دردی ناتمام برای تحصیل/ آینده کودکانمان را باهم بسازیم

بیرجند- کمبود فضای آموزشی در خراسان جنوبی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که گریبان گیر کودکان می‌شود و نیازمند ورود و همکاری بیشتر مردم و خیران است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: کمبود فضای آموزشی در سایت های مسکن‌ مهر و شهرک‌های اقماری خراسان جنوبی دغدغه‌ای چندین ساله بوده که هر سال با ورود ماه مهر تکرار می‌شود و نیازمند همکاری و ورود هر چه بیشتر مردم و خیران است.

انگار همین چند روز پیش بوی مهر روان جامعه را با دنیایی کودکانه عجین کرده بود. همین دیروز بود که مادر، پرونده به دست از این مدرسه به آن مدرسه می‌رفت تا برای دختر راهنمایی‌اش ثبت‌نام کند. انگار همین دیروز بود که پذیرش در مدرسه‌ای با امکانات بهتر یا کمتر، میزگرد تمامی خانواده بود.

این قصه هر سال تکرار می‌شود. کمبود مدرسه، کمبود کلاس درس و کمبود امکانات آموزشی، سال به سال به ذهن خانواده‌ها می‌آید که مبادا فرزندشان  به حیث ازدحام دانش‌آموز، در مدرسه مورد نظر پذیرش نشود.

اکنون سال تحصیلی ۹۷-۹۶ هم با تمام نگرانی‌ها گذشت. این بار از کمبود امکانات آموزشی در شهرک‌های اقماری سخن نمی‌گویم. اینبار از کمبود کلاس درس در سطح شهر چیزی نمی‌گویم. امروز از نبود مدارس دبیرستان در شهرک‌های شش هزار نفری چیزی نمی‌نویسم.

امروز از روستاهایی می‌گویم که تحصیل تنها دغدغه فرزندان است. رفت و آمدهای بین روستایی، برای تحصیل از یک سو و خالی شدن مدارس از سویی دیگر رنج خانواده‌ها را دو برابر می‌کند.

حضور کودکان در کانکس‌ها به دلیل کمبود مدرسه دردی وصف‌ناشدنی است. کودکانی که سردی زمستان و گرمی تابستان را در چهاردیواری آهنین زمان می‌گذارند به این امید که مطلبی بیاموزند و آینده‌ای روشن را پیش رو ترسیم کنند.

یک سال گذشت کاش برای سال جدید خیران، مسئولان و حتی مردم پای کار بیایند تا دنیای بهاری کودکان خزان نشود.

اسراف‌ها سامان‌دهی شوند

سالانه در مراسم‌های زیادی اعم از برات، عید و حتی افطاری‌های ماه رمضان اسراف‌هایی صورت می‌گیرد که بعضاً ریشه در چشم و هم چشمی‌ها دارد.

بدون شک ساماندهی این ریخت و پاش ها می‌تواند نقش شایسته‌ای در رفع کمبودهای جامعه داشته باشد. بر کسی پوشیده نیست که رفع مشکلات ریشه‌ای، عزمی همگانی می‌طلبد. هر چند ورود خیران می‌تواند گامی بزرگ برای انجام اقدامات بزرگ باشد، اما مردم نیز باید با درک عمیق مسئله، همکاری کنند.

دغدغه برای تحصیل

یک شهروند از روستای چهکند بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: این روستا دارای بیش از شش هزار نفر جمعیت است اما دبیرستان وجود ندارد.

زهرا موسوی با بیان اینکه دختران ما برای شرکت در کلاس درس، با سرویس های خطی می روند، افزود: این اقدام خطرات بسیاری دارد.

وی ادامه  داد: در این روستا حتی در پذیرش برای مقطع راهنمایی با مشکل رو به رو می‌شویم چرا که کلاس‌ها ظرفیت تمام دانش‌آموزان را ندارد.

موسوی اظهار کرد: هر سال با شروع سال تحصیلی جدید، دغدغه‌ای بزرگ سراغ دانش‌آموزان می‌آید چرا که نبود مدرسه برای تحصیل آن‌ها را رنج می‌دهد.

زمینه مشارکت مردم و خیران فراهم شود

یک روستایی هم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان کرد: کمبود امکانات آموزشی در مدارس روستایی دور از انصاف است.

زهرا بخشی با بیان اینکه مدارس روستایی کمتر از مدارس شهری مورد توجه قرار می‌گیرد، اظهار کرد: در مدارس روستایی دانش آموزان از  سیستم های گرمایشی و سرمایشی استاندارد نیز محروم هستند.

وی با بیان اینکه کودکان روستایی با شهری تفاوتی ندارند، گفت: باید امکانات آموزشی عادلانه بین مدارس تقسیم شوند.

بخشی با اشاره به کمبود مدرسه در بسیاری از مناطق استان بیان کرد: خیران می‌توانند با مشارکت مردم این معضل بزرگ را رفع کنند.

مهرشهر نیازمند توسعه مدرسه

یک شهروند از مهرشهر بیرجند هم با بیان اینکه این شهرک روزبه‌روز در حال گسترش است، اظهار کرد: این در حالی است که امکانات توسعه‌ نمییابد.

رضا یعقوبی با اشاره به کمبود فضای آموزشی بیان کرد: بسیاری از دانش‌آموزان به اجبار برای تحصیل روانه شهرها می‌شوند.

وی بیان کرد: ساخت‌وساز بی‌رویه مسکن مهر بدون در نظر گرفتن امکانات، کمبودهای زیادی در زمینه آموزشی، درمانی و رفاهی به وجود آورده است.

یعقوبی امکانات آموزشی را یکی از مهم‌ترین نیازهای این شهرک‌ها دانست و افزود: فرزندان از کودکی در مدارس تربیت‌شده و اگر به آموزش رسیدگی نشود، آینده‌ای مطلوب نخواهند داشت.

رفع محرومیت نیازمند همت مسئولان است

یک خیر مدرسه‌ساز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه  از بین بردن محرومیت نیازمند همت مسئولان استانی است، گفت: قوانین دست و پاگیری در استان خراسان جنوبی وجود دارد و با همه مسائل سخت‌گیرانه برخورد می‌کنند.

نیک‌بین با اشاره به ظرفیت‌های خراسان جنوبی بیان کرد: علی‌رغم وجود منابع عظیم کشاورزی و معادن در خراسان جنوبی، افرادی دلسوز برای توسعه این استان وجود ندارد.

قوانین دست و پاگیر در استان خراسان جنوبی وجود دارد و با همه مسائل سخت‌گیرانه برخورد می‌کنند وی با بیان اینکه خیران به وظیفه خود در قبال محرومین عمل می‌کنند، افزود: موسسه خیریه ثبت دولتی شده و همه کمک‌های خیریه از همکاران خیر فرهنگی جمع‌آوری می‌شود.

وی با اشاره به وجود محرومیت‌ها در مرزهای خراسان جنوبی، گفت: از شش سال گذشته تا کنون در عرصه آبرسانی، کمک به اشتغال افراد و کمک‌هزینه تحصیلی و مالی دانش‌آموزان بی‌بضاعت  اقدامات خوبی انجام شده است.

فرهنگ مدرسه‌سازی نهادینه شود

یک خیر مدرسه‌ساز  که نمی‌خواهد نامی از او برده شود هم در گفت و گو با خبرنگار مهر، بیان کرد: احداث مدرسه در جایگاه واقعی خود به معنای پرچمداری و ایثار در راه فرهنگ و توسعه کشور است.

وی با بیان اینکه احداث فضای آموزشی، کمک به علم و فناوری در پیشبرد اهداف مقدس نظام و انقلاب است، افزود: مدرسه‌سازی عبادتی بزرگ است که سال‌ها اجر آن باقی خواهد ماند.

این خیر مدرسه‌ساز ادامه داد: مدرسه‌سازی باید فرهنگ‌سازی شود تا از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و کمبودهای فرهنگی نیز جلوگیری شود.

وی اظهار کرد: مسئولان و رسانه‌ها باید در فرهنگ‌سازی مدرسه‌سازی، گام‌های بزرگتری بردارند چرا که فرهنگ نیکوکاری در جامعه وجود داشته اما نیازمند ترویج است.

این خیر مدرسه‌ساز با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در امر مدرسه‌سازی، بیان کرد: من و خانواده‌ام مدرسه‌سازی را به عنوان یک حرکت مقدس فرهنگی در دستور کار قرار داده‌ایم و امیدواریم ذخیره آخرت ما باشد.

۳۰ هزار نفر به جمعیت دانش‌آموزی افزوده می‌شود

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه نیازهای آموزشی استان را طی برنامه‌ای پنج ساله مشخص کرده‌ایم، افزود: در پنج سال آینده قریب به ۳۰ هزار نفر افزایش جمعیت دانش‌آموزی خواهیم داشت که هر نفر نیازمند هشت مترمربع فضای آموزشی است.

محمدرضا بیکی خواستار همکاری خیران شد و گفت: تاکنون خیران مدرسه‌ساز کمک‌های خوبی در راستای احداث مدرسه انجام داده‌اند، اما کمبود مدارس استان نیازمند اقدامات بیشتری است.

وی با بیان اینکه علاوه بر احداث فضای آموزشی، نگهداری و تجهیز فضاها نیز اعتبار زیادی می‌طلبد، افزود: بنیاد علوی تاکنون در احداث ۱۰۰ کلاس درس مشارکت داشته و بنیاد برکت نیز بیش از ۱۵۰ کلاس درس احداث کرده است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین تولیت آستان قدس رضوی مجتمع بزرگی در مهرشهر احداث خواهد کرد.

کمبود ۳۷۴ کلاس درس در مسکن مهر

بیکی با اشاره به کمبود کلاس درس در مسکن مهر خراسان جنوبی بیان کرد: ۳۷۴ کلاس درس در مسکن مهر کمبود داریم که باید مورد توجه مردم و خیران باشد.

۳۷۴ کلاس درس در مسکن مهر کمبود داریم که باید مورد توجه مردم و خیران باشد وی با بیان اینکه ۱۵۳ کلاس درس در این مسکن‌ها در حال اجرا است، افزود: همچنین ۱۳۰ کلاس درس دونوبته نیازمند یک‌نوبته شدن است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با اشاره به وضعیت مدارس استان بیان کرد: در حال حاضر ۱۵ درصد از کلاس‌ها تخریبی بوده و ۴۸ درصد نیز نیازمند مقاوم‌سازی هستند.

وی با بیان اینکه تاکنون ۲۰ میلیارد تومان در راستای تجهیز کلاس‌ها به سامانه‌های گرمایشی هزینه کرده‌ایم، اظهار کرد: از سال ۹۷ نیز تعویض تأسیسات فرسوده در تعهد این اداره کل قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه مردم می‌توانند کمک شایسته‌ای در رفع کمبود فضای آموزشی داشته باشند، گفت: هر ساله در مراسم‌هایی مانند برات، اسراف‌های زیادی شده که می‌تواند در راه احداث مدرسه هزینه شود.

کد خبر 4297125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =