرهنگسازی مردم، تامین زنجیره سرما و تامین واکسن موردنیاز انجام شده است، پوشش واکسیناسیون در استان فارس نزدیک به ۱۰۰ درصد است.

رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: همایش بیماری های قابل پیشگیری با واکسن با محور توسعه و بهینه سازی پوشش واکسیناسیون در کشور و فرایند توزیع و تجویز واکسن به افراد موردنیاز، به ویژه کودکان در کشور، برگزار می شود.

دکتر حسین فرامرزی افزود: در این همایش، مدیرگروه های بیماری های واگیر، کارشناسان زنجیره سرما و کارشناسان واکسیناسیون دانشگاه های علوم پزشکی کشور، حضور دارند.

او اضافه کرد: این همایش کشوری طی سه روز، با هدف بررسی راهکارهای بهبود وضعیت واکسیناسیون، استفاده از واکسن های جدید و بهبود وضعیت واکسیناسیون در کشور، برگزار می شود.

این کارگاه کشوری، ار امروز بیست و سوم اردیبهشت آغاز شده و تا بیست و پنجم اردیبهشت ادامه دارد.

کد خبر 4296549

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =