کتابداران استان قزوین با مهارت قصه گویی آشنا شدند

قزوین- کتابداران استان قزوین با شرکت در دوره تخصصی با مهارتهای قصه گویی برای کودکان آشنا شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، کتابداران کتابخانه های استان قزوین با شرکت در دوره مهارت افزایی قصه گویی با این فن هنر بیشتر آشنا شدند.

در این دوره دو روزه  ۴۰ نفر از کتابداران کتابخانه های استان با تاریخچه قصه گویی در ایران و جهان، انتخاب قصه بر اساس مخاطب، تمرین و اجرای عملی قصه گویی، آشنا شدند.

شاهدخت موسی زاده در حاشیه این دوره تخصصی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: پس از آن که از ۴ سال قبل بخش کودک در کتابخانه های عمومی کشور راه اندازی شد ضرورت آشنایی مربیان و کتابداران با قصه گویی کودک بیشتر شد.

این قصه گوی باسابقه کشور یادآورشد: بهترین خاطرات کودکی با قصه های پدران و مادران و پدربزرگ و مادر بزرگ ها شکل می گیرد و بسیاری از کودکان وقتی بزرگ می شوند هیچگاه قصه های دوران کودکی را فراموش نکرده و آن را به فرزندانشان نیز منتقل می کنند.

وی اضافه کرد: در کنار والدین در مقطعی رادیو نیز برنامه قصه کودک و قصه شب را راه انداخت که مخاطب زیادی داشت و در این میان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیشترین توجه را در این عرصه صورت داد تا این هنر به فراموشی سپرده نشود.

موسی زاده بیان کرد: قصه گویی به عنوان برنامه های لاینفک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قرار گرفته و با انتقال دانش آن به کتابداران سراسر کشور تلاش کرده ایم تا قصه گویی در کتابخانه ها را نیز ترویج کنیم.

کارشناس ارزیابی عملکرد کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور در ادامه افزود: دوره های مهارتی قصه گویی از مهرماه سال گذشته در ۱۵ استان کشور آغاز شد و در هر استان ۴۰ کتابدار در مدت دو روز با هنر قصه گویی آشنا شده اند.

استان قزوین استعدادهای خوبی در قصه گویی دارد

موسی زاده اظهارداشت: در قزوین امکانات کتابخانه ای بسیار خوبی وجود دارد و با همکاری صمیمانه و دلسوزانه مدیرکل کتابخانه های استان سرکار خانم اسماعیلی دوره بسیار خوبی در قصه گویی برای کتابداران برگزار کردیم که روزهای سه شنبه و چهارشنبه برگزار شد و مورد استقبال قرار گرفت.

وی بیان کرد: مدیرکل کتابخانه های استان تاکید جدی دارند تا سطح علمی و تخصصی کارکنان خود را ارتقاء دهند و این دوره بخوبی برگزار شد و گواهی پایان دوره نیز به شرکت کنندگان اهدا خواهد شد.

موسی زاده اضافه کرد: در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هنر و فن قصه گویی را برای گروههای مختلف مانند والدین، معلمان، مربیان هم انجام می دهیم که این کار در تهران به صورت مستمر در حال اجراست.

قصه گویی موجب تقویت قدرت ذهن و خلاقیت کودکان می شود

وی گفت: مادران باید به اهمیت قصه گویی واقف شوند و یاد بگیرند برای فرزندان خردسال در سنین مختلف چگونه قصه بگویند.

موسی زاده یادآورشد: قصه گویی یک هنر است و با آن می توان زندگی کرد و فرزندانی خلاق تربیت کرد.

این قصه گوی کودک تصریح کرد: با قصه گویی می توان قدرت حافظه، تخیل و خلاقیت کودکان را تقویت کرد تا زمینه رشد فرزندان در آینده نیز مهیا شود.

وی بیان کرد: قصه گویی بهتر زیستن را به کودکان می آموزد و بهترین ابزار هنری برای سرگرمی، انتقال پیام تربیتی و تقویت ذهن کودکان است.  

کد خبر 4299095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =