شرایط فارابی برای حمایت از فیلمنامه های اجتماعی اعلام شد

بنیاد سینمایی فارابی طی گزارشی تاکید کرد که تعامل با کارشناسان مذهبی و جامعه شناس شرط ارتقای سینمای اجتماعی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بنیاد سینمایی فارابی گزارش عملکرد «شورای تخصصی سینمای اجتماعی» را که با هدف ایجاد گفتمان در فضای سینمای اجتماعی و ایجاد رویکرد مسئولانه به کاهش آسیب‌های اجتماعی تشکیل شده است، اعلام کرد.

از آنجا که بیشترین حجم تولیدات سینمای ایران به فیلم‌ها و مضامین مرتبط با سینمای اجتماعی اختصاص دارد، شورای تخصصی بنیاد سینمایی فارابی ضمن بررسی و تعیین موضوعات اساسی و اولویت‌های راهبردی در سینمای اجتماعی با رویکرد پرداختن به مسایل و آسیب‌های اجتماعی و با هدف ایجاد گفتمان برای رسیدن به یک فهم مشترک و مؤثر در زمینه پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور آغاز به کار کرد.

بر این اساس و پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی و تخصصی در شورای اجتماعی بنیاد سینمایی فارابی در سال ۹۶ و بر پایه داده‌های سازمان بهزیستی، وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، نظریات جامعه‌شناختی و با تکیه بر گزارش «اطلس مسایل اجتماعی در ایران» مسایل و آسیب‌های مهم اجتماعی در کشور مورد بررسی و تحلیل کارشناسانه قرار ‌گرفت تا از بازنمایی آسیب‌ها بتوان توجه عموم را به سمت راهکارهای کاهش خسارت‌ها سوق داد تا از طریق تعامل و گفتگو میان هنرمندان فعال و دغدغه‌مند در این عرصه با مدیران سازمان‌های مرتبط با آسیب‌ها و مسایل اجتماعی در حوزه تولید این گروه از فیلم‌ها و نیز در مسیر توسعه و پیشرفت این سینما، گام‌های مؤثر، هدفمند و نتیجه‌ بخشی برداشته شود.

در جلسات مختلف این شورا در نیمه دوم سال گذشته، سه بخش «آسیب‌های اجتماعی»، «راهکارهای کاهش آسیب‌ها»، «بازتاب امر اجتماعی در سینما» مورد بحث و بررسی قرار گرفت، همچنین به اقدامات بنیاد سینمایی فارابی در حوزه سینمای اجتماعی پرداخته شد.

در بخش «آسیب‌های اجتماعی» به موضوعاتی از جمله طلاق، اعتیاد، نزاع، سرقت، سایر جرایم خشن، همسر آزاری، کودک آزاری، بازماندگی از تحصیل، خودکشی پرداخته شد که از آسیب‌های مهم اجتماعی کشور محسوب می‌شوند. این آسیب‌ها به عنوان اولویت‌های موضوعی شورای اجتماعی بنیاد سینمایی فارابی برای تولید و رسیدن به چند اثر ارزشمند در سال ۹۷ در دستور کار قرار گرفت.

در بخش «راهکارهای کاهش آسیب‌ها»، مهارت‌های «مهرورزی و عشق‌ورزی»، «شکیبایی»، «صدق در تعاملات اجتماعی و فردی» و «حقوق اجتماعی» مورد بحث و بررسی قرار گرفت. بر پایه مطالعات و بررسی‌های کارشناسی در حوزه آسیب‌های اجتماعی چنانچه در بازنمایی مصلحانه آسیب‌ها علاوه ‌بر کاهش خسارات جبران‌ناپذیر به اجتماع و خانواده‌ها، با دیدی مصلحانه و از روی دردمندی، مهارت اجتماعی مرتبط با هر آسیب اجتماعی نیز بازگو شود، به یک سطح تراز دست خواهیم یافت. البته علیرغم اینکه یک فیلم اجتماعی رویکرد آموزش مهارت‌های اجتماعی را ندارد ولی این قابلیت را دارد که به یک راه حل درست و قابل قبول برای مساله فیلم تبدیل شود.

در خصوص «بازتاب امر اجتماعی در سینما»، پس از شناسایی و تحلیل مهمترین مسایل در زمینه حقوق اجتماعی و نیز آموزش مهارت‌های اجتماعی ذیربط، به فهرست مهمترین اولویت‌های سینمای اجتماعی دست خواهیم یافت و تنها با چنین رویکردی، اصلاحِ «امر اجتماعی» که یکی از مهمترین اولویت‌های راهبردی حوزه سینمای اجتماعی است محقق خواهد شد.

یکی از شروط اساسی ارتقای کمی و کیفی سینمای اجتماعی تعامل و گفتگوی سینماگران با صاحبنظران، جامعه‌شناسان و کارشناسان دینی در حوزه اجتماعی است که به عنوان یک راهبرد مؤثر و ضروری برای سال ۹۷ در دستور کار این شورا قرار دارد.

بنیاد سینمایی فارابی در ۲ بخش حمایت از تولید و حمایت از تحقیق و نگارش فیلمنامه برنامه‌هایی را در دستور کار قرار داده است.

از جمله راهبردهای اصلی بنیاد سینمایی فارابی در حوزه فیلمنامه‌نویسی دست‌یابی به فیلمنامه‌های جذاب، مؤثر و استاندارد است. بنیاد سینمایی فارابی برای حمایت از تحقیق و نگارش فیلمنامه در حوزه فیلمنامه‌نویسی نیز علاوه ‌بر بسترسازی، تعامل و گفتگو میان فیلمسازان، مدیران ذیربط، جامعه‌شناسان و گام‌های عملی برای ارایه خدمات مشاوره‌ای و تخصصی نگارشی در مورد چند پروژه را از سال گذشته آغاز کرده و در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.

«شورای تخصصی سینمای اجتماعی» بنیاد سینمایی فارابی از شهریور سال ۹۶ با حضور تنی چند از صاحبنظران و کارشناسان حوزه‌های رسانه، روانشناسی و جامعه‌شناسی، سینماگران شاخص و فعال در سینمای اجتماعی و نیز کارشناسان ذیربط آغاز به کار کرده است.

کد خبر 4297582

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =