۱۳ هزار نفر از نیروی های آموزش و پرورش کرمان بازنشسته می شوند

کرمان - سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان گفت: در استان کرمان از مجموع ۴۶ هزار نیروی انسانی قریب ۱۳ هزار نفر تا سال ۱۴۰۱ بازنشسته خواهند شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا دعاگویی ظهر یکشنبه در اولین جلسه شورای آموزش و پرورش استان کرمان در سال جاری اظهار داشت: در سال ۹۷ چالش های زیادی پیش روی آموزش و پرورش وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه به لحاظ نیروی انسانی یک شیب تقریبا تندی را با توجه به خروج تعدای از معلم ها در این سال ها تا سال ۱۴۰۱ به واسطه بازنشستگی خواهیم داشت، گفت: در کشور ۳۵۰ هزار نفر از مجموع ۹۴۰ هزار نفر نیروی انسانی بازنشسته می شود و در استان کرمان از مجموع ۴۶ هزار نیروی انسانی قریب ۱۳ هزار نفر تا سال ۱۴۰۱ بازنشسته خواهند شد.

دعاگویی تصریح کرد: در سه سال آینده با توجه به افزایش جمعیت با روند رو به رشد دانش آموزی مواجه خواهیم شد و این مسئله چالش هایی را پیش روی ما قرار داده است.

وی افزود: یک از چالش ها این است که به دلیل مناسب نبودن فضاهای آموزشی به ویژه با توجه به زلزله های اخیر خسارتهای را به مدارس وارد کرده است و ما تنها در شهر کرمان در مجموع نواحی یک و دو به دلیل مقاوم نبودن مدارس و زلزله های که رخ داد ۱۲ مدرسه را تخلیه کرده ایم.

دعاگویی عنوان کرد: دومین چالش ورودی و خروجی نیروی انسانی است زیرا تنها ورودی نیروی انسانی از طریق دانشگاه فرهنگیان صورت می گیرد و در مصوبه اخیر مجلس توانستیم تعدادی از نیروهای آزاد را به کار گیریم.

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان بیان کرد: ما در سه سال گذشته نزدیک به سه هزار و ۲۰۰ نفر تفاضل نیروی ورود و خروج از آموزش و پرورش استان کرمان کم شده است.

وی ابراز داشت: سال آینده پرچالش ترین سال ما در آموزش و پرورش است زیرا اولین سال است که یک پایه فنی و حرفه ای اضافه می شود و با کمبود ۸۵۰ نیروی فنی و حرفه ای و کادر اداری حوزه فنی در استان کرمان روبرو ایم که در حال مدیریت کردن این مسئله هستیم.

دعاگویی با اشاره به اینکه سند تحول نظام آموزش و پرورش یک میثاق ملی است و باید یک گفتمان غالب در سطح نظام باشد، ادامه داد: از پنج سال گذشته مراحل اجرایی شدن و تصویب سند آغاز شد متاسفانه به دلیل اینکه از سمت شورای عالی انقلاب فرهنگی به تمامی دستگاه ها ابلاغ نشد این سند بیشتر در خود آموزش و پرورش شروع به اجرایی و فرهنگ سازی در بین جامعه فرهنگیان شده است.

وی افزود: سند تحول آموزش و پرورش از طرف دستگاه های دیگر مورد توجه قرار نگرفت و ما از هفته آینده کارگروهی را در استان کرمان راه اندازی خواهیم کرد تا گفتمان ساده این سند در بدنه آموزش و پرورش و به ویژه معلم ها و والدین انجام شود.

دعاگویی تا کید کرد: در سال های گذشته سند تحول نظام آموزش و پرورش گفتمان غالبه جامعه نبوده است و آموزش و پرورش به تنهایی موفق به نهادینه کردن این سند نشده است.

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان بیان داشت: منشور حمایت از کالای ایرانی در وزارت آموزش و پرورش مطرح شده و مراحل پایانی خود را طی می کند.

وی گفت: با توجه به اینکه سال گذشته هیچ افزایش شهریه ای در مدارس استان صورت نگرفته در خواست افزایش ۱۰ درصدی خدمات فوق برنامه در مدارس هیئت امنایی را داریم.

کد خبر 4301711

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =