تئوری و فرم در تکنوازی کمانچه

علی اکبر شکارچی در پنجمین روز از برگزاری بیست و دومین جشنواره موسیقی فجر در تالار بتهوون خانه هنرمندان به تکنوازی کمانچه پرداخت.

به گزارش خبرنگار مهر، شکارچی در ابتدا به دو محور تئوریک و فرم در اجرای تکنوازی کمانچه اشاره کرد و گفت:از جهت تئوریک در تکنوازی کمانچه به این نتیجه رسیدم که برخی از گوشه ها در آواز افشاری مانند جامه دران ، بوسلیک و سایر گوشه ها  قابلیت این را دارند که به شکل مستقل در یک دستگاه تعریف شوند؛ با این تفاوت که در همه دستگاه های آواز هنگام فرود به همان نت آغاز برمی گردد اما در اینجا به یک نت پایین تر فرود می آید.      

این نوازنده کمانچه درباره فرم در اجرا گفت: در این اجرا به جای درآمد آوازی  سراغ گوشه ها رفتم به عنوان مثال در ابتدای کار سراغ گوشه عراق برگرفته از فرهنگ موسیقی عشایر رفتم که بیشتر در استان لرستان و گاهی هم در مازندران شنیده می شود که حالت فریاد و جار زدن دارد، در این اجرا هم تکنوازی کمانچه را در پرده عراق آغاز می کنم و سپس گوشه "رها" را می نوازم .

این نوازنده کمانچه در پایان اجرا درباره مضمون اجرای تکنوازی به خبرنگار مهر گفت: با توجه به مسائلی که در تئوری و فرم بیان شد مضمون ارائه شده در قالب موسیقی طبیعتا برگرفته ازاتفاقات بیرونی و تاثیراتی است که هنرمند از جهان بیرون می گیرد واین عوامل می تواند اشعارعاشقانه وعشق هایی مانند عشق به زندگی ، شادی ، نفرین و همه هستی باشد.

لازم به ذکر است تنها اجرای باقی مانده در بخش تک نوازی اجرای نی توسط حسن منصوری است که امروز ساعت  19:30 در تالار بتهوون خانه هنرمندان برگزار می شود و سه روز پایانی جشنواره در بخش تکنوازی به نمایش فیلم درباره مجموعه استادان موسیقی مقامی ایران اختصاص دارد.

 

 

کد خبر 430301

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =