ایران در میراث مکتوب جزو اولین ها در تاریخ است

ساری- معاون توسعه منابع انسانی مرکز اسناد و کتابخانه ملی کشور گفت: پیشینه کتابت و میراث مکتوب در ایران به پنج هزار و ۲۰۰ سال قبل می‌رسد و در این بخش جزو اولین‌ها هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی موسوی صبح چهارشنبه در مراسم معارفه مرکز اسناد و کتابخانه ملی مازندران در ساری اظهار داشت: در کتابت و میراث  مکتوب جزو اولین‌ها هستیم و از پنج هزار و ۲۰۰ سال پیش جزو اولین ملت‌هایی بودیم که کتابت را شروع کردیم.

وی افزود: اگر نتوانیم میراث گذشتگان را حفظ و منتقل کنیم درجا خواهیم زد و توسعه امروز درگرو زحمتی است که نیاکان و گذشتگان به‌جا گذاشته‌اند و پیشرفت‌های حوزه‌های معماری و فنی ریشه درگذشته دارد و وظیفه‌داریم آنچه را می‌دانیم برای آیندگان حفظ کنیم و ملتی که با تاریخ بیگانه باشد دچار بحران هویت می‌شود.

موسوی با اشاره به اینکه ایران در خلق تمدن بی‌بدیل بوده است گفت: اگر تمدن و فرهنگ ایران را از تمدن بشری جدا کنیم چیزی زیادی از تمدن باقی نمی‌ماند.

معاون مرکز اسناد و کتابخانه ملی کشور یادآور شد: وظیفه سازمان اسناد جمع‌آوری و بایگان صرف مدارک نیست بلکه پایش و رصد و ارزیابی مدارک ازجمله وظایف است و باید تلاش کنیم داشته‌هایی ملموس و ناملموس را توسعه دهیم.

موسوی با اشاره به برپایی روز مازندران یادآور شد:فرهنگ پایه و هویت محسوب می‌شود و نباید فرزندان با هویت بومی و ملی خود بیگانه شود و تلاش همه دشمنان این است که جوانان را با هویت خود بیگانه کنند.

وی شناسایی مفاخر برجسته و شخصیت‌های استان و توجه به میراث شفاهی را از دیگر وظایف مرکز اسناد برشمرد و گفت: باید مفاخر شناسایی و اندوخته‌ها ثبت و ضبط شود و در مازندران نیز انسان‌های فرهیخته زیادی داریم که باید شناسایی شوند.

معاون مرکز اسناد و کتابخانه ملی همچنین از رسانه‌ها خواست تا در حوزه فرهنگ بیشتر همکاری و کنند و گفت: میراث بزرگ‌ترین سرمایه و اندوخته ما است و در حوزه فرهنگ و داشته‌های تاریخی از بسیاری ملت‌ها جلوتر هستیم و ارزش این سرمایه را باید دانست.

موسوی ادامه داد: اگر زیرساخت‌های فرهنگی و تاریخی ما قوی باشد می‌توانیم درست عمل کنیم و هرکاری در حوزه‌های مختلف باید از طریق فرهنگ انجام شود.

موسوی با تأکید بر رونق گردشگری فرهنگی در جامعه گفت: سرمایه فقط جنگل و دریا محسوب نمی‌شود بلکه میراث فرهنگی نیز سرمایه ارزشمند است.

امین آزادیان به عنوان سرپرست مرکز اسناد و کتابخانه ملی در مازندران معرفی شد.

کد خبر 4298261

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =