۱۵ دی ۱۳۸۵ - ۰۹:۴۶
امروز در تاریخ

خبرگزاری مهر : امروز جمعه پانزدهم دی ماه سال 1385 هجری شمسی ، مقارن است با پانزدهم ذیحجه سال 1427 هجری قمری و برابر است با پنجم ژانویه سال 2007 میلادی .

آغازکاردولت شاپوربختیار : 
درپانزدهم دی سال 1357 نقشه جدید آمریکا برای آرام کردن مردمی انقلابی آشکار شد. نقشه این بود که یک چهره به ظاهر ملی ، ابتدا نخست وزیر ایران شود و حاضر باشد که غیر از حکومت اسلامی به برخی از خواسته ها و مطالبات مردم توجه کند. شاه نیز از کشور خارج شود.  به عبارت بهتر بختیار مامور بود که برای جلوگیری ازایجاد حکومت اسلامی همه گونه امتیازی را ولو موقت و دروغین به مردم بدهد . امام خمینی( ره) مانند همیشه نستوه  و هوشیار بلافاصله حکومت بختیار را غیر قانونی خواند و مردم نیز در تظاهراتی که علیرغم وعده های بختیار باز هم به خاک و خون کشیده می شد ند فریاد برآوردند " نه شاه می خوایم نه شاپور" و یا "بختیار نوکر بی اختیار" .

پس از انقلاب اسلامی برخی از بازماندگان رژیم سابق از امثال بختیار به عنوان افرادی که مغزمتفکر ملی بودند یاد می کردند  و از این که آنان به خارج از کشور گریختند اظهار  تاسف می کردند  . اما امام خمینی( ره) در هشتم دی ماه سال 1358 در دیدار با گروه امداد تهران خاطر نشان کردند :


" مملکت مال خود شماست، مال جوان‌های ماست... جوان‌ها، جوان‌های دانشگاهی، جوان‌های اداری، آنهایی که پیوند با ملت داشتند، بازاری، کشاورز، کارگر، همه اینها، آن طبقه بالا به ما کاری نداشتند حالا هم کارشکنی می‌کنند و همه چیز می‌خواهند، می گویند مغزها فرار کردند، بگذار فرارکنند، جهنم که فرار کردند، این مغزها مغزهای علمی نبودند، این مغزها مغزهای خیانتکار بودند والا کسی از مملکت خودش فرار می کند به آمریکا؟! ازمملکت خودش فرار می‌کند به انگلستان و زیر سایه انگلستان می‌خواهد زندگی بکند؟! پیوند می‌کند با بختیار (شاپور بختیارآخرین نخست وزیر شاه) و امثال بختیار که مملکت ما را به تباهی‌کشیدند؟! این مغزها بگذار فرار کنند، بهتر که فرار می‌کنند، غصه نخورید برای اینها، برای اینها که کشته شده‌اند غصه نخورید اینقدرها. برادرها! خودتان بیدار باشید که این مغزهایی که دارند فرار می‌کنند این مغزهاست که شما را به تباهی کشیده‌اند، این مغزهاست که نگذاشتند جوان‌های ما تحصیل کامل بکنند، اینها باید هم بروند، باید هم فرار کنند. "

پیام  دکتر مصدق :  


درچنین روزی در سال 1331  هجری شمسی دکتر محمد مصدق ،  نخست وزیر، در نطقی رادیویی خواستار همکاری همگان با دولت خود شد . او در پیام خود به ملت ایران با اشاره به توطئه های انگلستان و ایالات متحده آمریکا، بر همدلی وهماهنگی کلیه مسوولان امور تاکید کرد . پس از این پیام تظاهرات گسترده ای در حمایت از بیانات  مصدق در تهران و شهرهای دیگر کشور برگزار شد .

در گذشت ادوارد براون :  
در چنین روزی در سال 1304 ه ش ادوارد براون مستشرق انگلیسی در گذشت .  براون که  از خاورشناسان مطرح انگلیسی است عمر خویش را صرف مطالعه درباره ایران و تاریخ ایران کرده است . او سال 1305 هجری قمری  به ایران آمد و بادنبال کردن تحقیقات کنت دوگوبینو که به عنوان وزیر مختار فرانسه در تهران زندگی کرده بود و کتابش در باره تاریخ باب بود فعالیت پژوهشی خود را ادامه داد . وی پس از بازگشت از ایران و نوشتن کتابی در باره  ایران  به دیدار میرزا حسین علی بهاءالله در عکا رفت  و در قبرس با یحیی صبح ازل ملاقات کرد و در مجموع وی توانست تحقیقات خود را در چندین مقاله بنویسد و سپس در دو کتاب انتشار دهد.  ادوارد براون توانست بیشترین مجموعه کتاب های مربوط به بابیان و شیخی ها را که بیش از 467 مجلد کتاب به زبان فارسی ، عربی وترکی بود و بعضاً خطی بوده جمع آوری و تقدیم کتابخانه کمبریج نماید. ادوارد براون بعدها فعالیت علمی خود  در موضوع مسایل باب و بهاء را به کنار گذاشت و آثار ارزشمند فراوانی مانند تاریخ ادبیات ایران تالیف کرد . ادوارد براون مستشرق انگلیسى در زمینه آثار ادیبان و فیلسوفان ایرانی   بسیار به تحقیق نشسته است بطور مثال او در جلد چهارم تاریخ ادبیات ایران مى‏گوید: با وجود شهرت و رواج فلسفه ملا صدرا در ایران فقط دو خلاصه سطحى و ناقص از طریقه فلسفى او در السنه اروپائى دیده‏ام کنت گوبینو چند صفحه راجع به عقائد ملا صدرا نگاشته اما معلومات او ظاهرا بالتمام از درس شفاهى معلمینش در ایران ماخوذ بوده و معلمین هم على الظاهر اطلاع کاملى نسبت‏به آن عقاید نداشته‏اند .

تاجگذاری محمدعلی شاه قاجار : 

محمدعلی شاه قاجار درچنین روزی درسال 1324 ه ق تاجگذاری کرد . وی ولیعهد مظرالدین شاه بود. مظفرالدین شاه چند ماه پس ازپذیرش مشروطه درسال 1285 ه . ش درگذشت و ولیعهد برجای وی نشست . محمدعلی شاه علیرغم پذیرش مشروطه ازسوی مظفر الدین شاه ، به دلیل خوی استبدادی  خود از وضعیت پیش آمده به شدت ناراحت بود و به دنبال فرصتی می گشت که مشروطه را منحل نماید و بساط استبدادی را در کشور بگستراند . نفرت او از مشروطه  به حدی بود که  در روز تاجگذاری  نمایندگان مجلس شورای ملی را برای مراسم دعوت نکرد و تنها صنیع الدوله  رییس مجلس وقت را در مراسم تاجگذاری  خود دعوت نمود . رفتار محمد علی شاه تا بدانجا پیش رفت که سرانجام وی تصمیم گرفت در یک کودتای نظامی مجلس را به توپ ببندد و بساط مشروطه و قانون را در کشور برچیند لذا لیاخوف روسی فرمانده قزاق ها مجلس را به توپ بست و به دستگیری و حبس و اعدام آزادیخواهان مشروطه طلب دست زد . اما به هر حال استبداد اومعروف به دوره استبداد صغیر دیری نپایید و سرانجام گروههای مختلف آزادی خواه در کشور با هجوم به پایتخت تهران را فتح کردند . در صبح روز بیست و هشتم تیر 1288  ه ش  شاه به همراه پانصد سرباز به اتفاق سران استبداد به سفارت روس پناهنده شد . شامگاه همان روز فاتحان تهران در بهارستان  تشکیل جلسه داده و محمد علی شاه قاجار را  از قدرت خلع کردند و فرزند دوازده ساله او را به نام احمد به پادشاهی  و علیرضا عضد المالک را به سمت نایب السلطنه برگزیدند . رهبران مشروطه سرانجام محمد علی شاه را با تعیین مقرری سالیانه به روسیه تبعید کردند وی باز هم تلاش کرد به صورت مخفی وارد ایران شود که این اقدام وی برملا شد و مقرری وی قطع گردید.

تولدعطا ملک جوینی : 
درچنین روزی درسال 681 هجری قمری ، عطا ملک جوینی ازتاریخ نویسان ایرانی دیده به جهان گشود . اومرد دانشوری بود که توانسته بود درمسند قدرت نیزقرارگیرد وبه این لحاظ چندین سال حکومت عراق را دردست داشت . وی درزمان مغول که تمامی آثار فرهنگی کشور در حال سوختن و به یغما رفتن توسط قوم وحشی مغول بود ، در کاهش آلام کشور گام های ویژه ای برداشت . در حمله نخست  مغولان  مراکز  علمی خراسان ،  ماوراءالنهر ،  ری و اصفهان از بین رفت و تنها  دو مرکز عمده علوم و ادبیات یعنی قلاع اسمعیلیه  و بغداد باقی ماند . این دو مرکز مهم را هم البته هولاکو از بین  برد . از عطا ملک اثر مشهوری به جای مانده است که  " تاریخ جهانگشای جوینی" نام دارد.
بخشی از دیباچه جهانگشای او را می خوانیم :
سپاس و ثنا معبودی راست که واجب الوجود است ؛ مسجودی که وجود او ، واهب انوار عقل و جود است؛ آفریدگاری که اثبات وحدانیت او ، در هر ذره از ذرات مکونات موجود است . پروردگاری که به اختلاف لغات و صفات ، شکر روایع بدایع صنایع او مقصود است . رزاقی که از راه ربوبیت ، بر مائده کرمش ، موحد و ملحد یکسان است . خلاقی که معلومات مبدعات فطرتش از کمال قدرت او یک داستان است . عظیمی که بلبل خوش الحان و نغمت به ذکر الوان نعمت او هزار دستان است . کریمی که یک قطره از بحار موهبت او ، باران مدرار نیسان است . غفاری که نسیم لطفش ، ماده  بقای هر دوستدار آمد . قهاری که جلاد عنفش ، تیغ آبدار تاتار گشت . ظاهری که عقول عقلا در عظمت کمال او حایر است ؛ باطنی که اوهام و افهام از کنه معرفت جلال او قاصر است ؛ احدی که مقتصدان اودیه هدی و مقتبسان بادیه هوی را مطلوب اوست ؛ صمدی که عاشقان حقیقت و فاسقان صورت پرست را محبوب اوست  . کفر و اسلام در رهش پویان    وحده لا شریک له گویــــــان
و وفود درود آفرینش برنور حدیقه آفرینش و نور حدقه اهل بینش ، خاتم انبیا محمد مصطفی باد و همچنین بر ، گزیدگان امت و متبعان سنت او از یاران و اهل خاندان که نجوم آسمان هدایت و رجوم شیطان غوایت اند .

برکناری  رشید الدین فضل الله همدانی : 
در چنین  روزی در سال 717 ه ق ( 1317 میلادی ) ،  رشید الدین فضل الله همدانی وزیر ابوسعید بهادر ایلخان مغول از وزارت وی برکنار شد . ابوسعید بعدها وی را به قتل رساند . خواجه رشید الدین فضل الله همدانی از مفاخر علمی ایران در سال 645 ه ق به دنیا آمد . او در دوران سلطنت  سلطان محمود ( غازان ) و محمد خدا بنده ( الجایتو ) مقام صدارت داشت اما در اوایل سلطنت   سلطان ابوسعید بهادرخان بر اثر سعایت بدخواهان ازمقام صدارت خلع و سرانجام در شهر تبریزبه قتل رسید . جامع التواریخ ، درباره تاریخ ایلخانان و انساب قبایل مغول ، الاحیاء و الآثار ، توحیدات ، مفتاح التفاسیر و مکاتبات رشیدی از جمله معروف ترین آثار اوست .  

ابتکار جام جهانی فوتبال :


در چنین روزی در سال 1927 میلادی ژول ریمه فرانسوی ایده جام جهانی فوتبال را ارایه کرد . پس از جنگ جهانی اول ، جام جهانی فوتبال  به عنوان رقابتی جهانی ، میان کشور های مختلف شکل گرفت. اما چنان که پیداست حتی رقابت های جام جهانی فوتبال نتوانست انسان جنگ افروز را از جنگ و خونریزی بازدارد و اندکی بعد جنگ جهانی دوم رخ داد . امروزه جام جهانی فوتبال بیش از آن که مفهوم صلح جهانی را متذکر شود بیشتر به عنوان یک مفهوم نسبی در جهان پست مدرنیته از کارتل های اقتصادی و شرکت های چند ملیتی غرب سخن می گوید .

امضای پیمان داردانل :

  در چنین روزی در سال 1809 میلادی   پیمان داردانل میان انگلیس و عثمانی  به امضا رسید . بر اساس این پیمان دولت عثمانی  تنگه های  بسفور و داردانل  را به روی کشتی های جنگی خارجی می بست . بریتانیا قصد داشت با این کار  ازنفوذ روسیه به منطقه غرب جلوگیری کند .

تشکیل امپراتوری لاتین :
در چنین روزی در سال 1822 پس از پیوستن  کشور آمریکای مرکزی به مکزیک ، امپراتوری لاتین متشکل از کشور های   اسپانیایی زبان و کاتولیک مذهب آمریکای مرکزی تشکیل شد .

حالت فوق العاده در آمریکا :
در چنین روزی در سال 1951 میلادی ،   در پی تصرف مجدد سئول توسط نیروهای کمونیست ، ترومن در آمریکا حالت فوق العاده اعلام داشت و از همه آمریکاییان خواست که برضد امپریالیسم کمونیسم بپاخیزند. 

نبرد ساری کامیس و مرگ هفتاد و هفت هزار نفر :  
 در چنین روزی در سال 1915  در جریان جنگ جهانی اول در یک نبرد یکروزه در  ساری کامیس  که میان نیروهای روسیه و عثمانی روی داد به فاصله چند ساعت 77 هزار سرباز عثمانی کشته شدند.

رونتگن کشف کرد :
در چنین روزی در سال 1896 میلادی یک روزنامه اتریشی گزارش داد که ویلهلم رونتگن نوعی از رادیو اکتیو را به دست آورده است که از آن به عنوان اشعه ایکس یاد شده است .

قیام علیه انگلیسی ها :  
در چنین روزی در سال 1900 میلادی جان ادوارد رد موند  رهبر ملی گرای ایرلند، مردم این کشور را به قیامی گسترده علیه انگلیسی ها فرا خواند .

ترور یک عضو ارشد حماس :
در چنین روزی در سال 1996 میلادی  مهندس یحیی عیاش یک عضو ارشد حماس با تلفن سیاری که بمب گذاری شده بود به شهادت رسید . او  با مساعدت سرویسهای امنیتی تشکیلات خودگردان به درجه شهادت نایل آمد .

نخستین اسکناس :

 در چنین روزی در سال 1691میلادی  بانک استکهلم نخستین اسکناس را چاپ و منتشرکرد.اسکناس یادشده هم اکنون  درموزه بانک استکهلم نگهداری می‎شود.   تاقبل ازچاپ اسکناس درسوئد و پس از آن  دراروپا نقل و انتقال کالا و معاوضه کالا با پول با مسکوکات  چهارگوش صورت  می‎گرفت. 

مزارع اشتراکی شدند :
در چننین روزی در سال 1930میلادی  استالین زمامدار و رهبر سیاسی  شوروی سابق  بر اساس وصیت لنین که آن نیز نسخه ناتمامی از اندیشه مارکس بود ،  تمامی مزارع موجود در این کشور را اشتراکی اعلام کرد . وی به منظور ایجاد جامعه بی طبقه و حاکمیت فرمایشی طبقه پرولتاریا در شوروی  مزارع،  تجهیزات کشت و برداشت را جزء  اموال عمومی قرارداد. او با این کار قصد داشت دولت را به عنوان یک کل مطلق ،  صاحب اموال مردم تلقی کند وبه این طریق عدالت اجتماعی را به منظور برآورده ساختن خواست های  طبقه کارگر حاکم تحقق بخشد . در حالی که چنین اندیشه ای تنها بازخورد منفی به همراه داشت .  خرده مالکان و کشاورزان فقط حق داشتند یک باغچه ویک گاو داشته باشند و محصولات  را برای خود بفروشند.  
تولد معمار مشهور انگلیسی  :
در چنین روزی در سال 1632 کریستوفررن  معمار و مهندس مشهور انگلیسی در قرن هفدهم میلادی ، در لندن دیده به جهان گشود . وی پس از تحصیلات دانشگاهی در آکسفورد به تدریس معماری در همان شهر پرداخت . پس از آن که شهر لندن در سال 1666 میلادی دچار حریق دهشتناکی شد رن توانست نقشه جدیدی را برای شهر طراحی کند و سازه جدید ی را برای شهر لندن به مرحله اجرا گذارد . معماری باقیمانده و قدیمی شهر لندن یادگار رن است . وی در نوزدهم  ژانویه سال 1723 دیده از جهان فروبست .

تولد واتو :
در چنین روزی در سال  1684 میلادی "واتو" مجسمه ساز  برجسته قرن هیجدهم میلادی فرانسه در والانس قدم به عرصه وجود گذاشت . پدرش کارگر ساختمانی بود ولی واتو که در خود ذوق نقاشی می دید در 18 سالگی به پاریس آمد  .مهمترین اثر وی  کشتی نشینی به مقصد سیتر  نام دارد . وی در روز بیست و هفتم  نوامبر سال 1721 میلادی در گذشت .  

تولد شارل سوم :
در چنین روزی در سال  1716 شارل سوم پادشاه اسپانیا در قرن هیجدهم میلادی در مادرید پایتخت اسپانیا به دنیا آمد  .وی 
در بیست و سوم  مه 1735 میلادی به سلطنت  رسید . وی  پس از این که در 21 اکتبر 1759 میلادی به سلطنت اسپانیا رسید عنوان خود را شارل سوم گذاشت . او  در بیست و سوم  ژوئن 1788 میلادی در گذشت  .

خلع درجه دریفوس :
در چنین روزی در سال  1895 دریفوس افسر مشهور  فرانسوی که ماجرای محاکمه او یکی از هیجان انگیزترین وقایع قرن نوزدهم جهان در فرانسه بود ، به اتهام خیانت به میهن و افشای اسرار نظامی به آلمان خلع درجه شد . وکیل او در این محاکمه امیل زولا نویسنده مشهور بود . زولا در سال 1898 بیانیه " من متهم می‌کنم" را منتشر کرد و دلیرانه وارد پیکار به نفع دریفوس افسر فرانسوی یهودی تبار که به اتهام  خیانت و فروش مدارک محرمانه به آلمانی‌ها محاکمه و محکوم شده بود،  شد. زولا در همان سال  به علت دفاع ازاین افسر یهودی  دستگیر و محاکمه گردید. ولی تبرئه و آزاد شد. مدتی پس از آزادی دوباره او را احضار کردند. ولی او به انگلستان سفر کرد و در 1900 هنگامی که متهمین محاکمه « د ریفوس» بخشوده شدند، او نیز به فرانسه بازگشت . دریفوس  به حبس ابد در جزیره شیطان محکوم شد .

نبرد در نانسی :
در چنین روزی در سال 1477 میلادی نبرد در نانسی فرانسه در گرفت و بورگوندی علیه سوئیس وارد جنگ شد . در این جنگ بیش از هفت هزار نفر کشته شدند .

پیمان ضد پروس و روس :  
در چنین روزی در سال 1719 میلادی انگلستان ، هانور ، لهستان - ساکسونی ، و اطریش پیمان ضد پروس - روسیه منعقد کردند .

اتریش علیه مونته نگرو :
در چنین روزی در سال 1916 میلادی امپراطوری اتریش-  مجارستان حمله خود را علیه مونته نگرو آغاز کرد .


تشکیل حزب نازی :


در چنین روزی در سال 1919 میلادی حزب نازی به عنوان تنها حزب حاکم در آلمان تشکیل شد . این حزب مرام سوسیالست ملی گرا داشت . آنتوان داکسلر رهبر ابتدایی این حزب بود . هیتلر بعدها ریاست حزب را به عهده گرفت . در سال 1932 میلادی فاشیست ها در ایتالیا قدرت را به دست گرفتند و در آلمان نیز  حزب ناسیونال سوسیالیست کارگری آلمان ( نازی )  به رهبری آدولف هیتلر با بحران آفرینی و ارعاب و ضرب و شتم مخالفان و دگراندیشان، زمینه استقرار نظام تمامیت خواه نازیسم را فراهم  آورد. در شرق اروپا نظام کمونیستی و در رأس آن استالین پایه های حکومت ترس و ترور خود را با پاکسازی معترضان و منتقدان و قتل مخالفان استحکام بخشید.

اشغال بخشی از لیبی :  
در چنین روزی در سال 1941 میلادی نیروهای بریتانیا و اتریش منطقه بردیا در لبیی را اشغال کردند .

اعتصاب گسترده :
در چنین روزی در سال 1970 میلای بیست هزار نفر از کارگران بلژیکی در اعتراض  به شرایط و وضعیت کاری خوداعتراض کرد ند ودست از کار  کشیدند .

قطع روابط با رژیم صهیونیستی :
درچنین روزی در سال 1973 میلادی  کشور های مالی  و نیجر روابط سیاسی خود را با رژیم صهیونیستی قطع کردند .

قتل در انگلستان :
در چنین روزی در سال 2001 در انگلستان فاش شد که هرولد شیپمن یکی از مشهور ترین قاتلان انگلستان و پزشک امراض عمومی در این کشور ،  ممکن است تاآن سال بیش از سیصد تن را به کام مرگ فرستاده باشد . وی با تزریق مقداراز سمی مهلک به مریض خود او را به کام مرگ می فرستاد  . 

نوسازی روابط انگلیس و آمریکا :
در چنین روزی به سال1952وینستون چرچیل به منظور نوسازی روابط سایسی  بریتانیا با آمریکا و  دیدار رسمی با مقامات آمریکایی وارد ایالات متحده آمریکا شد . این نخستین سفر خارج از کشور او بعد از انتخابات دوباره در اکتبر بود . 

تولد آگوستین تی یر :
درچنین روزی در سال1805میلادی اگوستین تی یرمورخ فرانسوی دیده به جهان گشود. او در  نوع نگارش تاریخ تحولی شگرف به وجود آورد "فتح انگلستان بدست نورماندی‎ها" از جمله آثارمعروف  اوست . تی یردرسال1856میلادی درگذشت.

تولد فرانسوا سوارز :
در چنین روزی در سال 1548 میلادی فرانسوا سوارز فیلسوف اسپانیایی و متاله معروف به دنیا آمد .

تولد شاه جهان :
در چنین روزی در سال 1592 میلادی شاه جهان امپراطور مغول هند به دنیا آمد . وی در میان سالهای 1628 تا 1658 میلادی بر این کشور حکومت کرد . او بنای معروف تاج محل را ساخته است .

تولد رودلف کریستف اوکن :
در چنین روزی در سال 1846 میلادی اوکن فیلسوف ایده آلیست آلمانی به دنیا آمد . او در سال 1908 میلادی جایزه نوبل را از آن  خود کرد .

تولد کنستانتین استانیسلاوسکی :
در چنین روزی در سال 1863 میلادی استانیسلاوسکی کارگردان ، بازیگر و روش شناس روس به دنیا آمد . استانیسلاوسکی در بازیگری روشی را ابداع کرد که این رشته هنری را متحول ساخت . او بر بدن و بیان  بازیگر بیش از همه چیز تاکید داشت . هم اکنون روش او در بازیگری دردانشکده های هنری  کشور های مختلف به نام او تدریس می شود .  

تولد امبرتو اکو :


در چنین روزی در سال 1932 میلادی امبرتو اکو نویسنده مشهور ایتالیایی به دنیا آمد .  "نام گل سرخ "  عنوان مهمترین اثر اوست . همین رمان وی  در سال 1981 برنده جایزه استراگا و مدیسی در ایتالیا و فرانسه شده است . "آونگ فوکو"  و "جزیره روز پیشین"  عنوان دیگر آثار مهم اویند .

کد خبر 430316

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =