موضوع سخنرانی جشنواره در حد عنوان طرح شد

ششمین نشست از سلسله سخنرانی های آسیب شناسی موسیقی ایران در بیست و دومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر ، به موضوع "چالشهای میان موسیقی و اسلام" اختصاص داشت که فقط در حد طرح عنوان برنامه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر"آرمین فرهنگ" در ابتدا به طرح موضوع مربوط به چالش ما بین موسیقی و علم فقه پرداخت وگفت:نتیجه هر چالشی باید به سوی یک قضیه علمی سوق داده شود چراکه اگر هر موضوعی به صورت چالش های بدون پاسخ منطقی باقی بماند قطعا نتیجه درستی را در بر ندارد.

این سخنران در ادامه گفت:به نظر من چالش بین موسیقی و علم فقه از عدم وجود یک نتیجه منطقی میان دو علم موسیقی و فقه شکل گرفته است ؛ من اصولا چالش را به دو نوع چالشهای  بدوی و چالشهای اصلی تقسیم می کنم چالش بدوی با تنبیه وتوجیه برطرف می شود اما چالشهای اصلی به حرکت علمی وعقلانی  برای حل شدن نیاز دارد و در طول تمام این تحقیقات به این نتیجه رسیدم که چالشهای موجود بین اسلام و موسیقی از جمله چالشهای اصلی است .   

" آرمین فرهنگ" در ادامه به نادیده گرفته شدن اندیشمندان در حوزه علم فقه و موسیقی اشاره کرد وگفت:موسیقی و علم فقه هر دو تاثیرات بسیاری بر روی یکدیگر می گذارند و نباید از این مسئله غافل ماند که هر دوعلم در زندگی بشریت تاثیر فراوان دارد بنابراین عدم شناخت هر یک از علوم باعث نادیده گرفته شده کارکردهای این دوعلم می شود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: عدم توجه علم فقه به موسیقی به معنی ممنوعیت اسلام نسبت به موسیقی نیست چراکه موسیقی اصیل شاخصه مهم در حوزه هنر است  و توجه به این نوع موسیقی می تواند در ترویج اندیشه دینی و همچنین کرامت موسیقی بهره برد.

صحبت های این پژوهشگر زودتر از آنچه به نظر می آمد به پایان رسید و این در حالی است که حاضرین گمان می کردند این بحث به دلیل حساسیت های بالایی که دارد جامع تر و دربرگیرنده مباحث بیشتری از بحث چالش های بین موسیقی و اسلام باشد.

فرهنگ در پاسخ به انتقاد یکی از حاضرین مبنی براینکه چالشهای موجود مابین موسیقی واسلام به شکلی که مطرح شد مسئله ای است که  ذهن همه ما نسبت به آن آشنا است و شما به عنوان یک پژوهشگر در این تحقیق به طور خاص چه موضوعی را مطرح کرده اید ؟گفت: من فقط طرح مسئله کردم و با مباحث تخصصی در علم فقه آشنا نیستم بیان این مسائل می تواند  دریچه ای  برای رسیدن به نتیجه منطقی از چالش بین موسیقی وعلم فقه باشد.

پس از آن یکی دیگر از حاضرین خطاب  به آرمین فرهنگ گفت:تحقیق شما با توجه به حساسیت موضوع از انتظارات  ما برآورده نکرد وچه خوب بود که شما به طور جامع وکامل به نتیجه منطقی از این بحث می رسیدید و بعد در جشنواره بین المللی موسیقی مطرح می کردید.  

ششمین نشست از سلسله برنامه های آسیب شناسی موسیقی ایران زود تر از وقت مورد نظر به پایان رسید و تالار بتهوون حدود یک ساعت تا شروع برنامه بعدی خالی بود.   

کد خبر 430374

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =