میزان جرایم نقدی خسارت به جنگل ها و مراتع افزایش یافته است 

سنندج- رئیس اداره حقوقی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت:  جرایم نقدی خسارت و آسیب وارد کردن به  جنگل ها و مراتع براساس قانون افزایش پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان، کاوه اورک بختیاری گفت: در راستای بازدارندگی از تخلف و کاهش جرائم با هدف حفاظت از منابع طبیعی جرائم خسارت وارد شده به جنگل ها و مراتع کشور به روزرسانی شده است.

وی بیان کرد: در آخرین اصلاحات تصویب  شده میزان جرایم مندرج در مواد قانونی  ۴۲، ۴۳، ۴۴، ۴۶ و ۵۰ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: در ماده ۴۲ جریمه نقدی بریدن ریشه کن کردن و سوزاندن هر اصله نهال یک میلیون و ۵۰۰ هزارریال تا ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار ریال افزایش یافته است.

رئیس اداره حقوقی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان ادامه داد: درختان موضوع ماده ۱ قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی کشوربه اضافه گونه‌های کهور آکاسیا و کنار ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار ریال، نهال درختان دسته دوم موضوع بند ۱۷ ماده ۱ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع دو میلیون و ۲۵۰ هزار ریال شده است.

اورک بختیاری عنوان کرد: نهال سایر گونه های درختی ۱میلیون و ۵۰۰ریال جریمه نقدی بریدن و ریشه کن کردن هر اصل درخت و تهیه هر متر مکعب چوب وهیزم و زغال از آن سی میلیون ریال تا ۷۵ میلیون ریال، ودر میزان جرائم نقدی موضوع ماده ۴۳ مانند بریدن و ریشه کن کردن بوته ها و خارها و درختچه های مناطق بیابانی  و کویری ۶ میلیون ریال تا ۱۵ میلیون ریال است.

وی اظهارداشت: در ماده ی ۴۴ جرایم نقدی چرانیدن بز در جنگل ها و مراتع و مناطقی که از طرف سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری تعیین و آگهی شده است برای هر راس بز چهار میلیون و ۸۰۰ هزار ریال تعیین ومصوب شده است.

وی بیان کرد:در ماده ۴۶ جریمه نقدی کت زدن یا روشن کردن آتش در تنه درختان جنگلی برای درختان موضوع ماده ۱ قانون حفاظت و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی کشوربه اضافه گونه‌های کهور آکاسیا و کنار ۷۵میلیون ریال، ودر نهایت درموضوع ماده ۵۰ که شامل جریمه ریالی چرای غیرمجاز در مناطقی که توسط سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور به استناد تبصره ۲ قانون ملی شدن جنگل ها قرق اعلام شده است برای هر واحد دامی معادل ۲۰ درصد ارزش متوسطه واحد دامی که در ابتدای هر سال توسط وزارت جهاد کشاورزی اعلام و محاسبه خواهد شد.

وی از مردم همیاران طبیعت، سازمان‌های مردم‌ نهادو دوستداران منابع طبیعی درخواست کرد که  برای حفاظت از منابع طبیعی، گزارش قطع درختان جنگلی ، بوته کنی، تخریب و تصرف اراضی ملی، آتش سوزی جنگل ومرتع وغیره را به شماره تلفن ۱۵۰۴ یگان حفاظت از منابع طبیعی گزارش دهند.

کد خبر 4303971

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =