نظارت بهداشتی در شهرستان دشتی تشدید شد

بوشهر - رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی گفت: در ماه مبارک رمضان نظارت‌های بهداشتی با راه‌اندازی کشیک ثابت و سیار تشدید می‌شود.

احمد ایزدی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از همشهریان تقاضا داریم فرآورده‌های خام دامی را از مراکز مجاز تهیه کنند و روزه داران مواد خام دامی سفره‌های خود را از مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی خریداری کنند.

وی ضمن تبریک ماه مبارک رمضان بیان کرد: با توجه به بالا رفتن مصرف مواد خام دامی در ماه مبارک رمضان توصیه می‌شود که این مواد برای سفره های سحری و افطار از مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی تهیه شود.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی اضافه کرد: روزه داران در خرید گوشت قرمز تازه به دارا بودن مهر دامپزشکی بر لاشه‌ها در مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی توجه کرده و از مراکز غیرمجاز و لاشه های کشتاری خارج از کشتارگاه را خریداری نکنند.

وی افزود: توصیه می‌شود گوشت گرم به مدت ۲۴ ساعت و جگر به مدت ۴۸ ساعت در یخچال نگهداری شود و با توجه به بالا رفتن دما تاکید می‌شود در صورتی که لاشه دام بیرون از مغازه ها آویزان است خریداری نشود و گوشت‌های منجمد نباید همراه با خونابه عرضه شود.

ایزدی ادامه داد: در صورتی که قصد خرید گوشت چرخ کرده تازه را دارید، آماده سازی الزاما با حضور مشتری انجام شود و از خرید گوشت چرخ کرده تازه که از قبل آماده شده است و یا گوشت چرخ کرده فریز شده بدون مشخصات تولید و انقضا پرهیز شود.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی خاطرنشان کرد: در خرید مرغ گرم و منجمد نیز دقت شود که مرغ در بسته بندی مورد تایید دامپزشکی عرضه شود و توجه به تاریخ‌مصرف و ظاهر مرغ امری ضروری است.

وی افزود: قطعات مرغ مثل ران و سینه که از قبل و بدون حضور مشتری آماده شده و فاقد بسته بندی و تاریخ مصرف میباشد مورد تایید نبوده و تاکید می‌شود از خرید پرندگان و مرغ زنده و گوشت مرغ غیره کشتارگاهی که توسط فروشندگان دوره‌گرد یا مکان‌های غیرمجاز عرضه می‌شود خوداری شود زیرا خرید مرغ زنده به دلیل عدم نظارت بر چرخه نهایی تولید و عرضه می‌تواند سلامت شهروندان را به خطر اندازد.

ایزدی بیان کرد: ماهی از مواد خام دامی با امکان فسادپذیری بالاست که عرضه آن باید در مجاورت پودر یخ بوده و توصیه می‌شود از فروشندگانی که در بستر خیابان‌ها و در معرض نور مستقیم آفتاب و بدون یخ پوشانی و بصورت سیار اقدام به فروش ماهی میکنند خرید نشود.

وی گفت: در خرید تخم مرغ به پوسته آن توجه شده و باید کاملا تمیز و سالم باشد و خرید تخم مرغ با پوسته ترک خورده توصیه نمی‌شود. تمام مواد خام دامی منجمد باید در بسته بندی معتبر و دارای تاریخ تولید و مصرف عرضه شود.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی تصریح کرد: در ایام ماه مبارک رمضان نظارت بر لاشه های کشتاری در کشتارگاه شهرداری خورموج در صورت وجود متقاضی همه روزه انجام خواهد شد.

کد خبر 4304904

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =