چرا مجوز بکارگیری اسامی بیگانه به اصناف داده می‌شود

نماینده مردم تهران در مجلس از تداوم نابسامانی در ارائه مجوز به اصنافی که اسامی بیگانه را در تابلوها و محصولات خود به کار می گیرند، انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی مطهری نماینده مردم تهران و نایب رئیس دوم مجلس در نشست علنی امروز و در طرح سوال خود از سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با انتقاد از سهل انگاری در اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی و الفاظ بیگانه، اظهارداشت: بکارگیری اسامی و کلمات بیگانه در فروشگاه ها، رستوران ها و حتی در بسته بندی کالاها شدت گرفته و فرهنگ و زبان ایرانی را در معرض آسیب قرار داده است.

وی با اشاره به بکارگیری کلماتی مانند «سون» برای محصولات لبنی، «آف» به جای تخفیف و فروشگاه هایی مانند «ال سی وای کی کی» و امثال آن، معمولاً کلمات انگلیسی بر روی آنها بر کلمات فارسی غلبه دارد تا جایی که انسان نمی داند این کالا تولید داخل است یا خارج.

مطهری خاطرنشان کرد: طبق قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی و الفاظ بیگانه، صاحبان اصناف موظف بوده اند ظرف ۲ ماه از تاریخ ابلاغ این قانون نام اماکن خود را به اسامی غیر بیگانه برگردانند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم موظف بوده است تولیدکنندگان و توزیع کنندگان و صاحبان کسب و پیشه را موظف به تغییر عناوین خارجی کند و حتی سازوکارهایی مانند تعطیلی موقت آن واحد صنفی یا لغو پروانه آن پیش بینی شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: البته رسانه ملی که این قانون را رعایت نمی کند و اداره ثبت شرکت ها که این اسامی را ثبت می کنند هم مسئولیت دارند. هرچند متولی اصلی اجرای این قانون وزارت ارشاد است.

مطهری تصریح کرد: آیا اینها جز خودباختگی و احساس خود کم بینی نسبت به فرهنگ لاتین است؟ در مجلس هشتم که فراکسیون شاهد خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم، ایشان فرمودند که چرا برای کلمه فراکسیون معادل فارسی نیافته اند؟ حتی وقتی به ایشان گفتیم که برای استعمال الفاظ بیگانه سوال از وزیر ارشاد را در دستور داریم، فرمودند که سوال باید همینطور استخوان دار باشد.

وی اظهارداشت: تجربه نشان داده است که کشورهایی که از زبان ملی خود فاصله می گیرند، به تدریج از فرهنگ ملی و دینی خود نیز فاصله گرفته اند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: چه دلیلی وجود دارد که مجوز استعمال اسامی بیگانه در بسته بندی کالاها داده می شود. کاملاً روشن است که در حوزه تحصیل علم هیچ منعی برای مطالعه کتاب های با زبان خارجی نیست، بلکه بحث ما استعمال الفاظ بیگانه در زندگی اجتماعی است.

مطهری در رابطه با اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که این مسئله را یک موضوع بین دستگاهی خواند، گفت: از نیروی انتظامی سوال کرده ایم که آیا به شما ابلاغ می شود که با این اسامی و تابلوها برخورد کنید، پاسخ داده اند که نه، ابلاغ نمی شود. بنابراین چون هیچ اقدام عملی تاکنون ندیده ام، از پاسخ های وزیر قانع نشدم.

با قانع نشدن مطهری، سوال و پاسخ به رای گذاشته شد که مجلس نیز از پاسخ های وزیر ارشاد قانع نشد.

کد خبر 4298427

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =