روزه داری تمرین عملی جلوگیری از اشرافی گری است

گناباد- امام جمعه گناباد گفت: روزه داری بهترین فرصت و تمرین عملی برای جلوگیری از اشرافی گری است.

حجت الاسلام حسن صادقی نسب در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: خداوند متعال احکامی را که برعهده ما انسان ها قرار می دهد بدون شک دارای مصالح و فوایدی است.

وی افزود: آمرزش گناهان در مرحله اول فلسفه روزه داری و اطاعت از پروردگار بوده و از سویی باعث تقویت اراده انسان می شودو در واقع روزه یک نوع تمرین است برای رسیدن به مقام تقوی تا انسان را از اسارت هوی و هوس شکم و شهوت و خشم و غضب آزاد کند.

امام جمعه گناباد خاطرنشان کرد: انسان در زمانی که نعمت های فراوانی در اختیار او قرار دارد قدر آن را نمی داند و در ماه رمضان انسان قدردان برخی نعمت هایی است که خداوند در اختیار او قرار می دهد و زمانی که طعم محرومیت را می چشد آن زمان نعمت های الهی را شکر می کند.

وی با بیان این که از امام صادق علیه السلام پرسیدند خداوند برای چه روزه را واجب کردهاست ایشان در پاسخ فرمودند برای آنکه ثروتمندان در شرایط افراد نیازمند قرار بگیرند و به آنان کمک کنند پس در این ماه انسان ها باید در کمک به محرومین از یکدیگر پیشی بگیرند.

صادقی نسب با اشاره به روحیه اشرافی گیری در برخی از مردم اظهار کرد: روزه تمرین عملی قنات است و با روزه انسان می تواند ثابت کند که هنوز درگیر این عادت زشت اشرافی گری نشده است.

امام جمعه گناباد یکی از فلسفه های روزه داری را صفای باطن ،توجه بیشتر به عالم آخرت و روز قیامت، حساب و کتاب اعمال و رفتار  برشمرد و گفت: وقتی بشر بر همین تشنگی و گرسنگی یک روز که چند ساعت باشد بی طاقت شود در روز قیامت چه خواهد کرد و روزه داران در امان هستند.

صادقی نسب با اشاره به برگزاری 100 جلسه قرآن در مساجد گناباد اظهار کرد: به گفته رسول خدا(ص) این قرآن نور روشن ، ریسمان محکم، فضیلت بزرگ ومرتبه بلند و مایه شفا وسعادت است.

وی افزود: هر کس به قرآن توسل جوید خداوند نجاتش بخشد وهر کس ملازم قرآن شود بلند مرتبه می شود. هرکس که از آن طلب شفا کند خداوند اورا شفا دهد وکسی که آن را مقدّم بر هر چیزی بدارد خداوند اورا هدایت کند وهرکه از غیر قرآن هدایت طلبد خداوند او را به حالت گمرا هی وا گذارد و کسی که با آن انس و الفت داشته باشد خداوند اورا به سعادت می رساند.

کد خبر 4306342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =